Czy studia historyczne mogą mieć wymiar praktyczny? Tak jeśli mówimy o nurcie public history. Studia public history rozwijały się początkowo w Stanach Zjednoczonych, gdzie najszybciej zauważono rozbieżnościami między historią akademicką, a inicjatywami oddolnymi związanymi z potrzebą ochrony dziedzictwa historycznego. Przedstawiciele public history to osoby, które mają przygotowanie historyczne, ale działają poza strukturami akademickimi. są to m.in. pracownicy muzeów, parków tematycznych, miejsc pamięci, archiwów itd.
Źródło: http://www.flagler.edu/
W Polsce także można już studiować ten nurt historii. Uniwersytet Wrocławski przygotował stacjonarne studia II stopnia o nazwie: historia w przestrzeni publicznej.
Ze względu na to, że w tym nurcie historii studenci nie poznają historii dla niej samej, ale po to, by móc atrakcyjnie przedstawić ją w przestrzeni publicznej, siłą rzeczy jest to kierunek interdyscyplinarny. Oprócz przedmiotów typowo historycznych w programie studiów znajdują się przedmioty warsztatowe, które uczą posługiwania się narzędziami historyka publicznego, za pomocą których będzie on mógł gromadzić i przetwarzać źródła oraz tworzyć na ich podstawie inne produkty m.in. filmy, wystawy, imprezy historyczne. Przewidziano także specjalizacje do wyboru i przedmioty w ich ramach. Można wybrać: archiwistykę cyfrową, edytorstwo, popularyzację historii, pamięć i politykę historyczną oraz interpretacje historii.
Studia na kierunku historia w przestrzeni publicznej przeznaczone są dla osób, które kochają historię i chcą ja rozpropagować wśród jak największej liczby osób.
Dokładne definicje i wszystko co wiąże się z public history można znaleźć na stronie publichistory.org