piątek, 29 grudnia 2017

Rekrutacja na studia w 2018 - trudniej niż dotychczas

Trudniej będzie dostać się na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2018/19. Uczelnie rezygnują z podejścia ilościowego i stawiają na najlepszych kandydatów.




Zmiana podejścia uczelni z  ilościowego na jakościowe spowodowana jest zmianami, które wprowadziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dotychczas dotowano uczelnie w zależności od ilości studentów - im więcej szkoła miała studentów, tym wyższą dotację mogła dostać.

Takie podejście spowodowało przyjmowania praktycznie każdego kandydata z maturą. Ponadto słabych studentów promowano na kolejne lata, tak by otrzymać na nich dotację z ministerstwa.

Obecnie sytuacja ulegnie zmianie. Uczelnia, która będzie posiadała więcej niż 13 studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego, otrzyma mniejszą dotację. Uczelniom przestanie zależeć na ilości kandydatów, a zacznie zależeć na kandydatach z dobrymi ocenami, którzy nie odpadną po pierwszym semestrze.

Aby dostosować się do nowych wytycznych ministerstwa uczelnie zmniejszyły limity miejsc dla kandydatów, niektóre nawet o 30% w porównaniu z poprzednią rekrutacją.

Ministerstwo wprowadziło także nowy rodzaj dotacji dla uczelni – za najlepszych przyjętych maturzystów. Dlatego uczelnie będą starały się przyciągnąć kandydatów z najlepszymi wynikami z matury. Najczęstszą formą zachęcania mają być wysokie stypendia.

Zmiany w podejściu do rekrutacji na studia mają przyczynić się do poprawy jakości kształcenia w Polsce.

środa, 27 grudnia 2017

Najpopularniejsze studia w 2017 roku

Koniec grudnia to czas podsumowań. Jakie kierunki studiów były najbardziej popularne w 2017 roku? Jakie uczelnia cieszyły się największym powodzeniem? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

nauka 2017


W roku akademickim 2017/18 aż 430 000 osób rozpoczęło studia. Chodzi o studentów rozpoczynających naukę na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich. Wśród tych osób ponad sto tysięcy zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

Najpopularniejsze kierunki wybierane w 2017 roku to:

  • informatyka (ok. 42 tyś. osób),
  • zarządzanie (ok. 24 tyś. osób),
  • psychologia (ok. 20 tyś osób)
  • ekonomia (ok. 17,9 tyś osób),
  • prawo (ok. 17,8 tyś osób).


Najpopularniejsze publiczne uczelnie w Polsce:


Najpopularniejsze niepubliczne uczelnie w Polsce:

  • SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie, 
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Szczegółowe informacje znajdują się w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

środa, 13 grudnia 2017

Naturoterapia - praktyczne studia dla przyszłych terapeutów

Naturoterapia to studia licencjackie przeznaczone dla przyszłych terapeutów, którzy chcą opierać swoją pracę na technikach wywodzących się z natury i przywracać witalność pacjentów poprzez wspieranie i stymulowanie własnych mechanizmów leczniczych organizmu. 


naturoterapia_studia

Studia oferuje Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie. Można wybrać tradycyjny tryb stacjonarny lub godzić pracę z nauką wybierając tryb niestacjonarny. Studia trwają trzy lata, a kierunek ma charakter praktyczny.

W planie studiów przewidziano przedmioty specjalnościowe takie jak np.: analiza i synteza psychoenergatyczna, detoksykacja, aromaterapia i terapia kwiatowa dr R. Bacha, analiza metodami naturalnymi, zioła, rośliny przyprawowe, dziko rosnące rośliny jadalne, apiterapia, psychosomatyka, dietoterapia.

Ważną częścią studiów są praktyki, które można odbyć w instytucjach współpracujących z uczelnią m.in. w gabinetach, fundacjach, domach opieki.

Absolwenci są przygotowani do prowadzenia prywatnej praktyki terapeutycznej. Dodatkowo mogą realizować praktykę w zespołach specjalistycznych wspólnie z lekarzami, arteterapeutami, fizjoterapeutami, psychologami, masażystami i innymi terapeutami.

Czym jest naturoterapia?
Naturoterapia to dział medycyny niekonwencjonalnej. Określa wszystko co pomaga w przywróceniu zdrowia w sposób naturalny. Istnieje wiele szkół naturopatycznych, które różnią się miedzy sobą w rozumieniu i podejściu do leczenia chorób. Specjaliści naturoterapi to naturopaci , którzy diagnozują i leczą holistycznie w 100% środkami naturalnymi.

Sprawdź opinie o Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie.

środa, 6 grudnia 2017

Nowość! Studia prawnicze na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

Przyszli prawnicy mają o jedną uczelnię do wyboru więcej. Od 2018 roku rusza prawo na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.


Kandydaci którzy zdecydują się prawo na AHE (jednolite studia magisterskie) będą mogli wybrać jeden z trzech trybów prowadzenia zajęć dzienny, niestacjonarny lub online. Studia na tej uczelni będą miały wymiar praktyczny. Oznacza to, że cześć zajęć prowadzona będzie przez praktyków - osoby na co dzień wykonujące zawody prawnicze. Będą to np. prokuratorzy okręgowi, czynni adwokaci, radcy prawni, notariusze.

Studenci będą mogli wybrać także jedną z trzech specjalizacji: karnistyczną, cywilistyczną i gospodarczo-finansową.

Specjalność karnistyczna przeznaczona jest dla studentów, którzy chcą zdobyć umiejętności posługiwania się podstawowymi koncepcjami kryminologicznymi przy rozwiązywaniu problemów z zakresu prawa karnego i podjąć pracę w organach ścigania lub wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wiedza z karnistyki. Wybrane przedmioty na tej specjalizacji to: instytucja świadka koronnego w polskim prawie karnym na tle rozwiązań międzynarodowych, przestępczość zorganizowana w Polsce i na świecie, prawo karne międzynarodowe, kompendium wiedzy z kryminalistyki.

Specjalność cywilistyczna adresowana jest do tych studentów, którzy karierę chcą związać z rozwiązywaniem spraw z zakresu stosunków rodzinnych i prywatnych osób fizycznych. Wybrane przedmioty ze specjalizacji cywilistycznej: stosunki majątkowe w sprawach rodzinnych, odpowiedzialność medyczna w prawie medycznym, prawo alimentacyjne, rola kuratora w sprawach rodzinnych, prawo umów konsumenckich, międzynarodowe postępowanie cywilne.

Specjalność gospodarczo-finansowa przeznaczona jest dla osób, które chcą realizować swoją karierę zawodową w obszarach łączących wiedzę prawną z ekonomią. Przykładowe przedmioty realizowane w toku nauki to: prawo bankowe, prawo ubezpieczeń, prawo celne, analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa, prawo i postępowanie podatkowe, międzynarodowe prawo handlowe