Kryminologia to coraz popularniejszy kierunek studiów. Wiele uczelni otwiera specjalności z nią związane, a nawet kierunki studiów. Ostatnio kryminologię, w formie studiów licencjackich, otworzyła Gdańska Szkoła Wyższa.
Źródło: keepcalm-o-matic.co.uk
Termin kryminologia pochodzi od łacińskiego słowa crimen (przestępstwo) oraz greckiego logos (nauka). Jest to nauka społeczna, która zajmuje się badaniem i gromadzeniem wiedzy na temat przestępstwa, przestępczości jako zjawiska społecznego oraz sprawców i ofiar przestępstw. Dodatkowo kryminologia bada mechanizmy i instytucje, jakie tworzą społeczeństwa w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości.
Studia na kierunku kryminologia przeznaczone są dla osób, które chcą w przyszłości pracować w służbach publicznych zajmujących się przestępczością i porządkiem publicznym. Mogą okazać się zwłaszcza przydatne dla przyszłych policjantów, funkcjonariuszy służb więziennych, czy dziennikarzy śledczych.
Studia na kierunku kryminologia mają charakter interdyscyplinarny. Studenci uczą poruszać się po takich obszarach jak: prawo, wiktymologia, resocjalizacja, polityka społeczna. Przykładowe przedmioty objęte planem nauczania to: kryminologia stosowana, etyka służb publicznych, socjologia prawa, strategie zapobiegania przestępczości, metody badań w kryminologii, psychopatologia kryminalna, prawo karne, przestępczość cudzoziemców, przestępczość na tle emocjonalnym, zagrożenie terroryzmem we współczesnym świecie, przestępczość zorganizowana.
Oprócz teorii studenci mają także zajęcia praktyczne np. w laboratoriach kryminalistycznych. Praktyki zawodowe, odbywają się w jednostkach związanych z wymiarem sprawiedliwości.
Polecamy krótki filmik mówiący o różnicach między kryminologia a kryminalistyką:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz