poniedziałek, 26 października 2015

Aktuariusz - bardzo poszukiwany zawód

Dziś nie piszemy o konkretnym kierunku studiów, ale zawodzie aktuariusza oraz o tym jakie studia wybrać, by w przyszłości móc wykonywać ten zawód. 

Źródło: etsy.com
Aktuariusz też oblicza ryzyko, ale nie może być słaby z matematyki ;-)

Aktuariusz to osoba, która zajmuje się obliczaniem ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych, w szczególności długoterminowych lub obarczonych ryzykiem. Tradycyjnie profesja aktuariusza związana jest z branżą ubezpieczeń, reasekuracji oraz planów emerytalnych. Każde  towarzystwo ubezpieczeniowe obecne na polskim rynku ma obowiązek zatrudniać taką osobę. Aktuariusze poszukiwani są także przez firmy konsultingowe oraz fundusze.

Jakie studia wybrać, aby wykonywać pracę aktuariusza?

W pracy aktuariusza ważne są zdolności techniczne, bo pracuje on z zaawansowanymi arkuszami kalkulacyjnymi i hurtowniami danych. Na co dzień zajmuje się skomplikowanymi projektami z wykorzystaniem wielu danych. Jest to często praca w zespole, więc ważne są też zdolności komunikacyjne i znajomość języków obcych. Najlepsze studia przygotowujące do tego zawodu to: informatyka, matematyka, ekonometria, statystyka, ekonomia.

Po studiach lub na ostatnich latach warto rozejrzeć się za stażem w dziale aktuariatu. Dwuletni staż pod okiem certyfikowanego aktuariusza jest niezbędny, aby samodzielnie móc w przyszłości pracować jako aktuariusz. Wykonywanie tego zawodu wymaga zdania  również egzaminu przed Komisją Nadzoru Finansowego. Egzamin składa się z czterech testów:
  1. Matematyka finansowa,
  2. Matematyka ubezpieczeń na życie,
  3. Matematyka pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych,
  4. Prawdopodobieństwo i statystyka. 
Szczegółowe informacje na temat egzaminów dostępne są na stronie KNF.

Praca w aktuariacie jest prestiżowa, w całym kraju pracuje tylko kilkuset specjalistów z tej dziedziny. Dobrą wiadomości może okazać się fakt, że uprawnienia zdobyte w Polsce uznawane są w krajach UE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz