Czy studiować politologię, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe i inne kierunki, co do których istnieje przekonanie, że nie ma po nich pracy? Ostanie badania nad losami absolwentów powyższych kierunków wyraźnie pokazują, że sprawa z bezrobociem po studiach nie jest taka oczywista.
Źródło: http://weheartit.com
Naukowcy Uniwersytetu Opolskiego zrealizowali projekt badawczy „Studia z przyszłością”, na który otrzymali grant z urzędu marszałkowskiego. Uczestnikami projektu byli studenci, absolwenci i pracodawcy. Prześledzono kariery dwóch tysięcy absolwentów nauk społecznych Uniwersytetu Opolskiego, Badacze analizując dokumenty Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa nie doszukali się długoterminowych bezrobotnych absolwentów kierunków społecznych. Badania pokazały, że pracodawcy wysoko oceniają umiejętności twarde takie jak znajomość języków oraz miękkie komunikacja, umiejętność pracy zespołowej, którymi legitymują się absolwenci.
Idąc na jakiekolwiek studia należy pamiętać, że nie uczą one konkretnego zawodu (za wyjatkiem nielicznych kierunków). Nauka na studiach ma za zadanie rozwinąć horyzonty i poszerzyć wiedzę z danej dziedziny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz