czwartek, 3 grudnia 2015

Ogrodnictwo

Ogrodnictwo to studia oparte o nauki rolnicze. Osoby myślące o tym kierunku powinny interesować się biologią, chemią oraz naukami pokrewnymi. Zarówno studia, jak i późniejsza praca ma charakter praktyczny. Ogrodnictwo zajmuje się uprawą roślin sadowniczych, warzywnych, zielarskich oraz ozdobnych, ale to także projektowanie urządzanie i opieka nad terenami zielonymi. 

Źródło: www.thegardenglove.com

Studia na kierunku ogrodnictwo są dwuetapowe. Po pierwszych 7 semestrach (3,5 roku) studenci zostają inżynierami ogrodnictwa. 1,5 roczne studia uzupełniające dają im tytuł magistra. Dużą rolę na tym kierunku odgrywa wybór specjalności. Przykładowymi specjalnościami na ogrodnictwie są np.: 
  • produkcja ogrodnicza,
  • kształtowanie terenów zieleni,
  • sadownictwo i szkółkarstwo,
  • warzywnictwo i rośliny przyprawowe,
  • rośliny ozdobne i tereny zieleni,
  • doradztwo w ogrodnictwie.
Przykładowe przedmioty realizowane na kierunku ogrodnictwo to: botanika, fizjologia roślin, genetyka, biotechnologia, uprawa roślin (sadowniczych, ozdobnych, itd.), nasiennictwo, szkółkarstwo, pielęgnacja i kształtowanie terenów zielonych, ochrona roślin.

Absolwenci ze względu na to, że posiadają rozległą wiedzę mogą podjąć pracę w gospodarstwach ogrodniczych rożnego typu, w przemyśle przetwórczym, doradztwie ogrodniczym lub ośrodkach badawczych. Wielu absolwentów ogrodnictwa zakłada własne firmy usługowe. Ze względu na wzrost znaczenia zieleni w naszym kraju, studia na kierunku ogrodnictwo dają obecnie dobrą perspektywę zatrudnienia.

Kierunek prowadzony jest przez uniwersytety przyrodnicze i państwowe wyższe szkoły zawodowe w całym kraju.





Podobne kierunki studiów, o których pisaliśmy wcześniej to: agrobiologia, rolnictwo, leśnictwo i medycyna roślin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz