Filmoznawstwo to studia humanistyczne, które pozwalają zrozumieć film i media oraz ich rolę we współczesnym świecie. Kierunek przeznaczony jest dla osób, które chciałyby zajmować się w przyszłości pracą w przemyśle filmowym, telewizji lub w innych mediach. Przykładowe zawody, które można wykonywać po ukończeniu filmoznawstwa to: scenarzysta, krytyk filmowy, edukator filmowy, animator kultury.
Źródło: https://medium.com
Studia filmoznawcze można zaliczyć do interdyscyplinarnych. Programy różnią się między sobą w zależności od uczelni, ale generalnie łączą literaturoznawstwo, nauki o mediach i sztuce oraz kulturoznawstwo.
Filmoznawstwo studiować można w Polsce jako studia licencjackie I stopnia i uzupełniające studia magisterskie.
Uczelnie, które prowadzą kierunek to np. Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czy Warszawska Szkoła Filmowe.
Przykładowe przedmioty na studiach to: filmowe środki stylistyczne, podstawy poetyki i teorii literatury, komiks w kulturze współczesnej, fotografia – estetyka i historia, poetyki filmu niefikcjonalnego, medialna estetyka filmu fabularnego, teorie filmu, korespondencja sztuk.
Osobom znającym angielski i interesujących się bardziej praktycznym wymiarem filmu polecamy blog pasjonatki tworzenia filmów Amy Clarke. Przydać się też mogą aplikacje, które ułatwią własną twórczość.
Jeżeli zastanawiacie się, gdzie studiować filmoznawstwo zachęcamy do odwiedzenia portalu Opinieouczelniach.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz