wtorek, 24 lutego 2015

Położnictwo - studia nie tylko dla kobiet

Narodziny i ciąża to proces złożony i bardzo indywidualny. Osoby, które chcą towarzyszyć kobietom w wyjątkowym okresie ciąży i pomagać przyjść na świat dzieciom powinny wybrać położnictwo. Wbrew pozorom nie są to studia wyłącznie dla kobiet, chociaż zawód ten jest w dużej mierze sfeminizowany. Wszyscy, którzy zastanawiają się nad wyborem tego kierunku studiów powinni pamiętać, że do zawodu położnej/położnika potrzebne jest też powołanie i duża doza empatii.

Położnictwo to studia dwuetapowe. Położnictwo I stopnia to studia licencjackie, które trwają 3 lata (6 semestrów). Po ukończeniu studiów licencjackich można podjąć studia magisterskie II stopnia. Położnictwo można studiować w trybie zarówno stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. 

Przedmioty realizowane na kierunku położnictwo to np.: anatomia, fizjologia człowieka, genetyka, pielęgniarstwo ginekologiczne, diagnostyka w położnictwie i ginekologii, neonatologia, pediatria.

Ważną częścią studiów są praktyki, które odbywają się m.in.: na sali porodowej, oddziałach położniczych, noworodkowych, ginekologicznych i pediatrycznych oraz w ośrodkach położniczych medycyny środowiskowej i rodzinnej, a także w szkołach rodzenia.


Zobaczcie rozmowę z absolwentką położnictwa:

wtorek, 17 lutego 2015

Studiuj taniec

Taniec w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Różnego rodzaju programy telewizyjne sprawiły, że szkoły tańca zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Taniec nowoczesny, towarzyski, hip hop, tańce latynoamerykańskie - to rodzaje tańca, których można nauczyć się na kursach i w szkołach. Ale jak zostać profesjonalnym tancerzem? Jak uczynić z tańca zawód? Szkoły baletowe są nieliczne, poza tym nie wszyscy kochają taniec klasyczny. Jedną z dróg jest z pewnością studiowanie tańca.


Taniec - kierunek studiów

W Polsce jest kilka uczelni, które w swojej ofercie edukacyjnej mają taniec jako kierunek studiów. Wiele uczelni oferuje taniec jako specjalność np. na kierunku wychowanie fizyczne.

Źródło: http://www.lairupe.com

Taniec to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Taniec można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Zajęcia teoretyczne skupiają się na historii tańca wiedzy o tańcu, muzyce, rytmice, kostiumach, ale także zarządzaniu sztuką i kulturą oraz biomechanice i anatomii. Zajęcia praktyczne z tańca obejmują taniec klasyczny i współczesny oraz wiele różnorodnych technik.

Po ukończeniu studiów absolwent jest profesjonalnie i wszechstronnie wykształconym tancerzem. Posiada kompetencje do rozwijania własnej twórczości, pozwalające na realizację ról w nowoczesnym teatrze tańca i innych instytucjach. Może także podjąć pracę jako choreograf, animator czasu wolnego w zakresie tańca lub instruktor.

Zobaczcie jak wygląda egzamin na kierunek taniec na jednej z poznańskich uczelni.

poniedziałek, 9 lutego 2015

Jakie studia wybrać? Studia podyplomowe!

Studia podyplomowe wbrew powszechnej opinie nie są zarezerwowane tylko dla osób, które ukończyły studia magisterskie. W zajęciach mogą brać udział osoby po studiach inżynierskich albo po licencjacie. Niektóre uczelnie pozwalają nawet na udział w kursie studentom ostatnich lat.

Źródło: buzzfeed.com

Studia podyplomowe to często uzupełnienie posiadanego wykształcenia o kwestie praktyczne i zagadnienia niezbędne na rynku pracy, ale nie omawiane na studiach. Bez względu na to, jaki zawód się wykonuje wiedzę należy aktualizować, a studia podyplomowe są do tego świetną okazją.

W Polsce studia podyplomowe prowadzą chyba wszystkie uczelnie, zarówno publiczne jak i niepubliczne. Jaką uczelnię wybrać i jaki program studiów podyplomowych będzie najlepszy w konkretnej sytuacji? Na te pytania odpowiada nowy portal, który niedawno pojawił się w sieci - studiapodyplomowe.net.pl. Portal posiada wyszukiwarkę z chyba wszystkimi programami dostępnymi w kraju, które pogrupowano na przejrzyste kategorie. Dodatkowo dostępna jest baza wiedzy o studiach podyplomowych. Dzięki stronie studiów można szukać także w konkretnych miastach. Portal zawiera aktualne informacje, a już wkrótce pojawią się na nim informacje o szkoleniach i kursach.

wyszukiwarka studiów podyplomowych

wtorek, 3 lutego 2015

Fizyka Techniczna

Kierunek fizyka techniczna oferuje połączenie wiedzy i praktyki. Studenci poznają matematykę i komputerowe metody symulacji, akwizycji, analizy i prezentacji danych. Kierunek powinny wybrać osoby, które w przyszłości chciałyby pracować na stanowiskach technicznych w instytutach naukowo-badawczych i na uczelniach, jako inżynierowie w przemyśle i sektorze nowoczesnych technologii. 

Źródło: http://www.edgalaxy.com


Fizyka techniczna prowadzona jest zazwyczaj w trybie dziennym, ale niektóre uczelnie oferują także tryb zaoczny. W trybie niestacjonarnym studia trwają zazwyczaj dłużej. Studia I stopnia to studia inżynierskie, po ich ukończeniu można kontynuować naukę na studiach magisterskich.

Na fizyce technicznej można wybrać specjalność. Przykładowe specjalności to optoelektronika, fotonika, fizyka medyczna, fizyka komputerowa, fizyka optyczna, materiały i nanostruktury, fizyka i technika jądrowa.

Przez pierwsze semestry przedmioty realizowane podczas zajęć mają charakter ogólny i są to np. fizyka, matematyka i informatyka. Później większość przedmiotów jest obieralna i zależy od zainteresowań studenta i specjalności. 

Fizyka Techniczna należy do tych kierunków kształcenia, których studenci najczęściej wyjeżdżają za granicę w ramach współpracy z innymi uczelniami i instytutami badawczymi zarówno w Europie jak i USA. Przed wyborem konkretnej uczelni warto sprawdzić z jakimi instytucjami ma ona podpisane umowy o współpracy.