wtorek, 29 marca 2016

Ochrona dóbr kultury

Ochrona dóbr kultury to studia przeznaczone dla osób, które chcą związać swoją przyszłość ze sztuką, ale nie koniecznie wykazują talent w jej tworzeniu. 

Studenci mają do wyboru kilka specjalizacji, które będą determinowały ich przyszłą pracę.

Po ODK można zostać muzealnikiem, konserwatorem zabytków lub specjalizować się w turystyce kulturowej.

Źródło: http://www.yatzer.com/torafu-haunted-house-mot

Program studiów jest rozbudowany i znajdują się w nim przedmioty teoretyczne jak: historia sztuki, muzeologia, konserwatorstwo, techniki i technologie sztuk plastycznych, archiwistyka, heraldyka, estetyka, prawo, ale także zajęcia praktyczne m.in. z fotografii i zajęcia plenerowe przy katalogowaniu i opisywaniu zabytków lub obiektów pretendujących do tego miana.

Studia dostępne są w trybie zarówno stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Ochrona Dóbr Kultury dostępna jest tylko na kilku uczelniach w Polsce m.in. w Poznaniu, Toruniu i Krakowie. Podczas studiów można wyjechać na wymianę do innych krajów europejskich i zajmować się opieką nad miejscowymi zabytkami.

Po skończeniu studiów absolwenci mogą szukać pracy w instytucjach działających na rzecz kultury np. muzeach, galeriach, antykwariatach, fundacjach działających na rzecz dziedzictwa kulturowego. Mogą wykonywać także takie zawody jak: publicysta, krytyk sztuki, kurator wystaw sztuki, przewodnik lub pilot wycieczek.


Przed podjęciem studiów warto zapoznać się z niektórymi zagadnieniami, które omawiane będą na zajęciach. Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajdują się ciekawe dokumenty dotyczące ochrony zabytków. Ciekawą publikacja dostępną w Internecie jest także "Prawne wyzwania ochrony dóbr kultury we współczesnym świecie". 

wtorek, 15 marca 2016

Gdzie studiować psychologię?

Psychologia od lat pozostaje w czołówce najczęściej wybieranych kierunków studiów. Głównymi ośrodkami psychologii w kraju są Warszawa, Kraków, Poznań. Jednak miast, gdzie można studiować psychologię przybywa. 

Źródło: youtu.be

W roku akademickim 2016/17 do grona ośrodków akademickich oferujących możliwość studiowania psychologi dołączy Toruń. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oferowana ma być psychologia kliniczna, ale także "unikalne specjalności", niestety jeszcze nie wiadomo jakie.

Psychologia to jedne z nielicznych kierunków prowadzonych w ramach jednolitych 5-letnich studiów magisterskich. Zdarzają się także psychologiczne studia dwustopniowe, czyli licencjat+uzupełniające studia magisterskie, ale taka sytuacja występuje dużo rzadziej.

Wybierając ośrodek akademicki należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
  • kadra naukowa: m.in. czy wykładowcami są również praktycy;
  • specjalizacja uczelni: jeżeli jesteśmy zainteresowani konkretną specjalnością, to warto studiować w ośrodku, który ma największe zasługi, bądź doświadczenie w rozwoju danej domeny;
  • dostęp do staży i praktyk zawodowych, które oferuje uczelnia.
Wiedzę w powyższym zakresie można czerpać z forów i blogów oraz od samych studentów.

Warto także przeczytać publikację "Psychologia w Polsce po 1989 roku" dotyczącą psychologii akademickiej w Polsce i jej rozwoju. Chociaż artykuł jest dość stary to pozostaje w wielu aspektach aktualny. być może niektórym osobom pomoże w wyborze odpowiedniego ośrodka akademickiego.
Zestawienie wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych, które prowadzą psychologię w Polsce można znaleźć na stronach POL-onu, czyli zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym.

Opinie o uczelniach znajdziecie tutaj.

Zobaczcie także, co o studiach psychologicznych mówi absolwentka kierunku:

wtorek, 8 marca 2016

Architektura - czy warto?

Architektura to studia, które uważane są za prestiżowe. Jednocześnie wielu absolwentów skarży się na trudny dostęp do zawodu.

Przede wszystkim, aby dostać się na architekturę należy zdać egzamin predyspozycji zawodowych, czyli rysunku. Tematy egzaminacyjne z poprzednich lat można znaleźć na stronach uczelni, które prowadzą ten kierunek np. na stronie Politechniki Krakowskiej, czy Politechniki Wrocławskiej.

Źródło: http://www.cgarchitect.com

Żeby przygotować się do egzaminów wstępnych kandydaci najczęściej uczęszczają na specjalne kursy rysunkowe organizowane często przez uczelnie, ale także przez podmioty komercyjne. Kursy rysunku prowadzone są już dla osób z pierwszej klasy szkoły średniej. Osobom bardziej uzdolnionym wystarczy roczny kurs w klasie maturalnej.

Studia nie należą do najłatwiejszych i trzeba im poświęcić sporo czasu. W programie znajdują się takie przedmioty jak np.: rysunek odręczny, techniki komputerowe w projektowaniu, historia architektury, architektura współczesna, fizyka budowli, teoria projektowania, budownictwo ogólne, geometria wykreślna.

Studia architektoniczne to studia dwustopniowe - najpierw studia inżynierskie, a następnie studia uzupełniające magisterskie.

Perspektywa pracy po studiach? Wszystko zależy od szczęścia. Architekci trafili do grona profesji, gdzie osób chętnych do wykonywania zawodu jest więcej niż miejsc pracy. Biura architektoniczne narzekają na brak zleceń, a co za tym idzie nie zatrudniają młodych talentów. Zdeterminowani absolwenci zakładają własne biura i walczą o zlecenia, ale zanim będą mogli o realizować taki plan muszą zdobyć uprawnienia, czyli zdać egzamin i zostać członkiem Izby Architektów. Natomiast żeby podejść do egzaminu, muszą udokumentować 2 letnią praktykę pracy projektowej i rok pracy na budowie. Walka o praktyki i staże, gdzie zarabia się symbolicznie jest faktem. Jednak osoby, które zdobędą pozycję w środowisku mogą liczyć na ciekawe zlecenia i ponadprzeciętne wynagrodzenie.

Mimo trudności architektura cieszy się dużym powodzeniem wśród kandydatów na studia.

Kopalnią wiedzy o studiach architektonicznych jest kanał YouTube studentki architektury Alex M, która wybrała Politechnikę Gdańską.


Jeżeli myślisz o studiach na architekturze, być może zainteresuje Cię również kierunek architektura wnętrz.

czwartek, 3 marca 2016

Konkurs! Wygraj wakacje!

Portal Opinie o uczelniach przygotował konkurs, w którym do wygrania są vouchery na wakacje. Partnerem konkursu jest biuro podróży Student Travel.



Konkurs przeznaczony jest dla studentów i absolwentów szkół wyższych, a nagrodami są vouchery na wakacje o wartości 1500 zł każdy. Żeby grać o wakacje należy odwiedzić portal Opinie o uczelniach, zapoznać się z regulaminem, odszukać swoją uczelnię i opisać ją w komentarzu. 

Następnie należy na adres: kon­tak­t@opinie­ouczel­niach.pl wysłać swój nick, skopiowaną treść komentarza/opinii oraz dane adresowe (imię, nazwisko, kod, miejscowość, datę urodzenia). W temacie ma­ila wpisać należy KON­KURS. Ostatnim krokiem jest polubienie fan­pa­ge'a portalu.

Napisane opinie pomogą maturzystom w wyborze uczelni i być może kierunku studiów. Autorzy będa mogli się wybrać na niezapomniane wakacje, które można zobaczyć TUTAJ.

Zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia!

Wszystkie informacje i regulamin dostępne są TUTAJ.