środa, 9 września 2015

Wzornictwo, design

Wzornictwo to studia prowadzone zazwyczaj przez wydziały o charakterze artystycznym. Studia z wzornictwa lub designu prowadzone są zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Studenci zdobywają konkretne umiejętności, które pozwalają im na podjęcie pracy w studiach projektowych, studiach graficznych, w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W pracy projektowej absolwenci designu zajmują się często nie tylko "opakowaniem" ale także samą ideą przedmiotu lub usługi.

Źródło: www.fromupnorth.com

W zależności od uczelni i specjalności studia na kierunku wzornictwo (design) studiować można na studiach licencjackich lub inżynierskich (np. inżynieria wzornictwa przemysłowego). Istnieją także studia uzupełniające magisterskie, które mają ściśle wyznaczoną specjalność. Kierunek studiować można w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Pierwszy rok przeznaczony jest zazwyczaj na zdobywanie umiejętności plastycznych i warsztatowych. Często podczas rekrutacji przeprowadzany jest test predyspozycji w zakresie np. rysunku.

Zobaczcie, co o studiach na wzornictwie mówi studentka tego kierunku, która uczy się na Politechnice Łódzkiej:


Przykładowe dobrze zaprojektowane rzeczy można obejrzeć tutaj

czwartek, 3 września 2015

Logopedia

Logopedia to kierunek adresowany do osób, które lubią pracę z ludźmi. Studia przygotowują do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Logopedia zajmuje się badaniem stanu rozwoju mowy i jej terapii na różnych etapach rozwoju. Duża część studiów to zajęcia praktyczne, podczas których studenci uczą się  diagnozować zaburzenia oraz usprawniać mowę.

Źródło: flickr.com
Logopedia to studia I stopnia (licencjackie). Kierunek można studiować dziennie lub zaocznie. Po uzyskaniu tytułu licencjata naukę można kontynuować na studiach magisterskich logopedycznych lub na pokrewnych kierunkach np.: filologii polskiej, pedagogice, audiologii. Można także wybrać od razu studia podyplomowe z logopedii, które pozwolą pogłębić wiedzę lub zdobyć inną specjalizację.

Rekrutacja na logopedię obejmuje sprawdzian wymowy.

Przykładowe specjalności na kierunku logopedia oferowane na polskich uczelniach to: neurologopedia, komunikacja publiczna, surdologopedia.

Plan studiów obejmuje oprócz wykładów ogólnoakademickich, takie przedmioty jak np.: dykcja, emisja i higiena głosu, elementy foniatrii, fonetyka funkcjonalna, funkcjonalny opis języka polskiego ,logorytmika i umuzykalnienie, psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży.

Absolwenci mogą podjąć pracę w przedszkolach, szkołach, ośrodkach zdrowia, poradniach lub pracować jako specjaliści od emisji głosu, w teatrach, czy instytucjach kulturalnych.


O pracy logopedy i zmaganiach z wymową w ciekawy sposób opowiada film " Jak Zostać królem":