wtorek, 26 maja 2015

Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii to kierunek studiów, na którym kształcą się przyszli specjaliści od farm wiatrowych, instalacji solarnych, instalacji grzewczych z pompami ciepła, elektrowni wodnych i instalacji geotermalnych.



Źrodło: http://craftgawker.com

Ukończenie studiów na kierunku Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii daje tytuł inżyniera. Studia trwają 3,5 roku. Uczelnie przewidują także specjalności w ramach tego kierunku np.: 
  • Konstrukcja instalacji odnawialnych źródeł energii, 
  • Technologia instalacji odnawialnych źródeł energii, 
  • Odnawialne źródła energii, 
  • Maszyny i urządzenia odnawialnych źródeł energii.

Program studiów obejmuje takie przedmioty jak np.: chemia, matematyka, fizyka, grafika inżynierska, mechanika techniczna, termodynamika, zarządzanie projektami OZE, fotowoltanika, kolektory słoneczne, siłownie wiatrowe i wodne, 

Absolwenci będą mogli podjąć pracę w przedsiębiorstwach produkujących i instalujących urządzenia niezbędne w gałęzi energii odnawialnej, w firmach zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej, w biurach realizujących projektowych itp.


Inżynierię Odnawialnych Źródeł Energii można studiować na takich uczelniach jak m.in.:

środa, 20 maja 2015

Bankowość i finanse cyfrowe - nowy kierunek studiów

Bankowość i finanse cyfrowe to nowy kierunek, który od roku akademickiego 2015/16 zostanie uruchomiony na Uniwersytecie Łódzkim. Studia trwają trzy lata i dają tytuł licencjata. Do wyboru są dwie specjalności: Bankowość 3.0 oraz IT w finansach.


Źródło: https://itunes.apple.com



Kierunek bankowość i finanse cyfrowe kształcić będzie specjalistów w zakresie finansów głównie z obszaru instytucji finansowych. Studia mają wymiar praktyczny i tworzone są we współpracy z partnerami biznesowymi, którymi są: mBank SA i Accenture Sp. z o.o.

Program kierunku łączy kwalifikacje z zakresu finansów z kompetencjami cyfrowymi. Przykładowe przedmioty to: socjologia, ekonomia, matematyka i logika, podstawy finansów, finanse publiczne i podatki, techniki informatyczne, gospodarka cyfrowa, prognozowanie i symulacje, wartości organizacyjne, prawo bankowe, współczesne trendy w bankowości, marketing bankowy, badania rynkowe, zarządzanie ryzykiem informatycznym, bezpieczeństwo informatyczne, technologie sieciowe, ergonomia interfejsu, bazy danych.

W trakcie studów będzie możliwość przygotowania się do egzaminów na  wybrane certyfikaty z zakresu bankowości i informatyki.

Zobaczcie jak wyglądały tegoroczne Targi Edukacyjne na Uniwersytecie Łódzkim:

wtorek, 12 maja 2015

Nowe kierunki studiów w roku akademickim 2015/16 - uczelnie niepubliczne

Rok akademicki 2015/16 będzie obfitował w nowości w ofercie edukacyjnej polskich uczelni wyższych, zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych. Dziś najbardziej oryginalne propozycje uczelni niepublicznych.

Urban Management - kierunek przygotowywany przez Collegium da Vinci w Poznaniu. Studia I stopnia trwają 3,5 roku. W czasie studiów przewidziano dwa staże, które maja trwać po 3 miesiące. Program oparto o podobne studia prowadzone w Holandii. Absolwent tego kierunku będzie specjalistą od zrównoważonego rozwoju miast i przestrzeni zurbanizowanych.

Źródło: http://society6.com

Inne nowości w Collegium da Vinci to: Bezpieczeństwo w UE, Edukacja prorozwojowa i
Zarządzanie kreatywne.

Anglistyka od podstaw - propozycja Wyższej Szkoły Filologicznej we Wroclawiu, która umożliwia studiowanie anglistyki bez znajomości języka angielskiego. Program studiów został ułożony w taki sposób, aby w ciągu trzech lat nauki poznać język angielski i opanować umiejętności z wybranej specjalizacji (język w biznesie i turystyce lub nauczycielska). 

Pilot-nawigator drona - to specjalność na bezpieczeństwie wewnętrznym w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu.

Socjokryminologia - specjalność na socjologii w Społecznej Akademii Nauki w Łodzi, która pozwoli zgłębiać motywy i działania przestępców. Studia przygotowują specjalistów od rozpoznawania ryzyk społecznych, patologii, ekskluzji i inkluzji społecznej.

Turystyka i Rekreacja po angielsku - propozycja Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Od drugiego roku studia prowadzone będą na dwóch specjalnościach International Meetings Management oraz Management in the Hospitality Industry.

środa, 6 maja 2015

Teologia

Studia teologicznie niekoniecznie oznaczają karierę w duchowieństwie. Teologię studiować mogą także dziewczyny. W Polsce oprócz teologii głównego nurtu religijnego, na uczelniach dostępna jest także teologia prawosławna, ewangelicka i starokatolicka.

Źródło: http://www.degraeve.com

Abstrahując od przedmiotu studiów, wyglądają one podobnie jak każde inne. Studia świeckie trwają 5 lat i są to jednolite studia magisterskie. W przypadku osób planujących karierę w strukturach kościelnych studia trwają 6 lat. Teologię można także studiować dwustopniowo: jako studia licencjackie I stopnia i uzupełniające studia magisterskie II stopnia. Do wyboru jest tryb stacjonarny i niestacjonarny. Teologia dzieli się także na specjalności np. dialog i doradztwo społeczne, nauki o rodzinie, teologia ogólna, teologia nauczycielsko-katechetyczna, turystyka krajów biblijnych, asystent pastoralny.

Program studiów różni się w zależności od wybranej specjalności i uczelni. Wśród przedmiotów często wykładanych na teologii należą: logika, historia filozofii starożytnej i średniowiecznej, etyka, historia kościoła, lektoraty języka łacińskiego i języków nowożytnych

Pracę po teologii można podjąć jako duchowny, jako nauczyciel religii w szkole, w turystyce, w ośrodkach edukacyjnych i w mediach.

Zobaczcie, co o studiach teologicznych mówią pracownicy i studenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego