poniedziałek, 5 października 2015

Inżynieria biotworzyw

Inżynieria biotworzyw to stosunkowo nowy kierunek studiów inżynierskich i magisterskich. Kierunek związany jest z naukami leśnymi, a dokładnie drzewnictwem. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Wiedza zdobywana podczas zajęć obejmuje technologie przetwarzania surowców naturalnych, biomasy i produkcji biotworzyw, ale także ekonomii i prawa. Studia kształcą specjalistów zajmujących się nowoczesnymi materiałami wytwarzanymi z surowców naturalnych .

Źródło: inhabitat.com

Absolwenci kierunku mogą znaleźć pracę m.in. w przemyśle budowlanym, papierniczym, włókienniczym lub chemicznym.

Studia inżynierskie trwają 7 semestrów, a magisterskie 3 semestry i są prowadzone tylko w trybie stacjonarnym. Studenci zdobywają wiedzę z matematyki, fizyki, chemii, nauk o ziemi, technologi pozyskiwania biomasy i jej przetwarzania, biotworzyw, gospodarowania zasobami naturalnymi, przerobie drewna, recyklingu oraz prawa.

Czym są biotworzywa, czyli przedmiot studiów?
Biotworzywa to tworzywa produkowane na bazie surowców odnawialnych. Stosowane są w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, czy motoryzacyjnym. Do ich produkcji wykorzystuje się biomasę, pochodzącą głównie z materiału roślinnego np. słomę, makuchy, wysłodki buraczane, łodygi traw, kukurydzy czy odpady drzewne. Z biotworzywami związana jest przyszłość, bo ich stosownie pozwala na ochronę klimatu i ograniczenie odpadów, są także biodegradowalne. Ciekawe informacje o biotworzywach można znaleźć np. w tym opracowaniu.

Obecnie kierunek dostępny jest w Poznaniu na Uniwersytecie Przyrodniczym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz