poniedziałek, 26 stycznia 2015

Studia aktorskie

Kierunek aktorstwo jest bardzo popularny wśród kandydatów na studia. Każdego roku na jedno miejsce w krakowskiej i warszawskiej Akademii Teatralnej, czy w Szkole Filmowej w Łodzi przypada kilkadziesiąt osób. Na egzamin należy przygotować kilka utworów obejmujących m.in.: prozę klasyczną, prozę współczesną, wiersz klasyczny, wiersz współczesny, monolog, czy piosenkę.

Zobaczcie jak wygląda egzamin wstępny (proza).




Jak dostać się na studia aktorskie?

Niektóre uczelnie prowadzą poradnie konsultacyjne, w których można na próbę przedstawić wybrany materiał i uzyskać cenne wskazówki. Należy pamiętać, że kandydaci na egzaminach często nie są tam po raz pierwszy. Nie zrażają się oni pierwszą porażką i zdają egzaminy nawet cztery czy pięć razy, w kilku miastach jednocześnie. Znani aktorzy którzy nie dostali się za pierwszym razem to np.: Janusz Gajos, Kinga Preis i Cezary Pazura. Na wynik egzaminu wpływa wiele czynników np. samopoczucie kandydata danego dnia, wybór tekstów, a nawet upodobania członków komisji.


Jakie umiejętności i cechy potrzebne są w zawodzie aktora?

Najważniejsze to umiejętność i chęć wcielania się w postać, tak by przybierać jej cechy charakteru i sposób myślenia. Aktorzy są zazwyczaj ekstrawertykami, czyli nie mają problemów z okazywaniem swoich emocji i uczuć na zewnątrz.


Jaką uczelnię aktorską wybrać?

Szkoły aktorskie w Polsce to nie tylko publiczne uczelnie państwowe. Powstaje coraz więcej niepublicznych miejsc, gdzie można uczyć się aktorstwa. Nierzadko zakładane są one przez aktorów. Kto nie dostał się do szkoły państwowej, często wybiera placówkę niepubliczną, by albo nie "tracić" roku, albo też próbować swoich sił z dyplomem studium aktorskiego (tworzone np. przy teatrach) lub uczelni niepublicznej. Minusem takiego rozwiązania są koszty.

Co się dzieje na  studiach?

Stu­den­ci w cza­sie nau­ki zdobywają umiejętności  tech­nik ak­tor­skich,  wszech­stronną wiedzę na te­mat współcze­snej kul­tu­ry mediów i umiejętności sztuki estradowej.

Zobaczcie jak wyglądają przykładowe zajęcia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz