Inżynieria kwantowa to nowoczesny kierunek, który pozwoli studentom na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie technologii kwantowych i przemysłu wysokich technologii. Ogólnie pod pojęciem inżynierii kwantowej kryje się szereg dziedzin, wśród których są m.in.: nanotechnologia, informatyka kwantowa, kryptografia kwantowa, biologia molekularna, inżynieria genetyczna, biotechnologia molekularna, itp.
Uczelnią, która prowadzi w Polsce studia na kierunku inżynieria kwantowa jest Politechnika Wrocławska.
Na kierunku prowadzone są 7-semetralne studia I stopnia (inżynierskie), w perspektywie trzech lat planuje się uruchomienie 3-semestralnych studiów II stopnia (magisterskich).
Zajęcia mają formę zarówno wykładów jak i zajęć laboratoryjnych. Zakres materiału obejmuje między innymi kwantową inżynierię światła i energii, kwantowe technologie informatyczne. Uczelnia zapewnia dostęp do Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych (NLTK) wyposażonego w najwyższej klasy aparaturę badawczą i Laboratorium Kryptografii Kwantowej. Studenci będą odbywali także praktyki w instytutach naukowo-badawczych w Polsce i na świecie m.in. w Singapurze.
Absolwent będzie potrafił stosować wiedzę w zakresie fizyki doświadczalnej i teoretycznej, matematyki wyższej i specjalistycznych inżynierskich systemów informatycznych. Poza tym będzie potrafił posługiwać się przyrządami pomiarowymi: optoelektronicznymi, optycznymi, elektrycznymi i elektronicznymi. Zostanie wyposażony w certyfikaty potwierdzające umiejętność posługiwania się sprzętem wysokiej klasy.
Po studiach absolwent będzie mógł znaleźć pracę wszędzie tam, gdzie poszukiwanie są specjaliści high-tech z zakresu nanotechnologii, fotowoltaiki, plazmoniki, fotoniki, optoelektroniki, itd.
Ulotka kierunku.