wtorek, 2 lutego 2016

Studiuj modę w Polsce! Uczelnie publiczne

Kochasz projektować i tworzyć? Moda to twoja pasja? Nie musisz wyjeżdżać z kraju, aby zdobyć dyplom w swojej dziedzinie. W powszechnej świadomości modę wypadałoby studiować w Londynie, Mediolanie lub Paryżu. Uczelnie zagraniczne mają ogromną renomę i otwierają wiele drzwi. Niestety zagraniczne studia nie są rozwiązaniem dla wszystkich, głównie ze względów finansowych. Sposobem na to, by nie rezygnować ze swoich marzeń i uczynić ze swojej pasji zawód jest wybór jednej z polskich uczelni. 

Dziś krótki przegląd wybranych kierunków związanych z modą na polskich uczelniach.

Źródło: Tracy Turnbull

Na początek uczelnie publiczne, gdzie studia są bezpłatne! Co prawda limity na studia dzienne są ograniczone, średnio w granicach 40 osób na rok, ale dla naprawdę zdeterminowanych osób nie jest to przeszkodą.

Akademia Sztuk pięknych w Warszawie - projektowanie ubioru.

Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa prowadzi kierunek wzornictwo ze specjalnością projektowanie ubioru. Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie przygotowanej teczki z pracami, egzaminu praktycznego i autoprezentacji. Szczegóły odnośnie rekrutacji można znaleźć tutaj.

Jak piszą autorzy kierunku studia projektowania ubioru zapewniają opanowanie niezbędnych umiejętności do podjęcia zawodu projektanta mody na współczesnym zglobalizowanym rynku mody. Zajęcia projektowe odbywają się w języku angielskim, prowadzone są przez absolwentów najważniejszych obecnie szkół mody na świecie (między innymi Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii i Central Saint Martins w Londynie). Studenci przechodzą pełen kurs szycia i konstrukcji ubioru, poznają proces projektowania zarówno poszczególnych form ubraniowych, jak i całej kolekcji mody; uczą się autorskiego projektowania tkanin, budowania profesjonalnego portfolio. Obowiązkowe praktyki zawodowe odbywają się w najsłynniejszych domach mody na świecie(...) Uczestnicząc w obowiązkowych międzynarodowych warsztatach uczą się niezbędnej we współczesnej modzie umiejętności pracy w wielokulturowych i wielonarodowych grupach.

Studia licencjackie trwają 7 semestrów (3,5 roku), potem można kontynuować naukę na specjalności projektowanie produktu i komunikacja wizualna.

Źródło: fabulousdoodles.blogspot.com

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Uczelnia prowadzi kierunek tkanina i ubiór. Zasady rekrutacji na studia są podobne jak na warszawskiej ASP (szczegółowe informacje do ściągnięcia tutaj)W programie studiów przewidziano takie przedmioty jak: projektowanie ubioru, fotografia, podstawy kompozycji, obuwie i galanteria skórzana, kostium sceniczny, rysunek, kształtowanie formy ubioru, marketing i zarządzanie. Wydział Tkaniny i ubioru, który prowadzi studia kontynuuje bogate tradycje łódzkiego włókiennictwa. Kształci projektantów o wysokich kwalifikacjach, którzy rozumieją uwarunkowania dotyczące wzornictwa. Studia oparte są o dużą elastyczność programów i metod kształcenia,  tak by dostosować je do osiągania najbardziej właściwych warunków do rozwoju młodych talentów. Studia kończą się tytułem licencjata.

Politechnika Koszalińska

Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej ma w swojej ofercie dydaktycznej na nadchodzący rok akademicki 2016/17 specjalność projektowanie ubioru na kierunku wzornictwo. Studia trwają 3,5 roku. Szczegółowe informacje dostępne są w informatorze uczelni a stronie 38.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Kierunek wzornictwo prowadzony w Radomiu jest kierunkiem o charakterze artystycznym. Program studiów złożony jest z przedmiotów projektowych, artystycznych, humanistycznych i technicznych. Studenci tego kierunku przygotowywani są do samodzielnego kreatywnego działania oraz pracy w zespołach. Do wyboru są dwa moduły kształcenia: projektowanie obuwia i projektowanie odzieży. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej. Absolwenci studiów I stopnia mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia (prowadzonych wspólnie z Wydziałem Sztuki).


Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Uczelnie nie prowadzi regularnych studiów dla projektantów, ale jej studenci mają szansą zapoznać się także z tą dziedziną sztuki, jaką jest moda. Przykładem są warsztaty Fashion starter, organizowane wraz z LPP właścicielem marek odzieżowych m.in.: Reserved, Mohito, House. Podczas wydarzenia studenci będą mieli zapewnione 30 godzin zajęć, gdzie zapoznają się ze specyfiką pracy projektanta, omówią najnowsze trendy w modzie i zrealizują własne projekty modowe.




Już niedługo przedstawimy propozycje uczelni niepublicznych, które kształcą na kierunkach związanych z modą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz