Biofizyka zgodnie z definicją to dział nauki zajmujący się badaniem procesów fizycznych związanych z funkcjonowaniem określonych obiektów żywych: organizmów, organów, tkanek, komórek. Takich procesów i przemian jak: energetyczne, zjawiska elektryczne, mechanika ruchów. Jest to nauka, która bada struktury cząsteczkowe i procesy fizyczne w komórce. Biofizyka podejmuje również próby ustalenia uniwersalnych praw biologicznych niezależnych od konkretnej formy życia. Dziedzina ta w zakresie badania organicznych struktur cząsteczkowych nierozerwalnie wiąże się z biochemią.
Źródło: http://clinical-laboratory.blogspot.com.au
Studia na kierunku biofizyka zajmują się życiem na każdym poziomie, zaczynając od atomów, poprzez komórki, organizmy, a kończąc na środowisku. Celem, który przybliżają te studia jest wiedza, o tym jak funkcjonuje system biologiczny. Studia przeznaczone są dla osób, które lubią łączyć wiedzę z różnych obszarów (tutaj biologia, fizyka i chemia) i stosować ją w praktyce.
Studia trwają 3 lata i dają tytuł licencjata. Kierunek dostępny jest na większych uniwersytetach w kraju. Ważny jest wybór specjalności, gdyż biofizyka jest kierunkiem, który swoim zakresem obejmuje bardzo różne zagadnienia. Oczywiście studia można kontynuować na poziomie magisterskim na kierunku biofizyka lub pokrewnym.
Przykładowe przedmioty ujęte w planie studiów to: biologia, chemia, fizyka i matematyka, informatyka, metody eksperymentalne w biofizyce (np. spektroskopia molekularna, elektronowa, oscylacyjna), spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego, spektrometria mas, krystalografia.
Oprócz wiedzy teoretycznej studenci uczą się także podczas zajęć laboratoryjnych i obowiązkowych praktyk w np. instytucjach naukowych.
Migawki z tego, co robi się na biofizyce, możecie zobaczyć w filmie poniżej: