piątek, 29 czerwca 2018

Filologia koreańska

Filologia koreańska to jeden z bardziej niszowych kierunków. Czy warto studiować język i kulturę Korei?

Korea zwana jest Krajem Cichego Poranka lub Krajem Porannej Świeżości. Obecnie Korea Południowa jest jednym z nowocześniejszych państw świata. Studia na kierunku filologia koreańska/ koreanistyka przeznaczone są dla osób, które chcą poznać język i kulturę tego azjatyckiego kraju.

Studia zdobywają coraz większą popularność wśród maturzystów.

Pod koniec studiów absolwenci piszą i mówią w języku koreańskim na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację i czytanie tekstów źródłowych.

Przykładowe przedmioty zawarte w planie studiów to m.in.: komunikacja, struktura gramatyczna języka, konwersacje, wstęp do sinogramów, gramatyka opisowa, teoria literatury, historia Korei, językoznawstwo współczesne, ochrona własności intelektualnej.

Absolwent koreanistyki jest przygotowany do pracy w instytucjach upowszechniania kultury, w administracji publicznej, placówkach dyplomatycznych, firmach międzynarodowych, biurach tłumaczeniowych.

Uczelnie, które mają w ofercie ten kierunek to m.in.:




Zobaczcie zanim film zdecydujecie się na ten kierunek:


środa, 20 czerwca 2018

Analityka chemiczna

Analityka chemiczna to nowość w ofercie dydaktycznej Politechniki Łódzkiej.




Stacjonarne studia I stopnia na kierunku analityka chemiczna będą dawały tytuł inżyniera. Czas trwania - 3,5 roku.

Studia obejmują zakres szeroko pojętej analityki chemicznej ale także chemii ogólnej i nieorganicznej, chemii organicznej, chemii fizycznej, matematyki. Podczas nauki studenci poznają sposoby otrzymywania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych. Dużą cześć nauki stanowić będą zajęcia laboratoryjne, i projekty.

W trakcie studiów słuchacze zapoznają się z przepisami prawa w zakresie działalności gospodarczej i prawa pracy.

Przykładowe przedmioty to: metody pobierania i przygotowania próbek, technologie informatyczne, maszynoznawstwo i grafika inżynierska, technika pracy w laboratorium chemicznym, chemia analityczna, obliczenia analityczne, elektrotechnika z elementami elektroniki.


Po skończeniu kierunku analityka chemiczna absolwenci będą mogli podjąć pracę w przemyśle, laboratoriach badawczych oraz w innych jednostkach, w których występuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu analityki chemicznej. Absolwenci są przygotowani do prowadzenia badań z zastosowaniem nowoczesnych technik instrumentalnych, spektroskopowych, separacyjnych.

Zobaczcie filmik prezentujący Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej, który jest jednostką prowadzącą kierunek analityka chemiczna:

środa, 13 czerwca 2018

Muzyka w multimediach

Uniwersytet Śląski zaprasza na studia artystyczne - muzyka w multimediach. 




Muzyka w multimediach to kierunek studiów I stopnia, po ukończeniu którego uzyskuje się tytuł licencjata.

Studia kształcą specjalistów przygotowanych do samodzielnej działalności na rynku muzycznym, ze szczególnym uwzględnieniem rynku medialnego, a więc muzyki na potrzeby filmu, radia, reklam, gier komputerowych, oraz szeroko pojętej muzyki użytkowej.

Specjalności dostępne na tym kierunku to:
  • Kompozycja muzyczna w sztukach audiowizualnych,
  • Dźwięk w grach,
  • Charakterystyka kierunku oraz oferowanych specjalności.
Program studiów obejmuje zajęcia praktyczne, związane z tworzeniem muzyki na potrzeby multimediów. W ramach specjalności Dźwięk w grach studenci poznają również całościowy proces tworzenia gier, ze szczególnym uwzględnieniem podstaw programowania silników gier.

Absolwent kierunku posiada umiejętności z zakresu kompozycji, aranżacji, instrumentacji, studyjnych technik realizacji dźwięku, oraz niezbędną wiedzę muzyczną (harmonia, literatura muzyczna). Może podjąć pracę w zakresie przygotowywania muzyki do filmów, reklam, gier i innych produkcji multimedialnych.

Absolwent studiów I stopnia może kontynuować naukę na studiach magisterskich.

Zobaczcie krótki filmik tłumaczący, jak wygląda proces udźwiękowiania gier:



wtorek, 29 maja 2018

Rewitalizacja Terenów Zdegradowanych

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie rekrutuje na nowy kierunek, którym jest Rewitalizacja Terenów Zdegradowanych.



Jest to kierunek unikatowy prowadzony w Polsce tylko przez AGH. Studia prowadzone są na poziomie inżynierskim i magisterskim.

Podczas studiów na tym kierunku można nabyć wiedzę z zakresu zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie oraz matematycznego przebiegu procesów fizycznych i chemicznych w obszarach budownictwa, inżynierii środowiska i górnictwa. Studenci uczą się o przyczynach i skutkach degradacji środowiska, z uwzględnieniem działalności wydobywczej.

W programie studiów znajdują się także zagadnienia związane z: metodami oceny stopnia degradacji środowiska oraz sposobami jego rewitalizacji, zasadami projektowania w skali urbanistycznej, formalno-prawnymi procedurami planistycznymi, itd.

Studenci muszą odbyć także czterotygodniową praktykę w firmach, z którymi współpracuje wydział. Należą do nich m.in.: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Tauron Wydobycie S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Lafarge-Holcim, Cemex Polska Sp. z o.o. czy LMBV mbH

Absolwenci kierunku potrafią posługiwać się regułami ścisłego, logicznego myślenia w analizie procesów fizycznych i technicznych oraz wykorzystać poznany aparat matematyczny do opisu i analizy podstawowych zagadnień fizycznych i technicznych.

Mogą podjąć pracę w zakładach górniczych, firmach realizujących usługi w zakresie rekultywacji i rewitalizacji terenów zdegradowanych, biurach projektowych, firmach konsultingowych, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, itp.

środa, 23 maja 2018

Biokosmetologia

Kosmetyki naturalne, wytwarzane bez użycia sztucznych składników, oparte na prostym składzie są niezwykle popularne. Stanowią coraz większy procent sprzedawanych kosmetyków w ogóle.

Wychodząc naprzód trendom Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie postanowił kształcić specjalistów w zakresie wytwarzania takich kosmetyków. Uczelnia rekrutuje na nowy kierunek - Biokosmetologię.


Biokosmetologia to kierunek praktyczny. Aż 70% zajęć ma mieć charakter laboratoriów, zajęć terenowych i praktyk. Studenci będą się uczyć projektowania biokosmetyków oraz ich produkcji. Duża cześć zajęć będzie dotyczyła kosmetologii.

Studia stacjonarne I stopnia trwają 7 semestrów, a niestacjonarne I stopnia – 8 semestrów.

Podczas studiów będzie można zdobyć wiedzę z zakresu właściwości naturalnych surowców kosmetycznych (roślinnych i zwierzęcych), w tym ekologicznych; metody ich pozyskiwania, przechowywania, jak również identyfikacji składników aktywnych.

Studenci zapoznają się także ze sprzętem niezbędnym do produkcji biokosmetyków oraz nauczą się wykorzystywać aparaturę do zabiegów kosmetycznych.

Absolwent może podjąć pracę w przedsiębiorstwach z sektora produkcji i technologii kosmetyków, w laboratoriach zajmujących się oceną składu i jakości kosmetyków, w jednostkach kontrolujących jakość surowców kosmetycznych, instytucjach badawczych, koncernach kosmetycznych zajmujących się produkcją i dystrybucją kosmetyków, w firmach branżowych na stanowiskach konsultantów, technologów i menadżerów. Z taką wiedza będzie mógł pomyśleć o stworzeniu własnej marki kosmetycznej.

Inne informacje dostępne są na stronie kierunku.




poniedziałek, 14 maja 2018

Ekomiasto - nowe studia w Łodzi

Uniwersytet Łódzki proponuje nowy kierunek studiów licencjackich I stopnia. Ekomiasto to interdyscyplinarny kierunek zajmujący się zagadnieniami na styku ekonomii, socjologii, ekologii oraz ochrony środowiska. 

Ideą kierunku  jest połączenie ekonomicznego i ekologicznego myślenia o mieście. Absolwenci będą specjalistami w zakresie zrównoważonego rozwoju miast. Kierunek studiów będzie prowadzony wspólnie przez dwa wydziały Uniwersytetu Łódzkiego: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny.

ekomiasto - studia


Na pierwszym roku studenci zostaną wyposażeni w wiedzę podstawową podzieloną na 4 moduły:

  •  Ekonomia i socjologia miasta,
  •  Ekologia miasta, 
  •  Samorząd i instytucje miejskie, 
  •  Człowiek w mieście.


Na drugim roku studenci uczyć się będą jak integrować wiedzę – uczestniczyć będą w modułach pozwalających zrozumieć powiązania między ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi aspektami funkcjonowania miasta tj.: Planowanie rozwoju miast, Adaptacja miast do zmian klimatu, Zintegrowany rozwój miasta, oraz Systemy infrastruktury i monitoring.

Na trzecim roku studenci wybiorą jedną z dwóch pracowni specjalistycznych:

  1. Zintegrowany rozwój miastaprofil środowiskowy jest zdefiniowana m.in. przez takie przedmioty jak: Rewitalizacja przyrodnicza, Teledetekcja w zarządzaniu przestrzenią miasta, Biotechnologie w rekultywacji środowiska, Miejskie ogrody, Użytkowe aspekty zieleni miejskiej, Ekoinnowacje w mieście, Ekohydrologiczna rekultywacja ekosystemów wodnych w mieście, Wpływ miasta na tereny otaczające, Rozwiązania w miastach przyszłości.
  2. Zintegrowany rozwój miasta – profil społeczno-gospodarczy jest zdefiniowana m.in. przez takie przedmioty jak: Przedsiębiorczość i inwestycje w mieście, Jakość życia w mieście, Modelowanie rozwoju procesów społeczno-gospodarczych miasta, Ekoinnowacje w mieście, Tożsamość i dziedzictwo kulturowe miasta, Inwestycje w kapitał intelektualny miasta, Sektora kultury w mieście, Wartość przestrzeni publicznych, Technologie mobilne w obsłudze użytkowników miasta, Metody ewaluacji procesów rozwoju.
Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę m.in.: w instytucjach samorządu miejskiego i regionalnego, przede wszystkim w działach związanych z zarządzaniem strategicznym, w administracji szczebla centralnego, w przedsiębiorstwach o odpowiednim profilu i w organizacjach społecznych.

Inne informacje dostępne są na stronie kierunku.

piątek, 11 maja 2018

Game Studies - nowe studia dla graczy

Uniwersytet Opolski uruchamia nowy kierunek dedykowany miłośnikom i autorom gier. Na studentów Game Studies czeka po 15 miejsc na studiach licencjackich i magisterskich.


game studies


Nowy kierunek studiów jest adresowany zarówno do osób zainteresowanych badaniem gier jako tekstów kultury, jak i tych, które poszukują konkretnych kompetencji przydatnych w poszukiwaniu pracy na rynku gier.

Studia nie maja charakteru ściśle technicznego. Prowadzone są na Wydziale Filologicznym.

Studia kształcą w zakresie wiedzy i umiejętności związanych z umocowaniem gier w spektrum badań kulturowych i antropologicznych. Student nauczy się tworzenia gier – ich projektowania, programowania i kreowania zawartości graficznej oraz tekstualnej. Posiądzie umiejętność analizy gier jako tekstów kultury i produktu na rynku wydawniczym oraz praktyczne kompetencje związane z procesem kreatywnym i wydawniczym w zakresie rynku gier wideo, planszowych, bitewnych, karcianych i innych.

Kształcenie na studiach licencjackich (3-letnich) stacjonarnych odbywa się w ramach następujących specjalności:
  • Popkultura i nowe media,
  • Antropologia kulturowa.
Po tych studiach absolwent uzyska tytuł zawodowy licencjata w dziedzinie kulturoznawstwa. Może podjąć pracę jako twórca gier, tester, tłumacz. Pracy może szukać także w mediach, instytucjach i urzędach kultury, branży PR, reklamie.

Absolwent studiów I stopnia na kierunku Games Studies może kontynuować naukę na kierunku Games Studies II stopnia.

Ulotka kierunku.
Opinie o Uniwersytecie Opolskim



piątek, 4 maja 2018

Technologia chemiczna - kierunek dla przyszłych fizykochemików

Technologia chemiczna to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów, dostępny na większości politechnik w kraju.

technologia chemiczna - ilustracja


Kierunek dostarcza specjalistów dla przemysłu chemicznego. W zależności od uczelni, nacisk kładziony jest na inne aspekty. W obszarze jednego kierunku wyodrębniono liczne specjalności np.:

  • analityka przemysłowa i środowiskowa,
  • chemia i technologia kosmetyków,
  • technologia polimerów,
  • technologia organiczna,
  • elektrochemia techniczna,
  • chemia medyczna,
  • nanomateriały i nanotechnologie,
  • analityka i fizykochemia procesów i materiałów.
Dostępne specjalności są związane także m.in. z porozumieniami, jakie uczelnie mają podpisane z firmami z ich regionu, tak by kształcić kadry potrzebne na danym terenie.

Podczas nauki studenci mają możliwość: zapoznania się z nowoczesnymi metodami analitycznymi, korzystania ze sprzętu (często wysokiej klasy) dostępnego na uczelni, zdobycia szerokiej wiedzy na temat produkcji.

Absolwenci kierunku technologia chemiczna uzyskują szeroki zakres wiedzy specjalistycznej z obszaru wybranej specjalności. Posiadają uniwersalne wykształcenie techniczne z dobrymi podstawami matematyki, fizyki i chemii, pozwalające na podejmowanie pracy szeroko rozumianym przemyśle chemicznym, laboratoriach oraz w placówkach naukowo-badawczych.

Przykładowe Uczelnie, na których realizowany jest kierunek technologa chemiczna:
Przy wyborze uczelni warto przejrzeć oferowany program, dostępne specjalności oraz możliwości, jakie uczelnia zapewnia w ramach współpracy z przemysłem (staże, praktyki), a także możliwość wyjazdów zagranicznych w ramach mobilności studenckiej.

poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Architektura przestrzeni informacyjnych - nowy kierunek studiów

Uniwersytet Warszawski zaprasza na nowy kierunek studiów. Architektura przestrzeni informacyjnych to propozycja dla osób zainteresowanych informacją we wszystkich aspektach.


Architektura przestrzeni informacyjnych


Kierunek ma charakter humanistyczny. Szczególny nacisk kładzie na bibliologię i informatologię - dziedziny, których podstawowym przedmiotem badawczym jest szeroko rozumiana informacja i działalność informacyjna.

Architektura przestrzeni informacyjnych to studia I stopnia, które można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Obecnie w czasach przemian społecznych i fake newsów pojawienie się tego kierunku jest bardzo istotne. Specjaliści, którzy będą posiadali umiejętności związane z odpowiednim przetwarzaniem, analizą oraz prezentacją informacji, będą poszukiwani na rynku.

Studenci podczas nauki zapoznają się z trzema kluczowymi aspektami architektury przestrzeni informacji:

  • systemami i zasobami informacji (z uwzględnieniem otoczenia technologicznego),
  • użytkownikami - ich kompetencjami, potrzebami i zachowaniami informacyjnymi,
  • kontekstem, w jakim realizowane są usługi informacyjne.
W planie studiów znalazły się takie przedmioty jak m.in.: nauka o informacji, źródła informacji, wprowadzenie do architektury informacji, strategie i metody wyszukiwania informacji, redakcja tekstów użytkowych, technologie informacyjne i komunikacyjne, podstawy ochrony własności intelektualnej.

Zdobyte kwalifikacje pozwalają absolwentom kierunku Architektura przestrzeni informacyjnych podjąć prace związane z przetwarzaniem, prezentacją i obiegiem informacji w m.in.: instytucjach kultury, instytucjach i organizacjach publicznych lub przedsiębiorstwach.

piątek, 13 kwietnia 2018

Więcej miejsca na studiach medycznych w roku akademickim 2018/19

Dobra wiadomość dla osób, które wybierają się na studia medyczne. Ministerstwo wyraziło zgodę na przyjmowanie większej ilości studentów.




Nie wszyscy wiedzą, że o ilości przyjmowanych kandydatów na studia medyczne nie decydują samodzielnie uczelnie, ale Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Chętnych na uczelnie kształcące przyszłych lekarzy i dentystów jest zawsze dużo więcej niż wolnych miejsc. Dlatego każda informacja o zwiększeniu limitów przyjęć jest oczekiwana przez kandydatów.

Podczas rekrutacji na rok akademicki  2018/2019  limit miejsc wyniesie 9211, w tym 7816 miejsc na kierunku lekarskim oraz 1395 - na kierunku lekarsko-dentystycznym. To oznacza 276 miejsc więcej w stosunku do roku akademickiego 2017/2018. Większość tych miejsc dotyczy dziennych studiów magisterskich prowadzonych w języku polskim.

Ministerstwo dąży do sukcesywnego zwiększania liczby studentów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, w związku z brakami kadrowymi w polskiej służbie zdrowia. Liczba miejsc na studiach lekarskich w ostatnich latach stale rośnie.

Statystyki dotyczące wzrostu miejsc na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia




poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Inżynieria farmaceutyczna - nowe studia w Poznaniu

Inżynieria farmaceutyczna to nowa propozycja poznańskich uczelni. Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Poznańska wspólnie wykształcą specjalistów od projektowania i produkcji leków.






Politechnika Poznańska wraz z Uniwersytetem Medycznym  otwierają międzyobszarowe studia z zakresu inżynierii farmaceutycznej.

Absolwent kierunku będzie umiał zaprojektować lek i aparaturę do jego wytwarzania, opracować proces technologiczny produkcji, a także ocenić jakość produktu leczniczego, kosmetycznego lub suplementu diety.

Szczegółowy plan studiów nie został jeszcze podany. Aktualnie dostępne informacje można znaleźć na stronie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Kierunek ma kształcić innowatorów zdolnych do opracowania technologii wytwarzania leku w bezpieczniejszej, łatwiej przyswajalnej postaci oraz do skutecznego wprowadzenia go na rynek. Uczenie przyjmą 60 kandydatów, każda po 30.

Zastanawiasz się nad studiami w Poznaniu? Zobacz dlaczego warto.

czwartek, 5 kwietnia 2018

Danologia - nowa specjalność na Politechnice Wrocławskiej

Nowa specjalność na Politechnice Wrocławskiej! Od nowego roku akademickiego będzie można wybrać na kierunku informatyka specjalność nazwaną "danologia".





Danologia to spolszczona nazwa popularnej i dostępnej na innych uczelniach specjalności Data Science. Dziedzina ta zapewnia wiedzę z zakresu nauki o danych oraz rozwija umiejętności matematyczne, programistyczne, obliczeniowe oraz analityczne. Rolą specjalisty danologa jest umiejętne przetwarzanie danych, które napływają strumieniem w ogromnych ilościach i mogą być nieustrukturyzowane. Trafne wnioskowanie z danych i wydobycie z nich ukrytej wiedzy, pozwala na skuteczne budowanie przewagi konkurencyjnej.

Specjalność dostępna będzie na studiach II stopnia na kierunku informatyka.

Zagadnienia ujęte w planie studiów to m.in.: analiza języka naturalnego, głębokie modele uczenia maszynowego, wybrane zagadnienia sztucznej inteligencji, obliczeniowa nauka o sieciach, modele i typy sieci, metody planowania i analizy eksperymentu, podstawowe pojęcia statystyczne, analiza opisowa danych, testowanie hipotez.

Po skończeniu studiów absolwenci będą nie tylko umieli analizować dane ale również przedstawiać je w przystępnej i atrakcyjnej formie. Ponadto będą potrafili programować w kilku językach oraz w sposób skuteczny komunikować się ze swoimi zleceniodawcami.

Inne informacje o specjalności można znaleźć na https://studiujdatascience.pl/

Zastanawiasz się czego spodziewać się po studiach we Wrocławiu? Zobacz co miasto przygotowało dla swoich studentów.

piątek, 30 marca 2018

Zwiększone zapotrzebowanie na język ukraiński i odpowiedź na Uniwersytecie Wrocławskim

Od  roku akademickiego 2018/19 na Uniwersytecie Wrocławskim ruszą studia magisterskie na kierunku filologia ukraińska z językiem angielskim.




Do tej pory studenci mogli poznawać język ukraiński we Wrocławiu tylko na poziomie studiów licencjackich. Od nowego roku akademickiego będą mogli kontynuować naukę  na studiach magisterskich.

Na studiach drugiego stopnia studenci będą mieli dwa semestry języka administracji i biznesu, elementy prawa dla filologów oraz blok zajęć translatorycznych dla osób, które będą chciały po studiach przystąpić do państwowego egzaminu na tłumacza przysięgłego. Oprócz tego kończąc studia, absolwenci będą posiadali wiedzę merytoryczną o współczesnych realiach społeczno-gospodarczych na Ukrainie.

Ze względu na znaczny napływ Ukraińców do Polski zapotrzebowanie na tłumaczy stale rośnie, a wybierając studia na specjalności filologia ukraińska z językiem angielskim można wyspecjalizować się się w dziedzinie filologii pogłębiając znajomość dwóch języków: ukraińskiego i angielskiego na poziomie C1/C2.

Absolwenci kierunku będą mogli pracować w charakterze tłumacza, jako pośrednicy w międzynarodowych projektach biznesowych, dziennikarze specjalizujący się w tematyce ukraińskiej, językoznawcy, redaktorzy, manager projektów kulturalnych, itd.

Jeżeli zastanawiacie się, czy ukraiński będzie dla Was łatwy do nauki, sprawdźcie jak wygląda pierwsza lekcja tego języka:


poniedziałek, 5 marca 2018

Biomonitoring biotechnologie ekologiczne - nowy kierunek w Łodzi

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na nowy kierunek - Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne.



Biomonitoring biotechnologie ekologiczne to studia przeznaczone dla osób zainteresowanych zagadnieniami przyrodniczymi. Przyszła praca po tych studiach odbywać będzie się częściowo w terenie przy zbieraniu materiału biologicznego, analizie biowskaźników, opracowywaniu raportów środowiskowych i wdrażaniu metod poprawiających jakość środowiska.

Jest  to kierunek  autorski i unikatowy. Studia I stopnia prowadzone są tylko w trybie stacjonarnym. Studia mają charakter praktyczny. Studenci uczą się wykorzystywać nowoczesne metody ochrony i rekultywacji środowiska, określanych ogólnie jako biotechnologie ekologiczne.

W programie studiów uwzględniono takie przedmioty jak np.: zróżnicowanie taksonomiczne, podstawy geomonitoringu, biotechnologiczne aspekty kształtowania ekosystemów wodnych,
technologie informacyjne, ekologia ogólna, fizyczne podstawy biomonitoringu, metody statystyczne, GIS i teledetekcja, funkcjonowanie i rekultywacja ekosystemów w warunkach presji inwestycyjnej, ekologia populacji.

Praktyki zawodowe trwają 14 tygodni.

Po skończeniu nauki absolwenci kierunku będą specjalistami z dziedziny biomonitoringu i biotechnologii ekologicznych. Pracę będą mogli podjąć w jednostkach administracji rządowej, zajmujących się ochroną środowiska, laboratoriach badawczych, firmach konsultingowych badających wpływ różnych czynników na środowisko, firmach realizujących ekspertyzy związane z planami ochrony obszarów.

Bardziej szczegółowe informacje wraz z kryteriami przyjęć na I rok można znaleźć w folderze promocyjnym kierunku.

Sprawdźcie opinie o Uniwersytecie Łódzkim oraz dowiedzcie się dlaczego warto studiować w Łodzi.

środa, 28 lutego 2018

Zarządzanie w sporcie - nowe studia na Politechnice Rzeszowskiej

Podczas nadchodzącej rekrutacji na rok akademicki 2018/19, Politechnika Rzeszowska ma zamiar prowadzić nabór na nowe studia pierwszego stopnia - Zarządzanie w sporcie. 




Zajęcia będą dotyczyły szeroko rozumianego zarządzania i procesów biznesowych w sporcie. Cała otoczka biznesowa, która związana jest z rozwojem i promocją sportu wymaga specjalistów z zakresu nowoczesnej promocji i organizacji wydarzeń sportowych, zawodów, itd.

Kierunek prowadzony będzie przez Wydział Zarządzania PR oraz z Centrum Fizjoterapii i Sportu.  Studia będą miały charakter praktyczny.

Uczelnia planuje podzielić kierunek na trzy specjalności:

  • zarządzanie organizacją sportową,
  • zarządzanie zespołem sportowym,
  • zarządzanie karierą indywidualną w sporcie.


Po ukończeniu studiów absolwenci będą mogli podjąć pracę na stanowiskach menedżerów sportowych, specjalistów ds. marketingu i PR sportowego, doradców i/lub konsultantów przy klubach sportowych.

Zobaczcie dlaczego warto studiować w Rzeszowie.

piątek, 16 lutego 2018

Biostatystyka - nowe studia w Białymstoku

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchamia nowy kierunek studiów licencjackich. Będzie to biostatystyka!




Kierunek będzie interdyscyplinarny. Kandydaci, którzy zdecydują się na studia będą mogli zdobywać wiedzę z takich dziedzin jak medycyna, informatyka i statystyka. Na pierwszy rok studiów przyjętych zostanie maksymalnie 18 osób.

Biostatystyci to specjaliści, którzy biorą udział w projektowaniu i planowaniu badań, zajmują się interpretacją danych, ich obróbką, analizą.

Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę w firmach farmaceutycznych, przy badaniach naukowych, przy pracach na nowymi lekami.

W przyszłości uczelnia chce uruchomić także studia drugiego stopnia, tak aby absolwenci studiów licencjackich mogli uzyskać tytuł magistra.

Zobacz opinie o Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Więcej szczegółowych informacji o tym czym jest biostatystyka możecie znaleźć na blogu Analizy Statystyczne.

poniedziałek, 12 lutego 2018

Nowe studia na AGH - Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią

Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie postanowił wzbogacić swoją ofertę o nowy kierunek Energetykę Odnawialną i Zarządzanie Energią.




Studia mają wykształcić specjalistów posiadających szeroką wiedzę z zakresu bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju energetycznego. Studia prowadzone są zarówno na poziomie I stopnia (studia inżynierskie) jak i na poziomie II stopnia (studia magisterskie).

W ramach studiów II stopnia studenci mają do wyboru dwie specjalności:

  • Ekonomika, polityka i zarządzanie energią,
  • Technologie Energetyki Odnawialnej.

Praktyki zawodowe na każdym stopniu studiów planowane są na okres 4 tygodni. Będzie to miesięczny pobyt w danej firmie w celu poznania specyfiki pracy i nabrania doświadczenia zawodowego. Do najważniejszych firm, z którymi współpracuje uczelnia należą m.in.: LOTOS, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Innogy Polska, MetalERG, TAURON, Kermi, HERZ Armatura i Systemy Grzewcze, ERICSSON, ZEHNDER Polska, Reflex Polska, CEBUD.

W trakcie nauki studenci poznają wszystkie technologie energetyki odnawialnej. Odbędą liczne zajęcia terenowe, które pomogą w zrozumieniu interdyscyplinarności zagadnień związanych z rolą odnawialnych źródeł energii. Ważną cześć studiów będą stanowiły tematy techniczne związane z OZE tj. zagadnienia z: elektroniki, elektrotechniki, automatyki, informatyki – programowania i obróbki danych pomiarowych.

Absolwenci będa mogli po studiach podjąć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją systemów energetycznych, w zakładach związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii.

wtorek, 30 stycznia 2018

Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej

Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej to praktyczne studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.





Studia licencjackie i magisterskie realizowane są w systemie stacjonarnym na specjalnościach:
  • grafika komputerowa gier,
  • dźwięk w grach. 
Opiekę merytoryczną nad specjalnościami sprawują Instytut Sztuki i Instytut Muzyki. Absolwent po ukończeniu uzyskuje tytuł licencjata lub magistra sztuki. Kierunek został przygotowany we współpracy z przedstawicielami branży gier video.

Przykładowe przedmioty ujęte w planie studiów to: programowanie dźwięku, technika nagraniowa, zagadnienia programistyczne, implementacja dźwięku, dźwięk w grach, pracownia kreatywna, projektowanie elementów gui, implementacja graficzna poziomów gry, zaawansowana kreacja 3d, animacja, kluczowe zagadnienia concept artu.

Studenci mają obowiązek odbycia trzymiesięcznych praktyk w firmach współpracujących z uczelnią.

Absolwenci będą  samodzielnymi specjalistami projektowania gier i przestrzeni wirtualnej. Zdobyte kompetencje pozwolą na podjęcie pracy zawodowej w branży gier komputerowych i rozrywki interaktywnej oraz w agencjach interaktywnych lub reklamowych.

czwartek, 25 stycznia 2018

Poznań - dwa nowe kierunki studiów związane z pojazdami elektrycznymi

Już  w 2019 roku na Politechnice Poznańskiej pojawią się dwa nowe kierunki studiów magisterskich, które uruchomione zostaną we współpracy z Volkswagenem.

Chodzi o kierunki: elektromobilność i pojazdy mechaniczne.Volkswagen Poznań ma zamiar uruchomić produkcję samochodów z napędem elektrycznym. Brakuje jednak specjalistów dlatego niezbędna okazała się współpraca z Politechniką Poznańską.


elektromobilność


Obydwa kierunki mają kształcić po 16 studentów na studiach magisterskich. Na razie trwa opracowywanie programów kształcenia.


Dla Volkswagena Poznań, ale także innych fabryk samochodów elektromobilność stanie się wkrótce codziennością. Kolejne generacje aut będą wyposażane w silniki elektryczne.

Współpraca  Volkswagena z Politechnika trwa od 2010 roku.

Obejrzyjcie debatę pt. " Czy starczy mocy na polską elektromobilność":

wtorek, 23 stycznia 2018

Transport kolejowy - studia na Politechnice Śląskiej

Politechnika Śląska w Gliwicach posiada w swojej ofercie nowy unikatowy kierunek - transport kolejowy. 





Studia powstały we współpracy z PKP S.A. Studia pierwszego stopnia (stacjonarne i niestacjonarne) trwają 8 semestrów. Po zakończeniu nauki studenci uzyskują tytuł inżyniera.

Zajęcia odbywają się będą w nowej jednostce o nazwie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego, które docelowo swoją siedzibę będzie miało w odrestaurowanym zabytkowym budynku dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach.

W ramach kierunku transport kolejowy studenci mają do wyboru następujące specjalności:

  • budowa i eksploatacja pojazdów szynowych,
  • inżynieria bezpieczeństwa w transporcie kolejowym,
  • projektowanie i utrzymanie infrastruktury transportu kolejowego.

Duże znaczenia będą miały praktyki u partnerów uczelni.W programie przewidziano 5 miesięcy praktyk.

Ze względu na rozwój rynku transportu kolejowego specjaliści z tego zakresu będą potrzebni na rynku pracy. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w: biurach projektowych środków transportu i infrastruktury kolejowej, przedsiębiorstwach eksploatacji transportu szynowego, zakładach obsługowo-naprawczych środków transportu szynowego, jednostkach organizacyjnych związanych z logistyką i spedycją w transporcie kolejowym, a także w firmach zajmujących się budową i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz u zarządców infrastruktury.

Sprawdźcie opinie o Politechnice Ślaskiej.

Zobaczcie jak wygląda transport najdłuższym pociągiem świata:

czwartek, 18 stycznia 2018

Mikrobiznes - studia we Wrocławiu

Mikrobiznes to kierunek przygotowany przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu. Studia mają wymiar praktyczny i zostały przygotowane we współpracy z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą.



mikrobiznes


Studia trwają 3 lata i oprócz tytułu licencjata pozwalają na przystąpienie do egzaminu czeladniczego w wybranym zawodzie i na uzyskanie stosownych uprawnień uznawanych zarówno w Polsce, jak i w pozostałych państwach Unii Europejskiej.

Praktyczny charakter zajęć oraz praktyki w wymiarze 12 tygodni pozwalają na przygotowanie absolwentów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Studenci uczą się m.in: planować działania, pozyskiwać finansowanie, wdrażać rozwiązania na rynku w zakresie prowadzenia biznesu. wykorzystywać uprawnienia czeladnicze, potwierdzające wiedzę i umiejętności w jednym z zawodów, kierować zespołem i budować relacje z klientami.

Przykładowe przedmioty przewidziane w planie studiów to: planowanie działalności: biznesplan, budżetowanie, podstawy rachunkowości i dokumentacja finansowa, narzędzia marketingu i promocji w małej firmie, warsztaty kwalifikacji menedżerskich, analiza ekonomiczno-finansowa, zarządzanie projektem, psychologia marketingu i sprzedaży.

Zobacz opinie o Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.


poniedziałek, 15 stycznia 2018

Weterynaria w 2018 - także w Toruniu

Chcesz studiować weterynarię? Kolejna uczelnia badzie miała ten kierunek w ofercie!

Weterynaria to jeden z tych kierunków, na które jest zawsze wielu chętnych. Na szczęście osoby, które chcą zostać weterynarzami będą miały do wyboru kolejna uczelnię. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wprowadza kierunek do swojej oferty dydaktycznej.

weterynaria w toruniu


Nowy kierunek studiów powstaje przy współpracy UMK z dwoma uniwersytetami bydgoskimi: Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, główna siedziba kierunku będzie jednak w Toruniu. Dzięki porozumieniu z uniwersytetami z Bydgoszczy możliwe będzie m.in. korzystanie z aparatury badawczej tych placówek oraz z wiedzy i umiejętności pracujących w nich naukowców.

Powołano Centrum Weterynarii, które pracuje nad tym, by nowy kierunek miał odpowiednią kadrę oraz zaplecze techniczne. Studia na kierunku weterynaria początkowo będą prowadzone w Centrum Weterynarii, które zostanie w czasie późniejszym przekształcone w kolejny uniwersytecki wydział.

Pierwsi studenci weterynarii rozpoczną naukę w październiku 2018 r. Przyjętych zostanie aż 60 osób, które przynajmniej w pierwszym okresie nauki będą musiały przemieszczać się między Toruniem, a Bydgoszczą, by wziąć udział we wszystkich przewidzianych planem zajeciach.