wtorek, 15 marca 2016

Gdzie studiować psychologię?

Psychologia od lat pozostaje w czołówce najczęściej wybieranych kierunków studiów. Głównymi ośrodkami psychologii w kraju są Warszawa, Kraków, Poznań. Jednak miast, gdzie można studiować psychologię przybywa. 

Źródło: youtu.be

W roku akademickim 2016/17 do grona ośrodków akademickich oferujących możliwość studiowania psychologi dołączy Toruń. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oferowana ma być psychologia kliniczna, ale także "unikalne specjalności", niestety jeszcze nie wiadomo jakie.

Psychologia to jedne z nielicznych kierunków prowadzonych w ramach jednolitych 5-letnich studiów magisterskich. Zdarzają się także psychologiczne studia dwustopniowe, czyli licencjat+uzupełniające studia magisterskie, ale taka sytuacja występuje dużo rzadziej.

Wybierając ośrodek akademicki należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
  • kadra naukowa: m.in. czy wykładowcami są również praktycy;
  • specjalizacja uczelni: jeżeli jesteśmy zainteresowani konkretną specjalnością, to warto studiować w ośrodku, który ma największe zasługi, bądź doświadczenie w rozwoju danej domeny;
  • dostęp do staży i praktyk zawodowych, które oferuje uczelnia.
Wiedzę w powyższym zakresie można czerpać z forów i blogów oraz od samych studentów.

Warto także przeczytać publikację "Psychologia w Polsce po 1989 roku" dotyczącą psychologii akademickiej w Polsce i jej rozwoju. Chociaż artykuł jest dość stary to pozostaje w wielu aspektach aktualny. być może niektórym osobom pomoże w wyborze odpowiedniego ośrodka akademickiego.
Zestawienie wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych, które prowadzą psychologię w Polsce można znaleźć na stronach POL-onu, czyli zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym.

Opinie o uczelniach znajdziecie tutaj.

Zobaczcie także, co o studiach psychologicznych mówi absolwentka kierunku:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz