wtorek, 28 października 2014

Japonistyka

Japonistyka to studia dla wszystkich, którzy zafascynowani są historią, kulturą, społeczeństwem i polityką kraju kwitnącej wiśni. Jak poznaje się Japonię na studiach? Zaczynając oczywiście od języka. Nauka japońskiego to główne zadanie studentów tego kierunku.

Gejsze, samuraje, teatr kabuki, sushi, haiku, sake, futony, ceremonia herbaciana to tylko niektóre rzeczy i zjawiska, które narodziły się w Japonii. O tym wszystkim i wielu innych fascynujących rzeczach uczą się studenci kierunku japonistyka.

Japonistyka to studia I i II stopnia. Prowadzone są zazwyczaj tylko w trybie stacjonarnym ze względu na ilość czasu jaką trzeba poświecić na opanowanie języka.

japonistyka

Głównymi ośrodkami, gdzie można studiować japonistę są Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kilka uczelni niepublicznych również prowadzi ten kierunek.

Absolwenci japonistyki legitymują się dobrą znajomością języka ja­pońskie­go, co pozwala im na pracę w firmach współpracujących z Japonią lub w firmach japońskich. Mogą zostać także tłumaczami. 

Kilka ciekawostek o kulturze japońskiej znajdziecie tutaj, a opinie o uczelniach, które mają japonistykę w swojej ofercie edukacyjnej tutaj.

Na filmie kocia kawiarnia w Tokio - też typowo japoński pomysł.

wtorek, 21 października 2014

Historia sztuki

Historia sztuki to studia dla osób, które wykazują dużą wrażliwość, miłośników sztuki i kultury. Historia sztuki to nauka humanistyczna. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i architekturą Europy i obu Ameryk. Pierwsza katedra historii sztuki powstała w 1813 na uniwersytecie w Getyndze. W Polsce prekursorem w propagowaniu tej nauki był Uniwersytet Jagielloński, gdzie katedrę uruchomiono w 1870 roku. Studiowanie historii sztuki może być przygodą, która pozwoli na spotkanie z pięknymi obiektami i przedmiotami. Studia pozwolą również na zrozumienie przemian cywilizacyjnych. 

Historię sztuki można studiować na studiach licencjackich oraz magisterskich, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Pojawiły się także studia podyplomowe z historii sztuki.

Marc Chagall, Kogut, 1929

Czego nauczymy się na studiach?
Plan studiów zawiera głównie zajęcia z dziejów sztuki, styloznawstwo i podstawy krytyki artystycznej. Tradycyjne wykłady i ćwiczenia uzupełniają liczne wyjazdy do galerii, muzeów oraz omawianych miejsc. Na historii sztuki nie ma zajęć z rysunku, malowania, czy innych rozwijających umiejętności plastyczne. Jeżeli komuś na tym zależy powinien wybrać bardziej praktyczny kierunek studiów taki jak np. rzeźba czy malarstwo. Studiując historię sztuki można specjalizować się w różnych działach tej nauki m.in.: ochronie zabytków, muzealnictwie, sztuce w przestrzeni publicznej, czy rynku sztuki.

Perspektywy zawodowe
Absolwenci historii sztuki zatrudnienie mogą znaleźć przy dokumentowaniu zabytków, przy przygotowaniu wystaw, w muzeach, w galeriach sztuki oraz przy organizacji aukcji sztuki. Ich wiedza i umiejętności mogą przydać się kolekcjonerom sztuki, którym mogą doradzać. Dość nową dziedzina na polskim rynku, w której mogą specjalizować się absolwenci, jest artbanking, czyli ogólnie mówiąc inwestowanie w sztukę, która uważana jest za alternatywę dla np. akcji, funduszy inwestycyjnych, czy kruszców. Firmy zajmujące się konserwacją zabytków to kolejne miejsce, gdzie absolwenci będą mile widziani. Stanowiska, na których ceni się wykształcenie, kreatywność, znajomość świata, kultur i języków to miejsce dla osób po historii sztuki.

Uczelnie gdzie można studiować ten kierunek studiów znajdziecie tutaj.



wtorek, 14 października 2014

Coaching - studia

Studia z coachingu? Do niedawna coaching można było studiować tylko na studiach podyplomowych lub różnego typu kursach. Ponieważ jest to modne zagadnienie powstało wiele ośrodków o wątpliwej reputacji szkolących coachów. Na szczęście kilka uczelni w Polsce postanowiło wprowadzić kierunek coaching do swojej oferty dydaktycznej. 3-letnie studia to jednak coś innego niż kilkudziesięciogodzinny kurs.

Co to jest coaching?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi i nie ma jednej definicji. Można jednak przyjąć, że ogólnie coaching to zaplanowany i sys­te­ma­tycz­nie re­alizowany pro­ces in­spiro­wania i wspie­rania sa­mo­ro­z­woju, efek­tyw­ności np. za­wodowej, oso­bi­stej lub innej. Coaching to postawa i meto­da pra­cy, po­zwalająca w niektórych przypadkach na zwiększenie efektywności współpracy z np.: klientami w biznesie, czy podwładnymi. Czym jest coaching ilustruje także poniższy filmik.


Dla kogo studia z coachingu?
Coaching powinny wybrać osoby, które chcą pracować z drugim człowiekiem, i mają wysokie zdolności komunikacyjne. Kandydaci na coachów powinni cechować się dobrym zmysłem obserwacji, tak aby dostrzec zachowania klienta oraz prawidłowo je zinterpretować. Dobrze, aby coach miał silną osobowość, podobnie jak w pracy psychoterapeuty przydaje się to w nie przenoszeniu problemów klienta na własne życie.

Jak wyglądają studia z coachingu?
W programie kształcenia można znaleźć zagadnienia z psychologii społecznej, zarządzania kapitałem ludzkim, wiele mówi się tez o teoriach efektywnego działania i nauczania. Wiele zajęć ma tez charakter praktyczny.

wtorek, 7 października 2014

Architektura wnętrz


Architektura wnętrz przeznaczona jest dla kandydatów na studia zainteresowanych projektowaniem wnętrz i designem. Jest to kierunek dla osób z wyobraźnią, które lubią rysować, malować, tworzyć.

Architektura wnętrz realizowana jest zazwyczaj na uniwersytetach artystycznych i akademiach sztuk pięknych, ale także na politechnikach i na niektórych uczelniach prywatnych.

Kandydaci na ten kierunek powinni przede wszystkim posiadać dość zaawansowane umiejętności rysunkowe.  

Na filmie o kierunku architektura wnętrz opowiada studentka jednej z niepublicznych uczelni, która ukończyła czwarty rok.





Aby być dobrym architektem wnętrz trzeba dużo oglądać, zarówno książek i albumów, ale również portali z aranżacjami. 50 najlepszych serwisów o projektowaniu wnętrz według The Telegraph znajdziecie tutaj.

Kopalnią pomysłów jest też Houzz - serwis społecznościowy oraz aplikacja mobilna agregujący wszystko, co związane z wystrojem i projektowaniem wnętrz.

Najlepsze uczelnie wyższe prowadzące architekturę wnętrz wraz z opiniami o nich znajdziecie tutaj.