wtorek, 2 września 2014

Kryptologia i cyberbezpieczeństwo

Powszechna informatyzacja, która obejmuje już większość sfer życia społecznego niesie ze sobą nie tylko ułatwienia, ale także zagrożenia. Zapewnienie bezpieczeństwa w sieci należy również do zadań Państwa, dlatego też na wybranych uczelniach przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej rozpoczyna się kształcenie specjalistów, którzy takie bezpieczeństwo będą mogli zapewnić.

Źródło: deviantart, longiy

Handl elektroniczny, bankowość internetowa, fora internetowe, głosowanie elektroniczne, działania społeczności internetowych, to tylko niektóre dziedziny, gdzie stosuje się metody kryptograficzne w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Wojskowa Akademia Techniczna to pierwsza uczelnia, która wprowadziła do oferty kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Studia na tym kierunku to 3,5-letnie studia inżynierskie, do tego wojskowe. W przyszłości uczelnia planuje uruchomienie studiów magisterskich uzupełniających.

Zagadnienia programowe to m.in.: algebra liniowa, algorytmy blokowe, ataki sieciowe, bazy danych, bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych, bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, HTML i aplikacje webowe, inżynieria oprogramowania, języki i techniki programowania, kryptoanaliza klasyczna, matematyka dyskretna, narzędzia kryptoanalizy, systemy zabezpieczeń pomieszczeń i urządzeń, technologie Java, wirusy komputerowe, wstęp do kryptoanalizy klucza publicznego, zabezpieczenia teleinformatyczne, zastosowania kryptografii w internecie.  

Absolwenci kierunku mają zaawansowaną wiedzę matematyczną i informatyczną. Mogą pracować w wojsku przy projektowaniu i utrzymaniu systemów bezpieczeństwa tworzących Krytyczną Infrastrukturę Państwa. Absolwenci mogą także podjąć prace w administracji i gospodarce.

Źródło: http://mashable.com

Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski również mają zamiar już wkrótce wprowadzić do oferty kształcenia studia kryptologiczne. Wynika to z podpisanej przez uczelnie i Ministerstwo Obrony Narodowej umowy. Do tej pory kryptologia była oferowana tylko jako specjalność na studiach matematycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz