poniedziałek, 25 stycznia 2016

Logistyka mediów

Logistyka mediów to studia adresowane do osób zainteresowanych mediami, dziennikarstwem i technologiami informacyjnymi. Studia mają charakter interdyscyplinarny i praktyczny. Studenci uczą się rozwiązywania problemów logistycznych za pomocą metod i technik inżynierskich. Nabywają także umiejętności technicznej obsługi kamer, stołów mikserskich, urządzeń mobilnych.

Źródło: buzzfeed.com

Logistyka mediów to studia licencjackie prowadzone zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Do wyboru są dwie specjalności:
  • Technologie Informacyjne Mediów,
  • Logistyka i Marketing w Mediach.

Po ukończeniu studiów licencjackich naukę można kontynuować na kierunkach pokrewnych np. dziennikarstwie i komunikacji społecznej.

W planie studiów umieszczono takie przedmioty jak np.: zarządzanie projektami internetowymi, zarządzanie ryzykiem, logistyka przedsiębiorstwa, finanse i rachunkowość, usługi komercyjne w sieci, reklama, kultura językowa, ekonomika środków przekazu, matematyka, prawo prasowe i autorskie.

Absolwenci kierunku potrafią rozwiązywać problemy związane z projektowaniem, budową i funkcjonowaniem wydawnictw, gazet, stacji radiowych i telewizyjnych, nowych mediów. Posiadają wiedzę w zakresie ekonomiki mediów, reklamy, marketingu i zastosowania technologii informacyjnych w mediach. Pracę mogą znaleźć w m.in.: telewizji, prasie, portalach, agencjach reklamowych itp.

Ciekawych rzeczy o logistyce mediów można dowiedzieć się z filmu przygotowanego przez uczelnię, na której kierunek jest dostępny, czyli przez Uniwersytet Warszawski: 


poniedziałek, 18 stycznia 2016

Chemia i toksykologia sądowa

Lubisz i chcesz studiować chemię, ale szukasz niecodziennej specjalizacji? Uniwersytet Wrocławski we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich proponują toksykologię sądową.

Kierunek chemia i toksykologia sądowa prowadzony jest tylko w trybie stacjonarnym i trwa 3 lata. Tytuł nadawany po ukończeniu studiów to licencjat. Naukę można kontynuować na studiach magisterskich na pokrewnych kierunkach w różnych specjalnościach. Ważna informacja jest taka, że uczelnia planuje w roku akademickim 2018/19 utworzenie studiów II stopnia na kierunku chemia i toksykologia sądowa, które pozwolą rozszerzyć wiedzę zdobytą w trakcie studiów licencjackich i umożliwią zdobycie pełnego wykształcenia specjalistycznego.

Źródło: etsy.com

W planie studiów przewidziano takie przedmioty jak m.in.: chemia ogólna i nieorganiczna, fizyka z elementami biofizyki, podstawy prawoznawstwa, podstawy medycznej diagnostyki laboratoryjnej, chemia analityczna z elementami bioanalizy, kryminalistyka i nauki sądowe, ksenobiotyki, praktyczna spektrometria mas, biochromatografia, diagnostyka pośmiertna.

Studia prowadzą do uzyskania szerokiej wiedzy z zakresu chemii, a zwłaszcza chemii analitycznej i kryminalistycznej, a także z biochemii klinicznej, ksenobiotyków, immunochemii oraz toksykologii klinicznej i sądowej. W trakcie studiów omawiane są również podstawy medycyny.

Zajęcia w dużej mierze mają charakter praktyczny. Podczas zajęć laboratoryjnych studenci uczą się posługiwać aparaturą oraz postępować z próbkami od momentu ich pobrania, przez cały proces przygotowania i badań analitycznych, aż do przygotowania końcowego raportu

Zdobyta wiedza i umiejętności przygotowują absolwentów do współpracy z lekarzami medycyny sądowej, prokuratorami, policją i sądami w zakresie wykonywania ekspertyz. Zatrudnienia po chemii i toksykologii sądowej można szukać w laboratoriach analitycznych, diagnostycznych i naukowych, w zakładach medycyny sądowej i instytucjach wydających opinie z zakresu ekspertyz chemicznych i toksykologii.

Szczegółowe informacje o zakresie materiału  realizowanym na zajęciach można zobaczyć na prezentacji video przygotowanej przez uczelnię:



Jeżeli zainteresował Cię kierunek chemia i toksykologia sądowa, zobacz także charakterystykę kierunku biologia medyczna.

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Organizowanie rynku pracy - studia na Uniwersytecie Warszawskim

Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego uruchomił w bieżącym roku akademickim nowy kierunek studiów, jakim jest organizowanie rynku pracy. Studia mają wymiar praktyczny i realizowane są jako studia licencjackie.

Źródło: www.theidearoom.net


Kierunek adresowany jest do osób zainteresowanych pracą z drugim człowiekiem oraz funkcjonowaniem rynku pracy. Jest to dobry wybór dla osób, które chciałyby w przyszłości wykonywać takie zawody jak np.: analityk rynku pracy, specjalista HR, doradca zawodowy, pośrednik pracy, itp.

Przykładowe przedmioty w programie studiów to: prawo pracy, socjologia pracy, publiczne i niepubliczne podmioty rynku pracy, edukacja a rynek pracy, wstęp do badań społecznych, bezrobocie jako kwestia społeczna. Studenci uczą się generalnie zarówno o funkcjonowaniu i zarządzaniu rynkiem pracy, jak i o pracy z ludźmi w tym obszarze. Ważną częścią kształcenia są zajęcia warsztatowe i praktyki.

Absolwenci kierunku organizacja rynku pracy będą posiadali wiedzę o różnego typu mechanizmach funkcjonowania rynku pracy w Polsce i Europie i procesach zachodzących w tym obszarze oraz na temat instytucji rynku pracy. Umiejętności zdobyte na studiach to: praca w grupie, organizacja pracy zespołu, kształtowanie ścieżki kariery.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Studia Śląskie

W bieżącym roku akademickim Uniwersytet Śląski w Katowicach otworzył interdyscyplinarny kierunek studiów drugiego stopnia, którym są studia śląskie. Program opracowano w oparciu o wiedzę wybitnych specjalistów tematyki Górnego Śląska. Studia śląskie łączą w sobie takie obszary jak: językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, socjologia i geografia ekonomiczno-społeczna,  mają więc one charakter społeczno-humanistyczny.



Studia przeznaczone są dla osób, które chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę o tym regionie. Historia i kultura Górnego Śląska cieszy się ostatnio dużą popularnością ze względu na swoje burzliwe i ciekawe losy. W trakcie studiów studenci otrzymają pełne spektrum wiedzy oraz przygotują się do prowadzenia interdyscyplinarnych badań z wykorzystaniem różnych metod. 

Studia śląskie prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Każda osoba, która ukończyła studia licencjackie może podjąć naukę na studiach śląskich. Tytuł nadawany po ukończeniu nauki to magister studiów śląskich.

Absolwenci studiów śląskich będą mogli podjąć pracę w regionalnych instytucjach kultury, samorządzie, organizacjach pozarządowych lub kontynuować naukę na  studiach trzeciego stopnia.