poniedziałek, 23 listopada 2015

Jakie studia wybrać? Wskazówki i test predyspozycji

Decyzja o kierunku studiów jest jedną z najważniejszych w życiu. Jakie studia wybrać by później nie żałować i nie zmieniać kierunku? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w udanym  i świadomym wyborze studiów.

Źródło: http://strautniekas.com/

Wybór studiów to proces. Już od początku liceum warto myśleć, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Jeżeli tego nie wiemy na początek warto poznać swoje predyspozycje, to jakie mamy talenty i w czym jesteśmy najlepsi. Testy predyspozycji zawodowych można wykonać online np. tutaj lub tutaj. Nie powinniśmy ich jednak traktować rozstrzygająco, ale pomocniczo. 

Wybierając studia możemy kierować się trendami na rynku pracy. W takim wypadku powinniśmy jednak pamiętać, że zmieniają się one w czasie. Jeżeli dziś istnieje zapotrzebowanie na jakiś zawód, to za kilka lat może się okazać, że rynek jest już nasycony. Trzeba więc przewidywać.

Warto wybierać studia zgodne z naszymi zainteresowaniami, jeżeli coś sprawia nam przyjemność nie tylko łatwiej przyswoić wiedzę, ale także szybciej można stać się ekspertem i uzyskać przewagę nad konkurentami lub założyć własną działalność związaną z dziedziną którą studiujemy. Dotyczy to zwłaszcza osób kończących studia humanistyczne deprecjonowane ostatnio i oskarżane o "produkcję bezrobotnych". Każdy kierunek daje szansę na odkrycie własnej niszy i znalezienia pracy należy jednak pamiętać że wiąże się to z wysiłkiem i koniecznością pokonywania przeszkód.

Ważny jest nie tylko kierunek studiów, ale także specjalizacja. Często wybór specjalizacji decyduje o przebiegu dalszej kariery.

Dobrze jest przyjrzeć się także uczelni, na której zamierzamy studiować i temu czy oferuje ona odpowiedni poziom kształcenia oraz jakie doświadczenie możemy zdobyć podczas studiów. Wszystkie uczelnie wyższe w Polsce oceniane są przez studentów na portalu Opinie o Uczelniach. Warto zapoznać się z tymi ocenami.

Czego nie robić wybierając studia?

Przy wyborze kierunku studiów nie warto kierować się modą na dany typ studiów lub kierunek. Nie należy ulegać presji rodziny, choć może okazać się to trudne. Pójście na studia ze względu na znajomych, to także nie najlepszy pomysł.


wtorek, 17 listopada 2015

Bioinformatyka

Bioinformatyka to interdyscyplinarna dziedzina nauki wykorzystująca metody i narzędzia informatyczne do rozwiązywania problemów z nauk biologicznych. Bioinformatyka łączy w sobie informatykę i matematykę w celu przetwarzania danych biologicznych.

Bioinformatyka obejmuje rozwój metod obliczeniowych służących do badania struktury, funkcji i ewolucji genów, genomów i białek. Ponadto odpowiada za rozwój metod wykorzystywanych do zarządzania i analizy informacji biologicznej gromadzonej w toku różnych badań np. genomicznych.

Źródło: www.abc.net.au

Studia na kierunku bioinformatyka adresowane są do osób zainteresowanych biologią, a zwłaszcza genetyką oraz informatyką i przedmiotami ścisłymi. Studia w dużej mierze mają charakter praktyczny. 

Bioinformatyka to studia dwuetapowe. Studia I stopnia trwają 3 lata, po których uzyskuje się tytuł licencjata, studia II stopnia trwają 2 lata i kończą się tytułem magistra. 

Absolwenci kierunku bioinformatyka to specjaliści zarówno w dziedzinie informatyki, jak i biologii, . Potrafią rozwiązywać problemy biologiczne przy użyciu metod informatycznych oraz pozyskiwać informacje biologiczne metodami laboratoryjnymi i informatycznymi.

Absolwenci mogą szukać pracy w firmach zajmujących się przetwarzaniem danych biologicznych (firmy farmaceutyczne, bioinformatyczne, laboratoria badawcze i usługowe), w jednostkach naukowych, w klinikach lub ośrodkach oceny genetycznej. Mogą także podjąć pracę jako programiści lub administratorzy baz danych.

Jeżeli nie jesteście pewni czy bioinformatyka to studia odpowiednie dla Was weźcie udział w  bezpłatnym kursie bioinformatyki na platformie coursera.org.

Ciekawe informacje o bioinformatyce można znaleźć także tutaj.

czwartek, 12 listopada 2015

Psychologia zdrowia

Organizm ludzki to skomplikowana maszyneria nie do końca jeszcze poznana. Jak na stan zdrowia wpływa stan psychiczny oraz jak psychika oddziałuje na organizm? Tymi problemami zajmuje się psychologia zdrowia.

Psychologia zdrowia to kierunek studiów (jednolitych magisterskich) lub specjalność dostępna na kilku polskich uczelniach m.in.: Uniwersytecie SWPS, Collegium Medicum UMK. Od roku akademickiego 2016/17 psychologię zdrowia studiować będzie można również na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Predyspozycje do studiowana tego kierunku mają osoby z rozwiniętą em­pa­tią, otwartością na drugie­go człowie­ka i łatwością w nawiązaniu kontaktów.

Podczas zajęć na psychologii zdrowia zgłębiana jest problematyka wpływu czynników psychospołecznych na prozdrowotne funkcjonowanie człowieka. 

Źródło: http://www.all-about-psychology.com

Studenci poznają zagadnienia związane z kategoriami normy i patologii, zdrowia i choroby. Uczą się jak w tworzyć plany prewencji w systemie opieki zdrowotnej, a także współpracować w zespołach interdyscyplinarnych dla dobra pacjenta. Podczas zajęć praktycznych doskonalą pracę z pacjentem.

Oprócz wiedzy typowo psychologicznej studenci nabywają także kompetencje z obszaru medycyny i dyscyplin takich jak np. neu­rop­sy­chologia, psy­cho­on­ko­logia. 

Osoby, które chciałyby się dowiedzieć więcej o zagadnieniach związanych ze zdrowiem i psychiką mogą obejrzeć film wyprodukowany przez telewizję Planete:

wtorek, 3 listopada 2015

Sinologia - filologia chińska

Chiny to obecnie jeden z najczęstszych kierunków, w którym zwracają się przedsiębiorcy. Sinologia (filologia chińska, chinoznawstwo) pozwala poznać to ogromne państwo, zarówno jego język, jak i kulturę. Kończąc ten kierunek można podjąć pracę jako tłumacz lub specjalista do spraw kontaktów z Chinami w wielu branżach np. handlowej, turystycznej, przemysłowej. Państwo Środka jest ważnym graczem międzynarodowym, a to powoduje, że osoby znające język chiński są poszukiwane na rynku pracy.

Źródło: 99traveltips.com

Sinologia to studia dwustopniowe. Licencjat trwa 3 lata, a studia magisterskie uzupełniające 2 lata. Sinologię najlepiej studiować w trybie dziennym, ale niektóre uczelnie oferują także tryb wieczorowy lub niestacjonarny. Program sinologii skupia się na kursach z zakresu fonetyki i gramatyki języka chińskiego oraz kulturze, filozofii i historii Chin. Studenci pierwszego roku zaczynają od intensywnego kursu języka chińskiego (około 400 godzin nauki od podstaw).


Ponieważ kultura Chin różni się znacząco od europejskiej jeszcze przed rozpoczęciem studiów warto poznać etykietę spotkań z Chińczykami. Natomiast na kanale Chiński Rocks znajdziecie kilka podstawowych lekcji języka chińskiego: