piątek, 30 marca 2018

Zwiększone zapotrzebowanie na język ukraiński i odpowiedź na Uniwersytecie Wrocławskim

Od  roku akademickiego 2018/19 na Uniwersytecie Wrocławskim ruszą studia magisterskie na kierunku filologia ukraińska z językiem angielskim.




Do tej pory studenci mogli poznawać język ukraiński we Wrocławiu tylko na poziomie studiów licencjackich. Od nowego roku akademickiego będą mogli kontynuować naukę  na studiach magisterskich.

Na studiach drugiego stopnia studenci będą mieli dwa semestry języka administracji i biznesu, elementy prawa dla filologów oraz blok zajęć translatorycznych dla osób, które będą chciały po studiach przystąpić do państwowego egzaminu na tłumacza przysięgłego. Oprócz tego kończąc studia, absolwenci będą posiadali wiedzę merytoryczną o współczesnych realiach społeczno-gospodarczych na Ukrainie.

Ze względu na znaczny napływ Ukraińców do Polski zapotrzebowanie na tłumaczy stale rośnie, a wybierając studia na specjalności filologia ukraińska z językiem angielskim można wyspecjalizować się się w dziedzinie filologii pogłębiając znajomość dwóch języków: ukraińskiego i angielskiego na poziomie C1/C2.

Absolwenci kierunku będą mogli pracować w charakterze tłumacza, jako pośrednicy w międzynarodowych projektach biznesowych, dziennikarze specjalizujący się w tematyce ukraińskiej, językoznawcy, redaktorzy, manager projektów kulturalnych, itd.

Jeżeli zastanawiacie się, czy ukraiński będzie dla Was łatwy do nauki, sprawdźcie jak wygląda pierwsza lekcja tego języka:


poniedziałek, 5 marca 2018

Biomonitoring biotechnologie ekologiczne - nowy kierunek w Łodzi

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na nowy kierunek - Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne.



Biomonitoring biotechnologie ekologiczne to studia przeznaczone dla osób zainteresowanych zagadnieniami przyrodniczymi. Przyszła praca po tych studiach odbywać będzie się częściowo w terenie przy zbieraniu materiału biologicznego, analizie biowskaźników, opracowywaniu raportów środowiskowych i wdrażaniu metod poprawiających jakość środowiska.

Jest  to kierunek  autorski i unikatowy. Studia I stopnia prowadzone są tylko w trybie stacjonarnym. Studia mają charakter praktyczny. Studenci uczą się wykorzystywać nowoczesne metody ochrony i rekultywacji środowiska, określanych ogólnie jako biotechnologie ekologiczne.

W programie studiów uwzględniono takie przedmioty jak np.: zróżnicowanie taksonomiczne, podstawy geomonitoringu, biotechnologiczne aspekty kształtowania ekosystemów wodnych,
technologie informacyjne, ekologia ogólna, fizyczne podstawy biomonitoringu, metody statystyczne, GIS i teledetekcja, funkcjonowanie i rekultywacja ekosystemów w warunkach presji inwestycyjnej, ekologia populacji.

Praktyki zawodowe trwają 14 tygodni.

Po skończeniu nauki absolwenci kierunku będą specjalistami z dziedziny biomonitoringu i biotechnologii ekologicznych. Pracę będą mogli podjąć w jednostkach administracji rządowej, zajmujących się ochroną środowiska, laboratoriach badawczych, firmach konsultingowych badających wpływ różnych czynników na środowisko, firmach realizujących ekspertyzy związane z planami ochrony obszarów.

Bardziej szczegółowe informacje wraz z kryteriami przyjęć na I rok można znaleźć w folderze promocyjnym kierunku.

Sprawdźcie opinie o Uniwersytecie Łódzkim oraz dowiedzcie się dlaczego warto studiować w Łodzi.