Organizm ludzki to skomplikowana maszyneria nie do końca jeszcze poznana. Jak na stan zdrowia wpływa stan psychiczny oraz jak psychika oddziałuje na organizm? Tymi problemami zajmuje się psychologia zdrowia.
Psychologia zdrowia to kierunek studiów (jednolitych magisterskich) lub specjalność dostępna na kilku polskich uczelniach m.in.: Uniwersytecie SWPS, Collegium Medicum UMK. Od roku akademickiego 2016/17 psychologię zdrowia studiować będzie można również na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Predyspozycje do studiowana tego kierunku mają osoby z rozwiniętą empatią, otwartością na drugiego człowieka i łatwością w nawiązaniu kontaktów.
Podczas zajęć na psychologii zdrowia zgłębiana jest problematyka wpływu czynników psychospołecznych na prozdrowotne funkcjonowanie człowieka.
Źródło: http://www.all-about-psychology.com
Studenci poznają zagadnienia związane z kategoriami normy i patologii, zdrowia i choroby. Uczą się jak w tworzyć plany prewencji w systemie opieki zdrowotnej, a także współpracować w zespołach interdyscyplinarnych dla dobra pacjenta. Podczas zajęć praktycznych doskonalą pracę z pacjentem.
Oprócz wiedzy typowo psychologicznej studenci nabywają także kompetencje z obszaru medycyny i dyscyplin takich jak np. neuropsychologia, psychoonkologia.
Osoby, które chciałyby się dowiedzieć więcej o zagadnieniach związanych ze zdrowiem i psychiką mogą obejrzeć film wyprodukowany przez telewizję Planete:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz