wtorek, 22 grudnia 2015

Hortiterapia

Hortiterapia, inaczej ogrodoterapia, to leczenie za pomocą ogrodów. Hortiterapia wykorzystywana jest w terapii osobowości, niepełnosprawności i resocjalizacji. Aktywności ogrodnicze pozwalają na osiągnięcie specyficznych celów terapeutycznych, wspierają proces rehabilitacji i resocjalizacji . Kontakt z roślinami i uczestnictwo w ich pielęgnacji może przyczyniać się do lepszego funkcjonowania społecznego, poprawiać zdrowie fizyczne i psychiczne.



Źródło: http://ahta.org


Studia na kierunku hortiterapia dostępne są w Polsce jako studia podyplomowe lub jako studia II stopnia dla osób, które ukończyły wcześniej ogrodnictwo lub kierunek pokrewny. Uczelnią, która prowadzi kierunek jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Przykładowe przedmioty zawarte w planie studiów to: propedeutyka ogrodolecznictwa, wybrane zagadnienia z psychologii, projektowanie i kształtowanie ogrodów terapeutycznych, rośliny ogrodowe, elementy fizjoterapii.

Absolwenci kierunku potrafią wykonać ogród terapeutyczny, mają wiedzę z zakresu ogrodnictwa, psychologii i socjologii. Pracy mogą szukać w ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej, hospicjach, terapeutycznych placówkach edukacyjnych, czy gospodarstwach agroturystycznych.

Zobaczcie film z seminarium dotyczącego hortiterapii:


Podobne kierunki studiów to: ogrodnictwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz