Na początku listopada 2014 Uniwersytet Śląski zainaugurował Interdyscyplinarne Studia Polarne. Kierunek będzie prowadzony przez Centrum Studiów Polarnych – jednostkę, która uzyskała status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.
Centrum Studiów Polarnych jest pionierem w studiach nad kriosferą (powłoką lodową) i oceanami Arktyki i Antarktyki. Jednostka specjalizuje się w badaniach klimatu i ewolucji lodowców.
Źródło: www.popsugar.com
Interdyscyplinarne Studia Polarne rozpoczęło 20 doktorantów z całego kraju. Będą oni mieli zapewniony dostęp m.in. do specjalistycznej aparatury oraz laboratoriów.
Uniwersytet Śląski specjalizuje się w badaniach klimatu i ewolucji lodowców arktycznych, jako wskaźnika długookresowych trendów zmian klimatycznych. Jest pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki uchodzącymi do morza. Badania polarne są prowadzone przez uczelnię od 1977 roku i skupiają się m.in. na interakcjach, jakie zachodzą pomiędzy oceanem a lodowcami i klimatem.
W planie Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych ujęto zajęcia takie jak np.: fizyka ziemi, badania oceanograficzne w rejonie Arktyki, środowisko przyrodnicze Arktyki i Antarktyki, geosfera obszarów polarnych, ekologia rejonów polarnych.
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który wchodzi w skład Centrum Studiów Polarnych jest właścicielem i armatorem "Oceanii” - jedynego polskiego statku badawczego przystosowanego do prowadzenia badań oceanograficznych w szerokim zakresie fizyki, chemii, ekologii i biologii morza na nieograniczonych akwenach i wyposażonym w nowoczesne laboratoria. Każdego roku statek spędza 230-270 dni na morzu, w tym około 80 dni na Morzach Nordyckich i Spitsbergenie, wykonując kilkanaście rejsów na Morzu Bałtyckim oraz rejs w rejony Arktyki Europejskiej.
Po ukończeniu studiów absolwenci uzyskują tytuł doktora Nauk o Ziemi w zakresie geografii, geologii, geofizyki lub oceanologii. Studia trwają 4 lata (8 semestrów) i odbywają się w trybie stacjonarnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz