wtorek, 25 listopada 2014

Interdyscyplinarne Studia Polarne - studia doktoranckie

Na początku listopada 2014 Uniwersytet Śląski zainaugurował Interdyscyplinarne Studia Polarne. Kierunek będzie prowadzony przez Cen­trum Stu­diów Po­lar­nych – jed­nostkę, która uzyskała status Krajowe­go Nau­ko­we­go Ośrod­ka Wiodącego.

Cen­trum Stu­diów Po­lar­nych jest pio­nie­rem w stu­diach nad krios­ferą (powłoką lodową) i oceana­mi Ark­ty­ki i An­tark­ty­ki. Jednostka specja­lizuje się w badaniach klima­tu i ewolu­cji lodowców. 
Źródło: www.popsugar.com

In­ter­dyscyplinar­ne Stu­dia Po­lar­ne roz­poczęło 20 dok­to­rantów z całego kraju. Będą oni mieli zapewniony dostęp m.in. do specja­listycz­nej apa­ratu­ry oraz labo­rato­riów.

Uniwer­sy­tet Śląski specja­lizuje się w badaniach klima­tu i ewolu­cji lodowców ark­tycz­nych, ja­ko wskaźni­ka długo­okreso­wych trendów zmian klima­tycz­nych. Jest pio­nie­rem w stu­diach nad lodow­ca­mi Ark­ty­ki uchodzącymi do mo­rza. Badania po­lar­ne są prowadzone przez uczelnię od 1977 roku i skupiają się m.in. na in­terak­cjach, ja­kie za­chodzą po­między oceanem a lodow­ca­mi i klima­tem. 

W planie Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych ujęto zajęcia takie jak np.: fizyka ziemi, badania oceanograficzne w rejonie Arktyki, środowisko przyrodnicze Arktyki i Antarktyki, geosfera obszarów polarnych, ekologia rejonów polarnych.

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który wchodzi w skład Cen­trum Stu­diów Po­lar­nych jest właścicielem  i armatorem "Oceanii” - jedynego polskiego statku badawczego przystosowanego do prowadzenia badań oceanograficznych w szerokim zakresie fizyki, chemii, ekologii i biologii morza na nieograniczonych akwenach i wyposażonym w nowoczesne laboratoria. Każdego roku statek spędza 230-270 dni na morzu, w tym około 80 dni na Morzach Nordyckich i Spitsbergenie, wykonując kilkanaście rejsów na Morzu Bałtyckim oraz rejs w rejony Arktyki Europejskiej. 

Po ukończeniu studiów absolwenci uzyskują tytuł doktora Nauk o Ziemi w zakresie geografii, geologii, geofizyki lub oceanologii. Studia trwają 4 lata (8 semestrów) i odbywają się w trybie stacjonarnym.

wtorek, 18 listopada 2014

Weterynaria

Medycyna weterynaryjna potocznie określana weterynarią to studia dla osób, które chcą zajmować się między innymi leczeniem zwierząt. Innymi zadaniami weterynarii są: profilaktyka chorób u zwierząt, higiena produktów pochodzenia zwierzęcego i ochrona ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego.

Osoby chcące wykonywać zawód weterynarza powinny odznaczać się nie tylko empatią wobec zwierząt, ale także silnymi nerwami, bo przeprowadzanie operacji chirurgicznych to jedna z codziennych czynności lekarza zwierząt.

Weterynaria w Polsce ma długa historię. Pierwszą książką o leczeniu zwierząt była "Sprawa a lekarstwa końskie" królewskiego kowala Conrada (1532). Pierwsza Katedra Weterynarii powstała w 1804 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

opinie _o_weterynarii
etsy.com

Obecnie weterynarię można studiować w kilku ośrodkach w kraju np. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, czy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Studia jednolite trwają aż 5,5 roku (11 semestrów). Do wyboru są studia stacjonarne lub niestacjonarne

Przykładowe przedmioty realizowane na weterynarii to: anatomia zwierząt, biofizyka, biologia komórki, histologia i embriologia, biostatystyka i metody dokumentacji, anatomia topograficzna,epidemiologia weterynaryjna, immunologia weterynaryjna, czy patofizjologia. 

Absolwenci weterynarii mogą podjąć pracę w lecznicach weterynaryjnych, inspekcji weterynaryjnej, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach kontrolnych i badawczych, obiektach chowu i hodowli zwierząt, placówkach naukowych lub w nadzorze produkcji żywności. Mogą także założyć własną praktykę lekarską w wybranej przez siebie specjalności

wtorek, 11 listopada 2014

Oceanografia

Oceanografia to studia przyrodnicze. Kierunek adresowany jest do osób zainteresowanych procesami zachodzącymi w morzu, biologią organizmów morskich i ochroną środowiska morskiego.

Oceanografia to studia I i II stopnia. Odbywają się one w trybie stacjonarnym. W Polsce ten kierunek prowadzą tylko dwie uczelnie Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Gdański. 

Źródło: imgur.com


Program studiów obejmuje przedmioty takie jak: oceanografia biologiczna, oceanografia fizyczna, oceanografia chemiczna, geologia morza, hydrobiologia, hydrochemia, dynamika morza. Część zajęć ma charakter terenowy, czyli studenci wypływają na statkach badawczych w morze lub pracują w strefie brzegowej.


Co można robić po ukończeniu studiów na kierunku oceanografia? Można pracować w laboratoriach badawczych, instytutach naukowych, przemyśle, rybołówstwie, w urzędach kontroli i kształtowania środowiska morskiego oraz administracji państwowej i samorządowej.

Na filmie przykładowe badania na Bałtyku.

wtorek, 4 listopada 2014

Lingwistyka stosowana

Studia na kierunku lingwistyka stosowana to propozycja dla osób, które fascynują się językiem. Lingwistyka stosowana to dziedzina nauki zajmująca się rozpoznawaniem i badaniem zagadnień związanych z językiem oraz rozwiązywaniem występujących w praktyce problemów językowych. Podstawowymi zagadnieniami lingwistyki stosowanej są dwu- i wielojęzyczność, ocena umiejętności językowych, translacja, wykorzystanie komputerów w komunikacji.
Źródło: etsy.com

Lingwistyka stosowana to studia prowadzone na dwóch stopniach: licencjackim i magisterskim. W większości przypadków są to wyłącznie studia stacjonarne, ponieważ studenci muszą bardzo dobrze opanować aż dwa języki obce, a niektóre uczelnie wprowadzają jeszcze trzeci lektorat językowy. Dochodzą do tego przedmioty takie jak np.: historia języka, historia literatury, historia i wiedza o kraju wybranego obszaru językowego, językoznawstwo, translatoryka, literatura. 

Absolwenci lingwistyki stosowanej mogą pracować m.in.: jako tłumacze, nauczyciele języków obcych, na różnych stanowiskach w firmach bazujących na współpracy międzynarodowej, w dyplomacji. 

Uczelnie, na których można studiować lingwistykę stosowaną to np. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Opinie o tych uczelniach znajdziecie tutaj.