wtorek, 31 marca 2015

Akwakultura

Akwakultura to dziedzina zajmująca się zwiększeniem pozyskiwania żywności ze środowiska wodnego. W praktyce polega na hodowli wybranych gatunków ryb i innych organizmów wodnych, a także zapewnieniu optymalnych warunków do życia tym gatunkom, z których chcemy mieć najwięcej korzyści. Akwakultura to m.in. sztuka hodowania ryb w stawach lub wydzielonych częściach jezior, rzek, mórz. Dziedzina ta jest alternatywą dla tradycyjnego rybołówstwa.

Osoby, które chcą nadzorować hodowlę ryb, mięczaków i innych organizmów, dowiedzieć się więcej o środowisku wodnym i jego ochronie powinny zainteresować się właśnie akwakulturą.

Źródło: http://preparedforthat.com

Gdzie w Polsce można studiować akwakulturę?


W Polsce akwakulturę można studiować najczęściej jako specjalność. Tylko kilka uczelni w kraju ma w swojej ofercie dydaktycznej akwakulturę w jakiejkolwiek formie. 
Przykładowo Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie proponuje chyba jako jedyny studia w całości poświęcone dziedzinie. Studia to "inżynieria akwakultury" - są to inżynierskie studia I stopnia. Ta sama uczelnia proponuje na kierunku rybactwo na studiach II stopnia specjalność "akwakultura i akwarystyka". Ponadto na UWM istnieje także kierunek akwakultura i bezpieczeństwo żywności - są to studia pierwszego stopnia, inżynierskie i tylko stacjonarne. 

Akwakulturę jako specjalność na studiach II stopnia na kierunku rybactwo oferuje także Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, natomiast na studiach I stopnia specjalnością jest "biotechnologia rybacka i akwakultura". 

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie również na na studiach II stopnia z rybactwa oferuje specjalność "akwakultura i ochrona środowiska wodnego".

Akwakultura program studiów


Program studiów różni się w zależności od uczelni, jednak ogólnie na akwakulturze studenci uczą się technik produkcji rybackiej, wykorzystywania do tego narzędzi informatycznych, a także zasad ekonomii i marketingu oraz uwarunkowań prawnych gospodarowania środowiskiem wodnym.

Absolwenci akwakultury


Akwakultura jest dziedziną przyszłościową. Absolwenci mogą pracować w instytucjach naukowo-badawczych, instytucjach ochrony środowiska, administracji państwowej i samorządowej, w gospodarstwach rybackich, przy ocenie stanu wody, w ośrodkach zarybieniowych, wylęgarniach, a nawet w akwaturystyce.

Poniżej film dotyczący akwakultury

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz