Geoinformatyka to nowoczesne studia, na których można zdobyć wiedzę o tym jak tworzyć m.in. mapy internetowe, aplikacje nawigacyjne, wizualizacje 3D. Geoinformatyka to kierunek łączący wiedzę z zakresu geografii, informatyki oraz Systemów Informacji Przestrzennej (GIS).
Źródło: http://www.fastcodesign.com/1664462/infographic-of-the-day-using-twitter-and-flickr-geotags-to-map-the-world
Geoinformatykę można studiować tylko na kilku uczelniach w Polsce:
- na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie - jako dzienne studia licencjackie;
- na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - jako spejalność na kierunku informatyka stosowana;
- na Politechnice Warszawskiej - od roku akademickiego 2015/16 jako inżynierskie studia I stopnia.
Podczas nauki studenci uczą się posługiwania sprzętem i oprogramowaniem niezbędnym w przyszłej pracy zawodowej, analizy przestrzennej, tworzeniem i rozwijaniem baz danych, projektowaniem stacjonarnych i mobilnych Systemów Informacji Przestrzennej (GIS), teledetekcją, nawigacją satelitarną, modelowaniem, geodezją, kartografią, itp.
Przykładowe przedmioty znajdujące się w programie studiów to: modelowanie procesów fizycznych, systemy równoległe i rozproszone, eksploracja danych, elementy geodezji i kartografii, wizualizacja danych w języku VRML/X3D, systemy multimedialne, język angielski.
Absolwenci geoinformatyki znajda pracę wszędzie tam, gdzie trzeba pozyskiwać i przetwarzać informacje geoprzestrzenne, tj. np. w instytucjach, czy przedsiębiorstwach działających w sektorze geodezji, kartografii, informatyki, w telekomunikacji, energetyce, obronności, a nawet turystyce i logistyce.
Informacje o kierunku geoinformatyka na Politechnice Warszawskiej można znaleźć tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz