Humanistyka cyfrowa – dział badań humanistycznych zajmujący się człowiekiem i jego wytworami w przestrzeni wirtualnej. Wykorzystuje ona narzędzia i metody oparte na technologiach informatycznych. Bada również to, jak tradycyjne działy nauk humanistycznych realizują się w rzeczywistości wirtualnej.
Źródło: http://ihr.ucsc.edu
Humanistyka cyfrowa (humanistyka 2.0) wykładana jest na razie tylko na kilku uczelniach w kraju, ale sama dyscyplina rośnie w siłę. Humanistyka cyfrowa jest odpowiedzą na zmieniającą się rzeczywistość i coraz większy wpływ technologii na badania w edukacji i humanistyce jako takiej.
Kierunek odpowiada na potrzeby rynku pracy, gdzie "tradycyjni" humaniści są często dezawuowani. Absolwenci humanistyki cyfrowej wyposażeni są w kompetencje humanistyczne oraz w zaawansowaną znajomość programów cyfrowych, wykorzystywanych w pracy redaktora, twórcy treści, czy polonisty. Umiejętności techniczne, znajomość Internetu połączone są z umiejętnościami komunikacji międzyludzkiej.
Pracę po tym kierunku można podjąć przy projektach internetowych, w portalach, w agencjach interaktywnych, przy projektowaniu gier, itd.
Szczegółowe informacje o kierunku i zmianach w humanistyce przygotował prof. dr hab. Jan Pomorski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz