Ochrona dóbr kultury to studia przeznaczone dla osób, które chcą związać swoją przyszłość ze sztuką, ale nie koniecznie wykazują talent w jej tworzeniu.
Studenci mają do wyboru kilka specjalizacji, które będą determinowały ich przyszłą pracę.
Po ODK można zostać muzealnikiem, konserwatorem zabytków lub specjalizować się w turystyce kulturowej.
Źródło: http://www.yatzer.com/torafu-haunted-house-mot
Program studiów jest rozbudowany i znajdują się w nim przedmioty teoretyczne jak: historia sztuki, muzeologia, konserwatorstwo, techniki i technologie sztuk plastycznych, archiwistyka, heraldyka, estetyka, prawo, ale także zajęcia praktyczne m.in. z fotografii i zajęcia plenerowe przy katalogowaniu i opisywaniu zabytków lub obiektów pretendujących do tego miana.
Studia dostępne są w trybie zarówno stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Ochrona Dóbr Kultury dostępna jest tylko na kilku uczelniach w Polsce m.in. w Poznaniu, Toruniu i Krakowie. Podczas studiów można wyjechać na wymianę do innych krajów europejskich i zajmować się opieką nad miejscowymi zabytkami.
Po skończeniu studiów absolwenci mogą szukać pracy w instytucjach działających na rzecz kultury np. muzeach, galeriach, antykwariatach, fundacjach działających na rzecz dziedzictwa kulturowego. Mogą wykonywać także takie zawody jak: publicysta, krytyk sztuki, kurator wystaw sztuki, przewodnik lub pilot wycieczek.
Przed podjęciem studiów warto zapoznać się z niektórymi zagadnieniami, które omawiane będą na zajęciach. Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajdują się ciekawe dokumenty dotyczące ochrony zabytków. Ciekawą publikacja dostępną w Internecie jest także "Prawne wyzwania ochrony dóbr kultury we współczesnym świecie".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz