wtorek, 18 listopada 2014

Weterynaria

Medycyna weterynaryjna potocznie określana weterynarią to studia dla osób, które chcą zajmować się między innymi leczeniem zwierząt. Innymi zadaniami weterynarii są: profilaktyka chorób u zwierząt, higiena produktów pochodzenia zwierzęcego i ochrona ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego.

Osoby chcące wykonywać zawód weterynarza powinny odznaczać się nie tylko empatią wobec zwierząt, ale także silnymi nerwami, bo przeprowadzanie operacji chirurgicznych to jedna z codziennych czynności lekarza zwierząt.

Weterynaria w Polsce ma długa historię. Pierwszą książką o leczeniu zwierząt była "Sprawa a lekarstwa końskie" królewskiego kowala Conrada (1532). Pierwsza Katedra Weterynarii powstała w 1804 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

opinie _o_weterynarii
etsy.com

Obecnie weterynarię można studiować w kilku ośrodkach w kraju np. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, czy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Studia jednolite trwają aż 5,5 roku (11 semestrów). Do wyboru są studia stacjonarne lub niestacjonarne

Przykładowe przedmioty realizowane na weterynarii to: anatomia zwierząt, biofizyka, biologia komórki, histologia i embriologia, biostatystyka i metody dokumentacji, anatomia topograficzna,epidemiologia weterynaryjna, immunologia weterynaryjna, czy patofizjologia. 

Absolwenci weterynarii mogą podjąć pracę w lecznicach weterynaryjnych, inspekcji weterynaryjnej, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach kontrolnych i badawczych, obiektach chowu i hodowli zwierząt, placówkach naukowych lub w nadzorze produkcji żywności. Mogą także założyć własną praktykę lekarską w wybranej przez siebie specjalności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz