poniedziałek, 27 marca 2017

Chemia inaczej, czyli zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe

Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe to studia inżynierskie oferowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Studia przeznaczone są dla osób, które chcą zajmować się w pracy zawodowej analizą różnego typu próbek. 

 

Źródło: http://www.carolina.com

 

Studia skupiają się na nauce pomiaru, który jest podstawą nauk przyrodniczych. Uzyskanie wiarygodnego wyniku pomiaru wymaga cierpliwości i wiedzy z różnych dziedzin nauki. Nacisk położono na naukę chemii i pracę w laboratorium. Studenci podczas zajęć praktycznych wykonują eksperymenty oraz przygotowują i analizują próbki. Kierunek jest alternatywą dla klasycznej chemii.

Przedmioty przewidziane programem studiów to m.in.:  chemia i technologia polimerów, chemia powierzchni i układów nanostrukturalnych, nowe materiały w chemii, współczesne źródła energii, podstawy programowania, metody numeryczne i statystyczne w chemii, termodynamika statystyczna, analiza specjacyjna, metrologia chemiczna, podstawy krystalografii, technologia chemiczna, elementy biochemii, chemia nieorganiczna. Studenci muszą również odbyć praktyki zawodowe.

Absolwenci tego kierunku w zależności od wybranej specjalizacji mogą pracować w takich działach gospodarki jak: analityka żywności, kryminalistyka, badania kliniczne, farmaceutyka, analiza nowych materiałów itd. Absolwenci odnajdą się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest analiza chemiczna.

Inne informacje o kierunku można znaleźć na dedykowanej stronie.

poniedziałek, 20 marca 2017

Ekobiznes - nowe studia w Białymstoku

Ekobiznes to nowe studia licencjackie pierwszego stopnia, na które rekrutację w tym roku rozpocznie Uniwersytet w Białymstoku. Kierunek będzie prowadzony przez Wydział Biologiczno-Chemiczny we współpracy z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania. 

Celem studiów jest przygotowanie specjalistów z zakresu zrównoważonego wzrostu, innowacji związanych z ekologią oraz wykorzystywania zielonej energii. Studenci poznają rolę środowiska w różnych formach aktywności gospodarczej oraz zostaną przygotowani do prowadzenia własnej działalności.

 Źródło: pinterest.com

W programie przewidziano m.in. takie przedmioty jak: prawo gospodarcze i ochrona własności intelektualnej, podstawy chemii, ekologia, ekonomia, gospodarka przestrzenna, bezpieczeństwo ekologiczne i zarządzanie chemikaliami, ocena oddziaływania na środowisko, produkt regionalny, ekonomia środowiska.

Podczas rekrutacji na kierunek ekobiznes będzie brany pod uwagę jeden, wybrany przez kandydata przedmiot maturalny z następujących: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie. Punkty z matury na poziomie podstawowym mnoży się przez 0,65, a na poziomie rozszerzonym przez 1,0.

Pracę po studiach na kierunku ekobiznes będzie można podjąć jako m.in.: specjalista w zakresie systemów zarządzania środowiskiem, w zespołach wdrażających ekoinnowacje lub zajmujących się analizami ryzyka wpływu różnych przedsięwzięć na środowisko. Można również prowadzić własną działalność gospodarczą bazującą na wykorzystaniu potencjału przyrodniczego oraz innowacyjnych technologii środowiskowych.

Zainteresowani mogą zajrzeć na stronę kierunku przygotowaną przez uczelnię oraz sprawdzić opinie o Uniwersytecie w Białymstoku.


wtorek, 14 marca 2017

Analiza danych

Analiza danych to unikatowy kierunek prowadzony na Uniwersytecie Łódzkim. Ze względu na coraz większą ilość gromadzonych danych i potrzebę zarządzania nimi na rynku poszukiwani są specjaliści, którzy potrafią wyszukiwać i analizować dane z dużych zbiorów. 


Analiza danych to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin. Z pracy analityków korzystają m.in.: banki, platformy handlowe, firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe i technologiczne.

Źródło: https://superfuture.com/supernews/madrid-data-path

Studia przygotowują do zawodu analityka danych, którego zadaniem jest pozyskiwanie informacji z różnych źródeł oraz ich odpowiednie opracowanie. Kierunek łączy w sobie zarówno matematykę, jak i informatykę.

Studia trwają 3,5 roku i dają tytuł inżyniera.

Przykładowe przedmioty objęte planem studiów to: środowisko pracy analityka, wstęp do programowania, arkusze kalkulacyjne, matematyka konkretna, architektura systemów komputerowych, analiza danych w badaniach naukowych, analityka biznesowa, programowanie podstawowe, eksploracja danych, algorytmy i złożoność, metody numeryczne, sukces na rynku pracy.

Studia pozwalają także na samodzielne wybieranie części przedmiotów zgodnie z zainteresowaniami.

Absolwent kierunku będzie potrafił m.in: pobierać i łączyć dane z różnych źródeł: baz danych ( MS Access, MS SQL Server, Oracle Database), arkuszy kalkulacyjnych, Internetu, przygotowywać dane i oceniać ich jakość, stosować narzędzia matematyczne i informatyczne w analizie danych, korzystać z narzędzi takich jak: Excel, VBA, R, Hadoop, MS SQL Server, programować w C, Python, Java, R, VBA i pracować zespołowo.

Szczegółowe informacje o kierunku znajdują się w programie kształcenia.
Opinie o Uniwersytecie Łódzkim znajdziecie na portalu Opinie o Uczelniach.



wtorek, 7 marca 2017

Nowe studia w Łodzi - koordynowana opieka senioralna

Koordynowana opieka senioralna to innowacyjny kierunek studiów przygotowany przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Wydział Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Rekrutacja na pierwszą edycję studiów licencjackich ruszy w bieżącym roku.


Źródło: http://www.foodandnutrition.org/

Studia przeznaczone są dla osób, które chcą zawodowo zajmować się organizacją opieki zdrowotnej dla osób starszych. Kierunek ma charakter interdyscyplinarny i łączy zagadnienia z obszaru nauk medycznych i społecznych. Ze względu na coraz większą ilość seniorów oraz zmiany demograficzne specjaliści zapewniający profesjonalną i kompleksową opiekę nad ludźmi w wieku podeszłym będą coraz częściej poszukiwani na rynku pracy.

W toku nauki studenci nabędą kompetencje niezbędne do podjęcia pracy jako koordynator opieki medyczno-środowiskowej oraz do tworzenia usług biznesowych w obszarze obsługi osób starszych.

Pracy po studiach absolwenci będą mogli szukaćw placówkach ochrony zdrowia, centrach opieki koordynowanej, jednostkach administracji publicznej i samorządu terytorialnego lub świetlicach i centrach prowadzących zajęcia dla seniorów.

Link do wymagań rekrutacyjnych na kierunek koordynowana opieka senioralna. 

Inne kierunki medyczne i okołomedyczne znajdziecie na portalu Opinie o Uczelniach.