Orientalistyka, mongolistyka i tybetologia to studia I stopnia prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim. Kierunek przeznaczony jest dla osób zainteresowanych kulturą i językiem Mongolii i Tybetu. Studia są bardzo niszowe, przyjmowanych jest tylko 15 osób.
Źródło: https://www.ytravelblog.com/bucket-list/
Program studiów ma na celu zapoznanie studentów z kulturą i językiem klasycznym i współczesnym mongolskim, klasycznym i współczesnym tybetańskim, literaturą, historią i religią Mongolii i Tybetu.
Przykładowe przedmioty realizowane na studiach to m.in.: Historia Azji Środkowej i Mongolii, Historia Tybetu, Zagadnienia społeczno-kulturowe Azji Środkowej i Mongolii, Literatura i kultura Mongolii, Literatura i kultura Tybetu, Sztuka i estetyka Mongolii. Część przedmiotów studenci wybierają sami w zależności od zainteresowań.
Umiejętności jakie posiadają absolwenci tego kierunku to posługiwanie się językiem mongolskim i tybetańskim na poziomie B1 oraz biegła znajomość systemu pisma klasycznego języka mongolskiego, współczesnego języka mongolskiego (zmodyfikowana cyrylica), pisma tybetańskiego i mandżurskiego i narzędziami służącymi do jego poznania i analizy (słowniki tradycyjne i elektroniczne, leksykony, korpusy językowe, bazy danych, etc.).
Wiedza i umiejętności pozwalają absolwentom na swobodną komunikację międzykulturową. Po skończeniu studiów I stopnia mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podjąć pracę w szeroko rozumianych instytucjach upowszechniania kultury (muzea, media, wydawnictwa) oraz urzędach administracji państwowej, rządowej i samorządowej w zakresie spraw zagranicznych, problemów uchodźczych, edukacji międzykulturowej.
Wydział Orientalistyczny UW organizuje corocznie Orientalia, czyli wydarzenie na którym można dowiedzieć się więcej o krajach i kulturach Orientu. Zobaczcie film z tegorocznych wydarzeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz