poniedziałek, 30 października 2017

Parametryzacja jednostek - kryterium wyboru studiów i uczelni

W mijającym miesiącu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki parametryzacji jednostek naukowych.


Specjalne ministerialne komisje badały jak uczelnie i ich jednostki m.in. wydziały, radzą sobie z nauczaniem studentów, pozyskiwaniem grantów i efektywnością naukową. Zespoły ewaluacji przyznają jednostkom naukowym odrębne oceny punktowe za osiągnięcia w ramach każdego z czterech kryteriów:

  • osiągnięcia naukowe i twórcze,
  • potencjał naukowy,
  • materialne efekty działalności naukowej,
  • pozostałe efekty działalności naukowej.


Na podstawie wszystkich ocenianych parametrów minister w drodze decyzji przyznaje jednostkom naukowym następujące kategorie naukowe:

A+ - poziom wiodący;
A - poziom bardzo dobry;
B - poziom zadowalający z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej, badawczo-rozwojowej lub stymulującej innowacyjność gospodarki;
C - poziom niezadowalający.

Jak tą wiedzę wykorzystać przy wyborze studiów?

Jeżeli wiemy jaki kierunek studiować, ale wahamy się co do wyboru uczelni, warto wybrać tą na której wydział prowadzący kierunek otrzymał wyższą kategorię. Świadczy to o wysiłkach wkładanych w poprawianie/utrzymanie jakości potencjału naukowego. W jednostkach z wyższą oceną jest zazwyczaj lepiej wykształcona kadra naukowa, z większymi osiągnięciami naukowymi. To tam prowadzi się więcej znaczących badań.

Poprzednia parametryzacja przeprowadzona była w 2013 r. Jak informuje MNiSW w porównaniu z 2013 r. w 2017 r.:

  • wzrosła liczba jednostek naukowych kategorii A+ (z 36 do 47), 
  • wzrosła liczba jednostek naukowych kategorii A (z 308 do 332), 
  • zmniejszyła się liczba jednostek kategorii B (z 541 do 467), 
  • wzrosła liczba jednostek kategorii C (z 77 do 147).
Kategoria przyznana przez ministerstwo może być dobrym drogowskazem jeżeli wahamy się przy wyborze uczelni. Warto wziąć ją pod uwagę.

Najnowsze oceny jednostek można zobaczyć/pobrać ze strony MNISW.

czwartek, 12 października 2017

Humanistyka 2.0 - studia humanistyczne nowej generacji

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy proponuje studia licencjackie, które łączą zagadnienia humanistyczne z nowymi technologiami. Humanistyka 2.0 to studia o profilu praktycznym, gdzie praca projektowa oraz praktyki stanowią dużą część programu nauczania.


Źródło: http://www.rekrutacja.ukw.edu.pl/

Studia trwają 3 lata. Można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Po pierwszym semestrze wybiera się jedną z dwóch specjalności:


  • Webdesign i zarządzanie zasobami cyfrowymi,
  • Badanie i projektowanie gier.

W zależności od wybranej ścieżki obowiązują różne przedmioty obowiązkowe. Przykładowe z nich to: badanie i projektowanie gier, kapitał ludzki: kompetencje miękkie i komunikacja językowa, filozofia i nowe technologie, wprowadzenie do aplikacji, społeczeństwo wiedzy, informacji i cyfryzacji, prawo internetu, zarządzanie projektami, metodologia badań społecznych (w cyberprzestrzeni), wprowadzenie do VR , webdesign i zarządzanie zasobami cyfrowymi, kompetencje komunikacyjne i stylistyka, edytorstwo komputerowe, technologie mobilne w mediach i marketingu.

Po skończonych studiach absolwenci posiadają wszechstronną i uniwersalną wiedzę. Pracy mogą szukać jako m.in: projektanci stron WWW, junior graphic designer, front-end i back-end developer, data scientist, junior big data engineer, testerzy gier, dziennikarz.

Wymagania dotyczące kandydatów można znaleźć na stronie kierunku.

Opinie o Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dostępne są na portalu opinieouczelniach.pl




poniedziałek, 9 października 2017

Inżynieria testów oprogramowania - nowe studia w Chorzowie

Inżynieria testów oprogramowania to nowe studia inżynierskie przygotowane przez Wyższą Szkołę Bankową w Chorzowie. Studia przeznaczone są dla osób, które chcą w przyszłości wykonywać zawód testera oprogramowania.


Źródło: Instagram

Testy są  nieodzownym elementem wytwarzania produktów informatycznych. Studia maja za zadanie przygotowanie specjalistów z tego zakresu.

Inżynieria testów oprogramowania to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. wybrać można studia stacjonarne lub niestacjonarne. Partnerem biznesowym kierunku jest firma Sii Polska zatrudniająca ok. 2700 osób.

Przykładowe przedmioty specjalizacyjne to: zarządzanie bazami danych - SQL, systemy wspomagania decyzji, odkrywanie związków w danych wielowymiarowych, sztuczna inteligencja, programowania rozszerzeń baz danych, bezpieczeństwo danych, eksploracja i przygotowanie danych do analiz.

Po skończeniu studiów absolwenci będą potrafili: tworzyć scenariusze i przypadki testowe, przeprowadzać testy z zakresu white/black box, opracowywać dokumentacje testową, raportowac błędy, komunikować się z innymi działami IT.

Praca po studiach będzie czekała w firmach IT. Przykładowe stanowiska pracy to: inżynier testu
tester zabezpieczeń aplikacji, analityk ds. jakości.

Osobom, które zastanawiają się nad karierą testera polecamy ponad godzinny film, gdzie szczegółowo omówiono ten zawód, przedstawiono fakty i mity, a także wskazano cechy, które powinien posiadać dobry tester.



Zobaczcie jak wygląda studiowanie w WSB w Chorzowie.

Sprawdźcie opinie o WSB w Chorzowie.