poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Architektura przestrzeni informacyjnych - nowy kierunek studiów

Uniwersytet Warszawski zaprasza na nowy kierunek studiów. Architektura przestrzeni informacyjnych to propozycja dla osób zainteresowanych informacją we wszystkich aspektach.


Architektura przestrzeni informacyjnych


Kierunek ma charakter humanistyczny. Szczególny nacisk kładzie na bibliologię i informatologię - dziedziny, których podstawowym przedmiotem badawczym jest szeroko rozumiana informacja i działalność informacyjna.

Architektura przestrzeni informacyjnych to studia I stopnia, które można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Obecnie w czasach przemian społecznych i fake newsów pojawienie się tego kierunku jest bardzo istotne. Specjaliści, którzy będą posiadali umiejętności związane z odpowiednim przetwarzaniem, analizą oraz prezentacją informacji, będą poszukiwani na rynku.

Studenci podczas nauki zapoznają się z trzema kluczowymi aspektami architektury przestrzeni informacji:

  • systemami i zasobami informacji (z uwzględnieniem otoczenia technologicznego),
  • użytkownikami - ich kompetencjami, potrzebami i zachowaniami informacyjnymi,
  • kontekstem, w jakim realizowane są usługi informacyjne.
W planie studiów znalazły się takie przedmioty jak m.in.: nauka o informacji, źródła informacji, wprowadzenie do architektury informacji, strategie i metody wyszukiwania informacji, redakcja tekstów użytkowych, technologie informacyjne i komunikacyjne, podstawy ochrony własności intelektualnej.

Zdobyte kwalifikacje pozwalają absolwentom kierunku Architektura przestrzeni informacyjnych podjąć prace związane z przetwarzaniem, prezentacją i obiegiem informacji w m.in.: instytucjach kultury, instytucjach i organizacjach publicznych lub przedsiębiorstwach.

piątek, 13 kwietnia 2018

Więcej miejsca na studiach medycznych w roku akademickim 2018/19

Dobra wiadomość dla osób, które wybierają się na studia medyczne. Ministerstwo wyraziło zgodę na przyjmowanie większej ilości studentów.




Nie wszyscy wiedzą, że o ilości przyjmowanych kandydatów na studia medyczne nie decydują samodzielnie uczelnie, ale Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Chętnych na uczelnie kształcące przyszłych lekarzy i dentystów jest zawsze dużo więcej niż wolnych miejsc. Dlatego każda informacja o zwiększeniu limitów przyjęć jest oczekiwana przez kandydatów.

Podczas rekrutacji na rok akademicki  2018/2019  limit miejsc wyniesie 9211, w tym 7816 miejsc na kierunku lekarskim oraz 1395 - na kierunku lekarsko-dentystycznym. To oznacza 276 miejsc więcej w stosunku do roku akademickiego 2017/2018. Większość tych miejsc dotyczy dziennych studiów magisterskich prowadzonych w języku polskim.

Ministerstwo dąży do sukcesywnego zwiększania liczby studentów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, w związku z brakami kadrowymi w polskiej służbie zdrowia. Liczba miejsc na studiach lekarskich w ostatnich latach stale rośnie.

Statystyki dotyczące wzrostu miejsc na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia




poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Inżynieria farmaceutyczna - nowe studia w Poznaniu

Inżynieria farmaceutyczna to nowa propozycja poznańskich uczelni. Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Poznańska wspólnie wykształcą specjalistów od projektowania i produkcji leków.






Politechnika Poznańska wraz z Uniwersytetem Medycznym  otwierają międzyobszarowe studia z zakresu inżynierii farmaceutycznej.

Absolwent kierunku będzie umiał zaprojektować lek i aparaturę do jego wytwarzania, opracować proces technologiczny produkcji, a także ocenić jakość produktu leczniczego, kosmetycznego lub suplementu diety.

Szczegółowy plan studiów nie został jeszcze podany. Aktualnie dostępne informacje można znaleźć na stronie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Kierunek ma kształcić innowatorów zdolnych do opracowania technologii wytwarzania leku w bezpieczniejszej, łatwiej przyswajalnej postaci oraz do skutecznego wprowadzenia go na rynek. Uczenie przyjmą 60 kandydatów, każda po 30.

Zastanawiasz się nad studiami w Poznaniu? Zobacz dlaczego warto.

czwartek, 5 kwietnia 2018

Danologia - nowa specjalność na Politechnice Wrocławskiej

Nowa specjalność na Politechnice Wrocławskiej! Od nowego roku akademickiego będzie można wybrać na kierunku informatyka specjalność nazwaną "danologia".





Danologia to spolszczona nazwa popularnej i dostępnej na innych uczelniach specjalności Data Science. Dziedzina ta zapewnia wiedzę z zakresu nauki o danych oraz rozwija umiejętności matematyczne, programistyczne, obliczeniowe oraz analityczne. Rolą specjalisty danologa jest umiejętne przetwarzanie danych, które napływają strumieniem w ogromnych ilościach i mogą być nieustrukturyzowane. Trafne wnioskowanie z danych i wydobycie z nich ukrytej wiedzy, pozwala na skuteczne budowanie przewagi konkurencyjnej.

Specjalność dostępna będzie na studiach II stopnia na kierunku informatyka.

Zagadnienia ujęte w planie studiów to m.in.: analiza języka naturalnego, głębokie modele uczenia maszynowego, wybrane zagadnienia sztucznej inteligencji, obliczeniowa nauka o sieciach, modele i typy sieci, metody planowania i analizy eksperymentu, podstawowe pojęcia statystyczne, analiza opisowa danych, testowanie hipotez.

Po skończeniu studiów absolwenci będą nie tylko umieli analizować dane ale również przedstawiać je w przystępnej i atrakcyjnej formie. Ponadto będą potrafili programować w kilku językach oraz w sposób skuteczny komunikować się ze swoimi zleceniodawcami.

Inne informacje o specjalności można znaleźć na https://studiujdatascience.pl/

Zastanawiasz się czego spodziewać się po studiach we Wrocławiu? Zobacz co miasto przygotowało dla swoich studentów.