czwartek, 20 sierpnia 2015

Biologia medyczna

Kierunki medyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Chociaż podczas tegorocznej rekrutacji na uczelnie zgłosiło się o 22 tysiące kandydatów mniej niż w ubiegłym roku, to uczelnie prowadzące tego typu studia nie miały problemów z wypełnieniem sal wykładowych. 

Na kierunki medyczne na polskich uczelniach na jedno miejsce przypadało ponad 20 kandydatów (40 osób na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, 36 na kierunku lekarsko - dentystycznym Uniwersytecie Gdańskim, 29 osób w Bydgoszczy,  15 kandydatów na stomatologię w Szczecinie -Źródło: Gazeta Wyborcza).

Osoby, które wybierają się na kierunek związany z medycyną, ale przeraża je ilość kandydatów na jedno miejsce mogą zastanowić się nad studiami na biologii medycznej.

Źródło: buzzfeed.com

Bio­logia medycz­na to kie­runek interdyscyplinarny obejmujący takie dziedziny jak: nauki przy­rod­ni­czye,  medycz­ne, nauki o zdro­wiu i o kul­tu­rze fi­zycz­nej. Kierunek dostępny jest na Uniwersytecie Gdańskim od zeszłego roku akademickiego. Studia prowadzone są tylko w trybie dziennym, trwają 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Specjalności do wyboru to: Diagnostyka molekularno-biochemiczna i Neurobiologia.

Przedmioty, które można znaleźć w programie nauczania to np.: podstawy biologii, podstawy chemii, biologia komórki, technologie informacyjne, fizjologia zwierząt i człowieka, propedeutyka chorób wewnętrznych, wprowadzenie do psychologii, podstawy prawa z prawem medycznym, biochemia, metabolizm-aspekty medyczne, wstęp do pediatrii, podstawy epidemiologii, genetyka człowieka, diagnostyka molekularna.

Po ukończeniu studiów pracy można szukać w służbie zdro­wia, placówkach nau­ko­wo-badaw­czych, pe­dago­gicz­nych, ośrod­kach te­rapii  w labo­rato­riach badaw­czych, kon­trol­nych i dia­gnostycz­nych.

Inne kierunki, o których pisaliśmy wcześniej, a które mogą być również interesujące to:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz