wtorek, 31 marca 2015

Akwakultura

Akwakultura to dziedzina zajmująca się zwiększeniem pozyskiwania żywności ze środowiska wodnego. W praktyce polega na hodowli wybranych gatunków ryb i innych organizmów wodnych, a także zapewnieniu optymalnych warunków do życia tym gatunkom, z których chcemy mieć najwięcej korzyści. Akwakultura to m.in. sztuka hodowania ryb w stawach lub wydzielonych częściach jezior, rzek, mórz. Dziedzina ta jest alternatywą dla tradycyjnego rybołówstwa.

Osoby, które chcą nadzorować hodowlę ryb, mięczaków i innych organizmów, dowiedzieć się więcej o środowisku wodnym i jego ochronie powinny zainteresować się właśnie akwakulturą.

Źródło: http://preparedforthat.com

Gdzie w Polsce można studiować akwakulturę?


W Polsce akwakulturę można studiować najczęściej jako specjalność. Tylko kilka uczelni w kraju ma w swojej ofercie dydaktycznej akwakulturę w jakiejkolwiek formie. 
Przykładowo Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie proponuje chyba jako jedyny studia w całości poświęcone dziedzinie. Studia to "inżynieria akwakultury" - są to inżynierskie studia I stopnia. Ta sama uczelnia proponuje na kierunku rybactwo na studiach II stopnia specjalność "akwakultura i akwarystyka". Ponadto na UWM istnieje także kierunek akwakultura i bezpieczeństwo żywności - są to studia pierwszego stopnia, inżynierskie i tylko stacjonarne. 

Akwakulturę jako specjalność na studiach II stopnia na kierunku rybactwo oferuje także Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, natomiast na studiach I stopnia specjalnością jest "biotechnologia rybacka i akwakultura". 

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie również na na studiach II stopnia z rybactwa oferuje specjalność "akwakultura i ochrona środowiska wodnego".

Akwakultura program studiów


Program studiów różni się w zależności od uczelni, jednak ogólnie na akwakulturze studenci uczą się technik produkcji rybackiej, wykorzystywania do tego narzędzi informatycznych, a także zasad ekonomii i marketingu oraz uwarunkowań prawnych gospodarowania środowiskiem wodnym.

Absolwenci akwakultury


Akwakultura jest dziedziną przyszłościową. Absolwenci mogą pracować w instytucjach naukowo-badawczych, instytucjach ochrony środowiska, administracji państwowej i samorządowej, w gospodarstwach rybackich, przy ocenie stanu wody, w ośrodkach zarybieniowych, wylęgarniach, a nawet w akwaturystyce.

Poniżej film dotyczący akwakultury

wtorek, 24 marca 2015

Studiuj techniki dentystyczne

Techniki dentystyczne to studia dla osób, które chcą mieć konkretny zawód. Kandydat na ten kierunek studiów powinien posiadać zdolności manualne i zmysł estetyczny. W zawodzie ważna jest także dokładność. Znaczenie zawodu technika dentystycznego rośnie w naszym kraju, gdzie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wagi wyglądu, w tym równego i białego uśmiechu.



Techniki dentystyczne to studia 3 letnie. Absolwenci uzyskują tytuł zawodowy licencjata. Niektóre uczelnie w ramach kierunku oferują specjalności np. ortodoncja, protetyka.

Osoby, które chciałyby studiować dalej mogą wybrać inny kierunek studiów i uzyskać magisterium np. ze zdrowia publicznego. 

Zagadnienia jakimi zajmują się studenci technik dentystycznych to m.in.: anatomia, histologia, fizjologia narządu żucia, epidemiologia, ale także ekonomia i finanse w ochronie zdrowia, czy organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia.

Przedmioty zawodowe to np.: techniki protetyczne, techniki ortodontyczne, propedeutyka protetyki, propedeutyka ortodoncji, materiałoznawstwo techniczno-dentystyczne, technologie odlewnicze w technice dentystycznej, konstrukcje protez stałych i ruchomych, modelarstwo,  rysunek, biomechanika.

Do zaliczenia poszczególnych lat studiów niezbędne jest odbycie praktyk w laboratoriach protetycznych.

Absolwenci kierunku techniki dentystyczne posiadają wiedzę teoretyczną z zakresu: anatomii i fizjologii organizmu ludzkiego, nauk społecznych, prawa, ekonomii, zarządzania oraz umiejętności praktyczne w zakresie wykonywania wszystkich uzupełnień protetycznych m.in.: protez całkowitych, implantów, aparatów ortodontycznych, a także protez, szyn, obturatorów, ektoprotez do rehabilitacji, urządzeń do profilaktyki i rehabilitacji układu stomatologicznego.

Absolwenci mogą podjąć pracę w zakładach opieki zdrowotnej lub prowadzić własną pracownię protetyczną.

Zobaczcie filmik o kierunku techniki dentystyczne

wtorek, 17 marca 2015

Filologia norweska

Biegła znajomość języka obcego zawsze procentuje. Coraz częściej poszukiwani są do pracy specjaliści ze znajomością języków skandynawskich. Jeżeli ktoś chce wyjechać do Norwegii, która oferuje bardzo dobre warunki życia lub pracować z kontrahentami norweskimi, powinien rozważyć studiowanie filologii norweskiej.

Źródło: http://www.buzzfeed.com


Filologia norweska to zazwyczaj studia licencjackie I stopnia. Po ich ukończeniu naukę można kontynuować na innym kierunku filologicznym np. szkoląc się na tłumacza, kierunku kulturoznawczym, bądź nauczycielskim. Dąży się aby po 3 latach nauki studenci osiągnęli poziom biegłości językowej C1 wg. europejskiego systemu opisu kształcenia językowego.

Oprócz języka norweskiego oraz drugiego języka obcego na studiach wykładane są takie przedmioty jak np. wstęp do literaturoznawstwa, wstęp do językoznawstwa, historia Skandynawii, literatura skandynawska, fonetyka.

Filologia norweska jest ostatnio bardzo popularnym kierunkiem, dlatego też należy postarać się o możliwie najwyższe wyniki z matury. Przedmioty brane pod uwagę to zazwyczaj język obcy i polski na poziomie rozszerzonym.



wtorek, 10 marca 2015

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to studia interdyscyplinarne. Absolwenci kierunku automatyka i robotyka mogą podjąć pracę jako projektanci systemów sterowania, kierownicy wydziałów wyposażonych w tego typu urządzenia, programiści, a także jako przedstawiciele techniczni, serwisowi i handlowi firm produkujących oraz sprzedających najnowocześniejsze urządzenia produkcyjne.

Automatyka i robotyka to kierunek dwustopniowy - najpierw studia inżynierskie, a następnie magisterskie.

robotyka studia
Źródło: http://designtaxi.com

To, czym po ukończeniu studiów będą zajmowali się absolwenci zależy głównie od specjalności na jaką się zdecydują w trakcie nauki. Przykładowe specjalności to: elastyczne systemy wytwarzania, automatyzacja procesów wytwórczych, komputerowe systemy sterowania, przetwarzanie informacji i sterowanie w biotechnologii, robotyka, systemy pomiarowe.

Należy pamiętać, że praca po tym kierunku wiąże się także z konieczności systematycznego doszkalania i aktualizowania wiedzy, która zmienia się wraz z rozwojem technologii. 

Ciekawsze przedmioty wykładane na studiach to m.in.: automatyzacja procesów ciągłych i wsadowych, estymacja sygnałów w warunkach niepewności, komunikacja i nawigacja w systemach mobilnych, metody wrażliwościowe w sterowaniu i identyfikacji, wizja komputerowa w automatyce, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, planowanie ruchu robotów, metody sztucznej inteligencji, projektowanie i prototypowanie dedykowanych układów sterowania, sterowanie jakością, sterowanie produkcją.

Zobaczcie także filmik o automatyce i robotyce na Politechnice Warszawskiej.



wtorek, 3 marca 2015

Biohistoria, czyli historia środowiskowa

Bio­hi­sto­ria to najnowsza specjalizacja Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Specjalizacja zostanie uruchomiona w najbliższym roku akademickim 2015/2016. Jest to propozycja dla osób zainteresowanych relacjami między kulturą, a naturą. Biohistoria zajmuje się takimi obszarami jak: ingerencja człowieka w środowisko, wpływ przyrody na człowieka oraz interpretacja wyobrażeń o środowisku na­tu­ral­nym. 

opinie_biohistoria
Źródło: http://www.seantwiddy.com

Biohistoria jest dziedziną, która łączy w sobie historię, archeologię, medycynę i geografię.

Program specjalizacji obejmuje 5 bloków tematyczno-merytorycznych: 

1. Wprowadzenie do biohistorii. Metodologia badań historii środowiskowej;
2. Człowiek i jego otoczenie: krajobraz, roślinność, zwierzęta;
3. Klimat i społeczeństwo;
4. Klęski elementarne, choroby i zanieczyszczenia;
5. Zajęcia praktyczne.

Wśród tematów poruszanych podczas studiów znajdują się np. hi­sto­ria śro­dowisko­wa, zmia­ny klima­tycz­ne i za­nie­czysz­cze­nia w dzie­jach Eu­ro­py, wiel­kie ka­tastro­fy żywiołowe, hi­sto­ria chorób i epidemii. 

Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

Wpływ środowiska na kulturę. Powódź w Paryżu w 1910.
 Źródło http://histoire-fanatique.tumblr.com

Specja­lizacja bio­hi­sto­rycz­na będzie przygotowywała ab­sol­wentów do ak­tyw­ności za­wodowej w ta­kich dzie­dzinach, jak badania nau­ko­we, pra­ca w sa­morządach, czy or­ga­nizacjach po­zarządo­wych.

Biohistoria jest mało znaną dziedziną w naszym kraju. Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim są pierwszą te­go ty­pu propozycją w Eu­ro­pie Środ­ko­wo-Wschod­niej.