poniedziałek, 14 grudnia 2015

Biomonitoring

Biomonitoring ogólnie, to działania polegające na obserwowaniu i ocenie stanu środowiska za pomocą bioidentyfikatorów, czyli organizmów roślinnych i zwierzęcych cechujących się zróżnicowaną wrażliwością i charakterystyczną reakcją na działanie czynników środowiska .

Źródło: https://www.flickr.com

Studia na kierunku biomonitoring dostępne są na razie tylko na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Są to studia stacjonarne I stopnia kończące się nadaniem tytułu licencjata. Naukę można kontynuować na studiach magisterskich na kierunkach pokrewnych np. biologia, czy ochrona środowiska.

W programie studiów znalazły się takie przedmioty jak: zróżnicowanie taksonomiczne, podstawy algologii i mykologii, podstawy geomonitoringu, ewolucja różnorodności biologicznej, ekologia ogólna, ochrona środowiska przyrodniczego, identyfikacja organizmów wskaźnikowych, fizyczne podstawy biomonitoringu, chemiczne podstawy biomonitoringu, stres środowiskowy a tolerancja organizmów, metody statystyczne, funkcjonowanie ekosystemów w warunkach presji inwestycyjnej, ekologia populacji,  waloryzacja przyrodnicza w ocenach środowiskowych, ekobiznes.

Ważnym elementem studiów jest praktyka zawodowa realizowana aż przez jeden semestr. Taki okres realizowanej praktyki zawodowej i zaplanowanie jej pod koniec etapu kształcenia pozwala na pełną integrację wiedzy z działaniami praktycznymi.

Absolwenci kierunku biomonitoring maga podjąć pracę w laboratoriach, w jednostkach administracji rządowej i administracji samorządowej zajmujących się ochroną środowiska, służbach ochrony środowiska, firmach konsultingowych zajmujących się wykonywaniem ocen oddziaływania na środowisko inwestycji, parkach narodowych lub krajobrazowych, itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz