wtorek, 21 października 2014

Historia sztuki

Historia sztuki to studia dla osób, które wykazują dużą wrażliwość, miłośników sztuki i kultury. Historia sztuki to nauka humanistyczna. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i architekturą Europy i obu Ameryk. Pierwsza katedra historii sztuki powstała w 1813 na uniwersytecie w Getyndze. W Polsce prekursorem w propagowaniu tej nauki był Uniwersytet Jagielloński, gdzie katedrę uruchomiono w 1870 roku. Studiowanie historii sztuki może być przygodą, która pozwoli na spotkanie z pięknymi obiektami i przedmiotami. Studia pozwolą również na zrozumienie przemian cywilizacyjnych. 

Historię sztuki można studiować na studiach licencjackich oraz magisterskich, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Pojawiły się także studia podyplomowe z historii sztuki.

Marc Chagall, Kogut, 1929

Czego nauczymy się na studiach?
Plan studiów zawiera głównie zajęcia z dziejów sztuki, styloznawstwo i podstawy krytyki artystycznej. Tradycyjne wykłady i ćwiczenia uzupełniają liczne wyjazdy do galerii, muzeów oraz omawianych miejsc. Na historii sztuki nie ma zajęć z rysunku, malowania, czy innych rozwijających umiejętności plastyczne. Jeżeli komuś na tym zależy powinien wybrać bardziej praktyczny kierunek studiów taki jak np. rzeźba czy malarstwo. Studiując historię sztuki można specjalizować się w różnych działach tej nauki m.in.: ochronie zabytków, muzealnictwie, sztuce w przestrzeni publicznej, czy rynku sztuki.

Perspektywy zawodowe
Absolwenci historii sztuki zatrudnienie mogą znaleźć przy dokumentowaniu zabytków, przy przygotowaniu wystaw, w muzeach, w galeriach sztuki oraz przy organizacji aukcji sztuki. Ich wiedza i umiejętności mogą przydać się kolekcjonerom sztuki, którym mogą doradzać. Dość nową dziedzina na polskim rynku, w której mogą specjalizować się absolwenci, jest artbanking, czyli ogólnie mówiąc inwestowanie w sztukę, która uważana jest za alternatywę dla np. akcji, funduszy inwestycyjnych, czy kruszców. Firmy zajmujące się konserwacją zabytków to kolejne miejsce, gdzie absolwenci będą mile widziani. Stanowiska, na których ceni się wykształcenie, kreatywność, znajomość świata, kultur i języków to miejsce dla osób po historii sztuki.

Uczelnie gdzie można studiować ten kierunek studiów znajdziecie tutaj.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz