piątek, 29 grudnia 2017

Rekrutacja na studia w 2018 - trudniej niż dotychczas

Trudniej będzie dostać się na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2018/19. Uczelnie rezygnują z podejścia ilościowego i stawiają na najlepszych kandydatów.




Zmiana podejścia uczelni z  ilościowego na jakościowe spowodowana jest zmianami, które wprowadziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dotychczas dotowano uczelnie w zależności od ilości studentów - im więcej szkoła miała studentów, tym wyższą dotację mogła dostać.

Takie podejście spowodowało przyjmowania praktycznie każdego kandydata z maturą. Ponadto słabych studentów promowano na kolejne lata, tak by otrzymać na nich dotację z ministerstwa.

Obecnie sytuacja ulegnie zmianie. Uczelnia, która będzie posiadała więcej niż 13 studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego, otrzyma mniejszą dotację. Uczelniom przestanie zależeć na ilości kandydatów, a zacznie zależeć na kandydatach z dobrymi ocenami, którzy nie odpadną po pierwszym semestrze.

Aby dostosować się do nowych wytycznych ministerstwa uczelnie zmniejszyły limity miejsc dla kandydatów, niektóre nawet o 30% w porównaniu z poprzednią rekrutacją.

Ministerstwo wprowadziło także nowy rodzaj dotacji dla uczelni – za najlepszych przyjętych maturzystów. Dlatego uczelnie będą starały się przyciągnąć kandydatów z najlepszymi wynikami z matury. Najczęstszą formą zachęcania mają być wysokie stypendia.

Zmiany w podejściu do rekrutacji na studia mają przyczynić się do poprawy jakości kształcenia w Polsce.

środa, 27 grudnia 2017

Najpopularniejsze studia w 2017 roku

Koniec grudnia to czas podsumowań. Jakie kierunki studiów były najbardziej popularne w 2017 roku? Jakie uczelnia cieszyły się największym powodzeniem? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

nauka 2017


W roku akademickim 2017/18 aż 430 000 osób rozpoczęło studia. Chodzi o studentów rozpoczynających naukę na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich. Wśród tych osób ponad sto tysięcy zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

Najpopularniejsze kierunki wybierane w 2017 roku to:

  • informatyka (ok. 42 tyś. osób),
  • zarządzanie (ok. 24 tyś. osób),
  • psychologia (ok. 20 tyś osób)
  • ekonomia (ok. 17,9 tyś osób),
  • prawo (ok. 17,8 tyś osób).


Najpopularniejsze publiczne uczelnie w Polsce:


Najpopularniejsze niepubliczne uczelnie w Polsce:

  • SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie, 
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Szczegółowe informacje znajdują się w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

środa, 13 grudnia 2017

Naturoterapia - praktyczne studia dla przyszłych terapeutów

Naturoterapia to studia licencjackie przeznaczone dla przyszłych terapeutów, którzy chcą opierać swoją pracę na technikach wywodzących się z natury i przywracać witalność pacjentów poprzez wspieranie i stymulowanie własnych mechanizmów leczniczych organizmu. 


naturoterapia_studia

Studia oferuje Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie. Można wybrać tradycyjny tryb stacjonarny lub godzić pracę z nauką wybierając tryb niestacjonarny. Studia trwają trzy lata, a kierunek ma charakter praktyczny.

W planie studiów przewidziano przedmioty specjalnościowe takie jak np.: analiza i synteza psychoenergatyczna, detoksykacja, aromaterapia i terapia kwiatowa dr R. Bacha, analiza metodami naturalnymi, zioła, rośliny przyprawowe, dziko rosnące rośliny jadalne, apiterapia, psychosomatyka, dietoterapia.

Ważną częścią studiów są praktyki, które można odbyć w instytucjach współpracujących z uczelnią m.in. w gabinetach, fundacjach, domach opieki.

Absolwenci są przygotowani do prowadzenia prywatnej praktyki terapeutycznej. Dodatkowo mogą realizować praktykę w zespołach specjalistycznych wspólnie z lekarzami, arteterapeutami, fizjoterapeutami, psychologami, masażystami i innymi terapeutami.

Czym jest naturoterapia?
Naturoterapia to dział medycyny niekonwencjonalnej. Określa wszystko co pomaga w przywróceniu zdrowia w sposób naturalny. Istnieje wiele szkół naturopatycznych, które różnią się miedzy sobą w rozumieniu i podejściu do leczenia chorób. Specjaliści naturoterapi to naturopaci , którzy diagnozują i leczą holistycznie w 100% środkami naturalnymi.

Sprawdź opinie o Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie.

środa, 6 grudnia 2017

Nowość! Studia prawnicze na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

Przyszli prawnicy mają o jedną uczelnię do wyboru więcej. Od 2018 roku rusza prawo na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.


Kandydaci którzy zdecydują się prawo na AHE (jednolite studia magisterskie) będą mogli wybrać jeden z trzech trybów prowadzenia zajęć dzienny, niestacjonarny lub online. Studia na tej uczelni będą miały wymiar praktyczny. Oznacza to, że cześć zajęć prowadzona będzie przez praktyków - osoby na co dzień wykonujące zawody prawnicze. Będą to np. prokuratorzy okręgowi, czynni adwokaci, radcy prawni, notariusze.

Studenci będą mogli wybrać także jedną z trzech specjalizacji: karnistyczną, cywilistyczną i gospodarczo-finansową.

Specjalność karnistyczna przeznaczona jest dla studentów, którzy chcą zdobyć umiejętności posługiwania się podstawowymi koncepcjami kryminologicznymi przy rozwiązywaniu problemów z zakresu prawa karnego i podjąć pracę w organach ścigania lub wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wiedza z karnistyki. Wybrane przedmioty na tej specjalizacji to: instytucja świadka koronnego w polskim prawie karnym na tle rozwiązań międzynarodowych, przestępczość zorganizowana w Polsce i na świecie, prawo karne międzynarodowe, kompendium wiedzy z kryminalistyki.

Specjalność cywilistyczna adresowana jest do tych studentów, którzy karierę chcą związać z rozwiązywaniem spraw z zakresu stosunków rodzinnych i prywatnych osób fizycznych. Wybrane przedmioty ze specjalizacji cywilistycznej: stosunki majątkowe w sprawach rodzinnych, odpowiedzialność medyczna w prawie medycznym, prawo alimentacyjne, rola kuratora w sprawach rodzinnych, prawo umów konsumenckich, międzynarodowe postępowanie cywilne.

Specjalność gospodarczo-finansowa przeznaczona jest dla osób, które chcą realizować swoją karierę zawodową w obszarach łączących wiedzę prawną z ekonomią. Przykładowe przedmioty realizowane w toku nauki to: prawo bankowe, prawo ubezpieczeń, prawo celne, analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa, prawo i postępowanie podatkowe, międzynarodowe prawo handlowe

wtorek, 28 listopada 2017

Architektura informacji

Architektura informacji to kierunek dla osób mających predyspozycje analityczne i organizacyjne.


Studia pozwalają na zdobycie wiedzy w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jeżeli chcesz w swojej pracy zawodowej zajmować się tworzeniem, przechowywaniem, organizowaniem i etykietowaniem informacji w celu ułatwienia użytkownikowi dostępu do nich to ten kierunek jest dla Ciebie.


Źródło: Pinterest

Przykładowe przedmioty zawarte w programie studiów to: wprowadzenie do systemów składu
tekstu, cyberbezpieczeństwo, ekologia informacji, ekonomika informacji, etyka mediów, informacja specjalistyczna, społeczne konteksty nowych mediów, standardy opisu i dystrybucji zasobów cyfrowych, sztuka książki, historia sztuk plastycznych.

Studia dostępne są Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w jako specjalność Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

Po skończeniu studiów prace mozna znaleźć jako m.in.: członek zespołu zarządzanie informacjami, projektant interfejsów i serwisów interenetowych, menedżer zbiorów cyfrowych, administrator danych osobowych. a także grafik, resercher, redaktor.

Zobaczcie wykład projektantki serwisów, o tym czym jest architektura informacji:

wtorek, 21 listopada 2017

Bezpieczeństwo międzynarodowe

Bezpieczeństwo międzynarodowe to studia przeznaczone dla osób, które chcą w swojej przyszłej pracy zawodowej pracować w międzynarodowych zespołach zajmujących się bezpieczeństwem zarówno w wymiarze cywilnym, jak i wojskowym.


Kierunek prowadzony jest przez Akademię Sztuki Wojennej - państwową uczelnię wojskową (dawniej Akademia Obrony Narodowej).

Źródło: Pinterest


Studia na tym kierunku mają za zadanie wykształcić specjalistów bezpieczeństwa międzynarodowego. Program studiów umożliwia rozwijanie zdolności analitycznych i prognostycznych. Studia pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania sytuacją kryzysową i analizowania źródeł problemu.

Przewidziano cztery ścieżki specjalizacyjne do wyboru w zależności od zainteresowań i preferencji kandydatów:

  • specjalność obszaru postsowieckiego,
  • specjalność obszaru azjatyckiego, 
  • specjalność obszaru europejskiego
  • specjalność obszaru bliskowschodniego.


Po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe absolwenci posiadają wiedzę ogólnouniwersytecką oraz przygotowanie do podjęcia pracy w zespołach interdyscyplinarnych o charakterze narodowym, jak i międzynarodowym, skupionych na zagadnieniach bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa regionu. Głównymi pracodawcami mogą zostać przede wszystkim organy i instytucje państwowe.

wtorek, 14 listopada 2017

Prawo własności intelektualnej i nowych mediów

Prawo własności intelektualnej i nowych mediów to studia o profilu praktycznym, które kształcą specjalistów potrafiących sobie radzić w szybko zmieniającym się otoczeniu technologicznym i prawnym.


Studia prowadzone są na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji. Prawo własności intelektualnej i nowych mediów trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Naukę można kontynuować na innych studiach prowadzonych przez WPiA UJ lub na studiach pokrewnych na innej uczelni.

Źródło: https://blazepress.com/

Studia mają wymiar praktyczny. Połowa wymiaru godzin w programie studiów realizowana jest w formie warsztatów i ćwiczeń. Część zajęć prowadzona jest przez praktyków posiadających duże doświadczenie w dziedzinie prawa własności intelektualnej, mediów i reklamy.

Przykładowe przedmioty ujęte w planie studiów to: wprowadzenie do systemu prawa, psychospołeczne aspekty ochrony własności intelektualnej, media w Polsce i na świecie, podstawy prawa prywatnego międzynarodowego, prawo patentowe, ochrona wzorów użytkowych, prawo autorskie i prawa pokrewne, marketing innowacji, ochrona dóbr osobistych.

Od trzeciego roku studenci wybierają jedna z czterech ścieżek specjalizacyjnych, którymi są:

  • Prawo autorskie;
  • Prawo własności przemysłowej;
  • Nowe media;
  • Prawo konkurencji.

Ważną część studiów stanowią  praktyki studenckie w organach administracji, instytucjach i przedsiębiorstwach stanowiących potencjalnych pracodawców dla przyszłych absolwentów.

Absolwenci kierunku mogą w zależności od wybranej ścieżki specjalizacyjnej mogą podjąć pracę jako: specjaliści ds. transferu technologii, zarządzania własnością intelektualną, w dziale marketingu i reklamy, organizatorzy imprez masowych, urzędnicy administracji publicznej i kancelarii prawnych, pracownicy działów public relations, itd.

Zobaczcie stronę kierunku: http://www.pwinm.wpia.uj.edu.pl/ oraz krótkie wideo tłumaczące czym jest prawo autorskie:


wtorek, 7 listopada 2017

Inżynieria meblarstwa

Inżynieria meblarstwa to studia na Politechnice Białostockiej. Kierunek przeznaczony jest dla osób, które chcą nauczyć się tego, jak wygląda proces projektowania, a w przyszłości tworzyć funkcjonalne meble.


inżynieria meblarstwa studia
Źródło: https://www.wallpaper.com

Inżynieria meblarstwa to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Kierunek ma charakter praktyczny.

W programie studiów przewidziano takie przedmioty jak m.in.: grafika inżynierska, podstawy organizacji i zarządzania, style i trendy w meblarstwie, ergonomia mebli, komunikacja interpersonalna, wzornictwo przemysłowe, tworzywa drzewne, hydrotermiczna i plastyczna
obróbka drewna, komputerowe wspomaganie projektowania mebli, zarządzanie produkcją mebli, inżynieria mebli szkieletowych i tapicerowanych, innowacyjność w meblarstwie, nowoczesne techniki wytwarzania w meblarstwie, design i wizualizacja mebla, ochrona własności intelektualnej.

Częścią studiów są praktyki w meblarskich przedsiębiorstwach produkcyjnych. Dzięki temu studenci mogą poznać praktyczny wymiar zdobywanej wiedzy oraz dowiedzieć się więcej o specyfice branży.

Po skończeniu studiów absolwent kierunku inżynieria meblarstwa będzie potrafił planować i przygotować produkcję mebli, wykorzystując technologie i techniki stosowane w meblarstwie. Będzie również potrafił zaprojektować właściwa konstrukcje mebli wykorzystując odpowiednie oprogramowanie komputerowe.

Absolwenci mogą podjąć pracę na średnim i wyższym poziomie zarządzania w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zgodnie z oczekiwaniami pracodawców z branży meblarskiej oraz branż pokrewnych.

Zobacz ulotkę kierunku oraz opinie o Politechnice Białostockiej.

poniedziałek, 30 października 2017

Parametryzacja jednostek - kryterium wyboru studiów i uczelni

W mijającym miesiącu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki parametryzacji jednostek naukowych.


Specjalne ministerialne komisje badały jak uczelnie i ich jednostki m.in. wydziały, radzą sobie z nauczaniem studentów, pozyskiwaniem grantów i efektywnością naukową. Zespoły ewaluacji przyznają jednostkom naukowym odrębne oceny punktowe za osiągnięcia w ramach każdego z czterech kryteriów:

  • osiągnięcia naukowe i twórcze,
  • potencjał naukowy,
  • materialne efekty działalności naukowej,
  • pozostałe efekty działalności naukowej.


Na podstawie wszystkich ocenianych parametrów minister w drodze decyzji przyznaje jednostkom naukowym następujące kategorie naukowe:

A+ - poziom wiodący;
A - poziom bardzo dobry;
B - poziom zadowalający z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej, badawczo-rozwojowej lub stymulującej innowacyjność gospodarki;
C - poziom niezadowalający.

Jak tą wiedzę wykorzystać przy wyborze studiów?

Jeżeli wiemy jaki kierunek studiować, ale wahamy się co do wyboru uczelni, warto wybrać tą na której wydział prowadzący kierunek otrzymał wyższą kategorię. Świadczy to o wysiłkach wkładanych w poprawianie/utrzymanie jakości potencjału naukowego. W jednostkach z wyższą oceną jest zazwyczaj lepiej wykształcona kadra naukowa, z większymi osiągnięciami naukowymi. To tam prowadzi się więcej znaczących badań.

Poprzednia parametryzacja przeprowadzona była w 2013 r. Jak informuje MNiSW w porównaniu z 2013 r. w 2017 r.:

  • wzrosła liczba jednostek naukowych kategorii A+ (z 36 do 47), 
  • wzrosła liczba jednostek naukowych kategorii A (z 308 do 332), 
  • zmniejszyła się liczba jednostek kategorii B (z 541 do 467), 
  • wzrosła liczba jednostek kategorii C (z 77 do 147).
Kategoria przyznana przez ministerstwo może być dobrym drogowskazem jeżeli wahamy się przy wyborze uczelni. Warto wziąć ją pod uwagę.

Najnowsze oceny jednostek można zobaczyć/pobrać ze strony MNISW.

czwartek, 12 października 2017

Humanistyka 2.0 - studia humanistyczne nowej generacji

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy proponuje studia licencjackie, które łączą zagadnienia humanistyczne z nowymi technologiami. Humanistyka 2.0 to studia o profilu praktycznym, gdzie praca projektowa oraz praktyki stanowią dużą część programu nauczania.


Źródło: http://www.rekrutacja.ukw.edu.pl/

Studia trwają 3 lata. Można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Po pierwszym semestrze wybiera się jedną z dwóch specjalności:


  • Webdesign i zarządzanie zasobami cyfrowymi,
  • Badanie i projektowanie gier.

W zależności od wybranej ścieżki obowiązują różne przedmioty obowiązkowe. Przykładowe z nich to: badanie i projektowanie gier, kapitał ludzki: kompetencje miękkie i komunikacja językowa, filozofia i nowe technologie, wprowadzenie do aplikacji, społeczeństwo wiedzy, informacji i cyfryzacji, prawo internetu, zarządzanie projektami, metodologia badań społecznych (w cyberprzestrzeni), wprowadzenie do VR , webdesign i zarządzanie zasobami cyfrowymi, kompetencje komunikacyjne i stylistyka, edytorstwo komputerowe, technologie mobilne w mediach i marketingu.

Po skończonych studiach absolwenci posiadają wszechstronną i uniwersalną wiedzę. Pracy mogą szukać jako m.in: projektanci stron WWW, junior graphic designer, front-end i back-end developer, data scientist, junior big data engineer, testerzy gier, dziennikarz.

Wymagania dotyczące kandydatów można znaleźć na stronie kierunku.

Opinie o Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dostępne są na portalu opinieouczelniach.pl




poniedziałek, 9 października 2017

Inżynieria testów oprogramowania - nowe studia w Chorzowie

Inżynieria testów oprogramowania to nowe studia inżynierskie przygotowane przez Wyższą Szkołę Bankową w Chorzowie. Studia przeznaczone są dla osób, które chcą w przyszłości wykonywać zawód testera oprogramowania.


Źródło: Instagram

Testy są  nieodzownym elementem wytwarzania produktów informatycznych. Studia maja za zadanie przygotowanie specjalistów z tego zakresu.

Inżynieria testów oprogramowania to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. wybrać można studia stacjonarne lub niestacjonarne. Partnerem biznesowym kierunku jest firma Sii Polska zatrudniająca ok. 2700 osób.

Przykładowe przedmioty specjalizacyjne to: zarządzanie bazami danych - SQL, systemy wspomagania decyzji, odkrywanie związków w danych wielowymiarowych, sztuczna inteligencja, programowania rozszerzeń baz danych, bezpieczeństwo danych, eksploracja i przygotowanie danych do analiz.

Po skończeniu studiów absolwenci będą potrafili: tworzyć scenariusze i przypadki testowe, przeprowadzać testy z zakresu white/black box, opracowywać dokumentacje testową, raportowac błędy, komunikować się z innymi działami IT.

Praca po studiach będzie czekała w firmach IT. Przykładowe stanowiska pracy to: inżynier testu
tester zabezpieczeń aplikacji, analityk ds. jakości.

Osobom, które zastanawiają się nad karierą testera polecamy ponad godzinny film, gdzie szczegółowo omówiono ten zawód, przedstawiono fakty i mity, a także wskazano cechy, które powinien posiadać dobry tester.



Zobaczcie jak wygląda studiowanie w WSB w Chorzowie.

Sprawdźcie opinie o WSB w Chorzowie.

wtorek, 26 września 2017

Inżynieria obliczeniowa

Inżynieria obliczeniowa to kierunek dotyczy zastosowania obliczeń naukowych, w tym obliczeń wykorzystujących systemy wielkoskalowe, do rozwiązywania zaawansowanych problemów naukowych i technicznych. 

Absolwenci tego kierunku zajmują się wykonywaniem symulacji komputerowych dla różnych sektorów gospodarki m.in. nauki i biznesu.

Źródło: http://www.visualnews.com

Inżynierię obliczeniową można studiować na Akademii Hutniczo-Górniczej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Przykładowe przedmioty ujęte w planie studiów: matematyczne metody fizyki, fizyka, analiza matematyczna, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka, systemy operacyjne, programowanie obiektowe, sieci komputerowe i administracja systemów, java i systemy mobilne, badania operacyjne i logistyka, inżynieria wiedzy, analiza i przetwarzanie obrazów, interfejs użytkownika, podstawy fizyki ciała stałego, inżynieria Internetu.

Studenci uczą się głownie o systemach wielkoskalowych oraz Big Data, w tym wizualizacji danych.

Ważną częścią studiów są praktyki, które pozwalają na nabycie kompetencji w zakresie pracy zespołowej oraz doświadczenia w programowaniu i stosowaniu  narzędzi obliczeniowych.

Absolwenci kierunku inżynieria obliczeniowa mogą podjąć pracę jako: analitycy i projektanci zaawansowanych algorytmów numerycznych, programiści, administratorzy systemów informatycznych, konsultanci.

Zobaczcie video na którym studenci polecają kierunek inżynieria obliczeniowa

wtorek, 19 września 2017

Cyberlingwistyka - nowy wymiar informatyki

Cyberlingwistyka to nowy kierunek przeznaczony dla przyszłych programistów.

Studia na kierunku cyberlingwistyka to połączenie lingwistyki i informatyki. Studenci uczą się języków: maszynowego, internetowego,  baz danych, C#, HTML, JAVA, SQL.

Źródło: Pinterest

Studia trwają 3 lata i dają tytuł licencjata. Prowadzone są w Lingwistycznej Szkole Wyższej w Warszawie.

Program studiów podzielono na 3 moduły:
  • podstawy komunikacji i informacji,
  • lingwistyczny warsztat cyberświata,
  • informatyczne narzędzia programowania

Przykładowe przedmioty objęte planem studiów to: teoria i metodologia komunikacji i informacji, kulturowe konteksty komunikacji, algorytmy i automatyka komunikacji, retoryka i erystyka w świecie hashtagów, podstawowe sprawności językowe, analiza komunikatów werbalnych i niewerbalnych, bazy danych i arkusze kalkulacyjne jako narzędzia pracy analitycznej, prezentery i webdesign, multimedialna obróbka treści, programowanie obiektowe w wybranych środowiskach.

Po skończeniu studiów absolwent będzie biegle posługiwał się językiem angielskim oraz posiadał praktyczne umiejętności językowe w zakresie tłumaczenia tekstów o tematyce branżowej oraz prowadzenia spotkań, prezentacji, negocjacji i budowy multimediów, umożliwiające sprawne funkcjonowanie w informatycznym środowisku międzynarodowym.

Ponadto będzie posługiwał się trzema językami oprogramowania informatycznego (maszynowego, internetowego, baz danych). prace będzie mógł podjąć w firmach międzynarodowych związanych z branżą informatyczną.

wtorek, 12 września 2017

Neurobiologia - studia II stopnia w Poznaniu

Neurobiologia to interdyscyplinarne studia II stopnia prowadzone wspólnie przez trzy poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego. 


Źródło: http://thepowerofideas.ideapod.com

Neurobiologia to stacjonarne studia II stopnia, które trwają 2 lata. Jest to kierunek interdyscyplinarny z obszaru nauk przyrodniczych, biologicznych i medycznych oraz pokrewnych. Neurobiologia to termin oznaczający różne dziedziny nauki, których przedmiotem badania jest układ nerwowy i jego aktywności. Ze względu na to, że nie istnieje jedna metoda badania układu nerwowego, ale wiele różnych metod, różne dziedziny nauki specjalizują się w odmiennych zagadnieniach

Neurobiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się aktualnie dziedzin nauki o charakterze
interdyscyplinarnym. Kierunek przeznaczony jest dla osób, które posiadają znajomość budowy i funkcji układu nerwowego we wszystkich jego formach.

Przykładowe przedmioty zawarte w planie studiów to: układ nerwowy bezkręgowców, neurofizjologia, neuroendokrynologia, sygnalizacja wewnątrz – i międzykomórkowa, metodyka badań neurobiologicznych, neuromotoryka, rozwój układu nerwowego człowieka,  finansowe prawne i etyczne aspekty funkcjonowania nauki.

Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę m.in. w: placówkach badawczych, laboratoriach, służbie zdrowia, jako nauczyciele nauk przyrodniczych w szkole.

Zobaczcie wypowiedź studentki neurobilogii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ma ten kierunek także w swojej ofercie.



Sprawdźcie opinie o uczelniach prowadzących neurobiologię:

wtorek, 5 września 2017

Studia patronackie - kształcenie na potrzeby biznesu

Uczelnie coraz częściej współpracują z biznesem, który potrzebuje absolwentów o kwalifikacjach odpowiadających potrzebom rynku pracy. W wyniku takiej współpracy powstały studia "Zarządzanie Stacją Paliw".


Współpraca Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz Polskiej Izby Paliw Płynnych pozwoliła na stworzenie, na kierunku zarządzanie, wymienionej wyżej specjalności. Studia Zarządzanie Stacją Paliw z akredytacją merytoryczną Polskiej Izby Paliw Płynnych dostępne są zarówno na poziomie I-go jak i II-go stopnia. Są to studia o charakterze praktycznym.

Źródło: Pinterest

Podczas nauki studenci nabędą umiejętności z zakresu sprzedaży, marketingu i pracy w zespole pracującym na stacji paliw. Ponadto poznają kontekst prawny i techniczny prowadzenia stacji paliw. Zarządzanie procesami i projektami w biznesie paliwowym, to także zagadnienia, z którymi absolwenci nie będą mieli problemu po skończeniu tych studiów.

Przykładowe przedmioty realizowane na specjalności to: Techniki sprzedaży i obsługi Klienta, Komunikacja w zespole, Prawne aspekty handlu paliwami płynnymi, Technika i Metrologia na stacji paliw, Marketing w handlu i usługach, Zarządzanie procesami i projektami, Optymalizacja źródeł dochodów stacji, Aktualności prawne i kwestie pakietu paliwowego i transportowego.

Takie studia to propozycja dla osób, które są zdecydowane od razu po studiach pracować w branży paliwowej.


czwartek, 31 sierpnia 2017

Studia ze startupów

Kończysz studia lub myślisz o przyszłej karierze. Wolisz pracować u siebie lub chciałbyś zarządzać niewielką (na początek) firmą? Warto rozejrzeć się za studiami z zakresu startupów.


Źródło: https://www.mujjo.com/

Studia związane z zakładaniem i zarządzaniem startupami są to studia podyplomowe. W chwili obecnej nie ma studiów pełnowymiarowych z tego zakresu. Studia takie można rozpocząć już w trakcie studiów magisterskich (po uzyskaniu dyplomu licencjata lub inżyniera). Cześć uczelni pozwala nawet zacząć studia podyplomowe jeszcze w trakcie studiów I stopnia, dlatego warto sprawdzić, czy jest taka możliwość, by wiedzę nabyć jak najwcześniej.

Co daje ukończenie studiów podyplomowych z zakresu startupów?

Na pewno pozwolą one na rozpoczęcie kariery w biznesie w sposób profesjonalny. Start-up'y często prowadzone są przez osoby, które jeszcze studiują. Zdobycie wiedzy o tym jak prowadzić taką firmę, pozwoli uzyskać przewagę konkurencyjną. Sam innowacyjny pomysł to nie wszystko, aby na nim zarabiać trzeba wiedzieć jak to zrobić. Studia podyplomowe pozwolą na uniknięcie błędów często popełnianych przez młodych przedsiębiorców.

Podczas studiów ze start-up'ów można zdobyć wiedzę z takich zagadnień jak: modele biznesowe i formy organizacyjno-prawne strtupów, autoprezentacja i wystąpienia publiczne, tworzenie biznesplanu, negocjacje i relacje z inwestorami.

Najważniejsze jest to, że zajęcia prowadzone są w przeważającej mierze przez praktyków, osoby zarządzające własnymi biznesami, bądź na co dzień zajmujące się rzeczami, o których uczą.

Programy dostępne na polskich uczelniach to m.in.:

Po ukończeniu wybranego programu uczestnicy będą mieli niezbędne kompetencje biznesowe, i marketingowe, by poprowadzić biznes przynoszący założone zyski.

Więcej studiów podyplomowych, również z innych dziedzin, można znaleźć na portalu studiapodyplomowe.net.pl

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Gastronomia i sztuka kulinarna - wyższe studia w Lublinie

Lubisz jeść lub gotować. Kulinaria to twoja pasja. Możesz zdobyć wyższe wykształcenie z zakresu gastronomii. Pełnowymiarowe studia I stopnia na kierunku "Gastronomia i sztuka kulinarna" proponuje Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. 


Źródło: http://drizzleanddip.com/

Jest to kierunek I stopnia (w formie stacjonarnej i niestacjonarnej), który umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki przygotowywania  i serwowania potraw oraz projektowania i zarządzania placówkami prowadzącymi działalność gastronomiczną.

W programie studiów znajdują się miedzy innymi takie przedmioty jak:
surowce i produkty roślinne w gastronomii, mikrobiologia ogólna i żywności, podstawy żywienia człowieka, matematyka z elementami statystyki, biochemia i chemia żywności, analiza żywności, grafika inżynierska, higiena żywności w gastronomii, sztuka kulinarna i kuchnie świata, wyposażenie i urządzenia gastronomiczne, catering i organizacja eventów, estetyka i sztuka dekorowania w gastronomii, projektowanie potraw i napojów, rachunkowość i marketing usług gastronomicznych, savoir vivre i protokół dyplomatyczny.

Częścią studiów są także praktyki w restauracjach, barach, punktach gastronomicznych, placówkach handlowych, hotelowych. stołówkach oraz zakładach produkujących wyposażenie i sprzęt gastronomiczny.

Po ukończeniu studiów na kierunku Gastronomia i Sztuka Kulinarna absolwent zostanie specjalistą posiadającym niezbędną wiedzę i kompetencje umożliwiające zatrudnienie w obiektach gastronomicznych, hotelach, w firmach projektujących wyposażenie obiektów gastronomicznych i specjalizujących się w sprzedaży aparatury i wyposażenia dla tych obiektów. Będzie mógł także prowadzić własną działalność gospodarczą związaną z gastronomią.

Przedmioty brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia.

Pobierz ulotkę kierunku oraz sprawdź opinie o Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Zostań specjalistą big data

Zapotrzebowanie na specjalistów big data cały czas rośnie i zgodnie z analizami będzie rosło jeszcze bardziej. Jak zostać specjalistą w tej dziedzinie? Jakie studia wybrać? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Big data  to termin odnoszący się do dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych, których przetwarzanie prowadzi do zdobycia nowej wiedzy. Do przetwarzanie takich danych potrzebne są inne niż standardowe narzędzia. Wiedza pozyskana z analizy Big data wykorzystywana jest w różnych branżach i dziedzinach.

Źródło: https://pl.pinterest.com/forbesmagazine/

W analizie Big data wykorzystywane są różne algorytmy dobierane odpowiednio do analizowanego zbioru i potrzeb. Żeby zostać specjalistą z tego obszaru należy posiadać wiedzę informatyczną oraz predyspozycje analityczne.

Przykładowe kierunki prowadzące do zawodu specjalisty big data to: informatyka, inżynieria danych, czy analiza danych.

Można także ukończyć studia podyplomowe, które pomogą zrozumieć bardziej praktyczne aspekty i komercyjne wykorzystanie Big data. Warto korzystać także z darmowych kursów online np. na platformie edX.

Big Data stanowiło będzie trzon strategii ich przedsiębiorstw w ciągu najbliższych pięciu lat. Tendencje w nowoczesnym zarządzaniu to m.in.: zarządzanie wiedzą, rozwój sztucznej inteligencji, decyzje opierane na dowodach.

Specjalista Big Data jest obecnie jednym z  najbardziej pożądanych zawodów na całym świecie. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych do 2020 roku luka w zatrudnieniu obejmie 1,5 mln stanowisk kierowniczych. sytuacja ta jest spowodowana tym, że ilość danych w sieci rozrasta się w zawrotnym tempie.

Zobaczcie także ciekawą rozmowę o wykorzystaniu Big data w psychologii i marketingu (rozmowa w języku angielskim):

czwartek, 17 sierpnia 2017

Studia anglojęzyczne w Opolu

Uniwersytet Opolski wprowadził do swojej oferty kolejne studia prowadzone w języku angielskim.


Polish Studies (studia licencjackie na kierunku filologia), Sustainable Development (magisterskie na kierunku ekonomia) i Palaeobiology (magisterskie na kierunku biologia) to nowe kierunki studiów prowadzonych w języku angielskim. Łącznie, z nowymi propozycjami, dostępnych będzie już 6 kierunków prowadzonych w języku angielskim. Dotychczas w ofercie Uniwersytetu Opolskiego znajdowały się 3 anglojęzyczne kierunki: Europa Master, English in Public Communication i Intercultural Communication.

studia w opolu
Źródło: opole.pl

O tym dlaczego wybrać studia po angielsku studiując w Polsce pisaliśmy już wcześniej  - zobacz post.

Oprócz bezdyskusyjnej możliwości szlifowania języka studenci będą mieli okazję współpracować w środowisku wielokulturowym. Przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego przekonują, że na wszystkie anglojęzyczne kierunki cudzoziemcy są przyjmowani poza limitem miejsc. Dzięki temu zarejestrowano już 80 obcokrajowców, m.in. z Nigerii, Ugandy, Rosji, Egiptu i Pakistanu, Ukrainy i Białorusi. Do tej puli zagranicznych studentów można dodać także około 200 osób, które przyjadą do Opola w ramach programu Erasmus+. Będą to m.in. osoby z Belgii, Hiszpanii i Grecji, Kambodży, Iranu, Izraela i Serbii.

Jeżeli ktoś myśli o studiach po angielsku, ale obawia się że poziom języka jest niewystarczający może skorzystać z kursu przygotowawczego English for Academic Purposes. Jest to rok zerowy dla osób, które chcą się przygotować do studiowania w języku angielskim.


poniedziałek, 31 lipca 2017

Genetyka i biologia eksperymentalna

Genetyka i biologia eksperymentalna to studia I stopnia przeznaczone dla osób, które chcą poznać mechanizmy działania komórek oraz sposoby w jaki sposób geny decydują o rozwoju i funkcjonowaniu organizmów. Studia prowadzi Uniwersytet Wrocławski.


Studia składają się z zajęć teoretycznych i zajęć laboratoryjnych. Przykładowe przedmioty ujęte w planie studiów to: biofizyka, chemia ogólna i analityczna, matematyka, psychologia społeczna, anatomia funkcjonalna roślin, histologia zwierząt, podstawy komunikacji formalnej, statystyka w biologii.

Źródło: http://www.freshphotons.com

Zajęcia praktyczne pozwalają na naukę obsługi aparatury i poznanie nowoczesnych technik inżynierii genetycznej, histologii, cytologii oraz fizjologii. studenci uczą się także wykorzystywać dane z zakresu genetyki molekularnej w biologii, biochemii oraz w badaniach filogenetycznych i środowiskowych.

Po skończeniu kierunku genetyka i biologia eksperymentalna absolwenci mogą podjąć pracę w laboratoriach przemysłu farmaceutycznego i spożywczego, w laboratoriach policyjnych, w jednostkach analitycznych działających w zakresie ochrony środowiska czy hodowli roślin i zwierząt.

Absolwenci studiów I stopnia mogą kontynuować naukę na kierunkach przyrodniczych na różnych uczelniach.

Zobaczcie film promujący uczelnię:

wtorek, 25 lipca 2017

Lingwistyka w biznesie - studia z przyszłością

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przygotował interdyscyplinarne studia Lingwistyka w biznesie.

Opinie o uczelniach, kierunki studiów - lingwistyka w biznesie
Źródło: https://dribbble.com/shots/2900985-Rundl-Business-Meeting

Studia przeznaczone są dla osób, które chcą w przyszłości z powodzeniem realizować się w biznesie i środowisku wielokulturowym.

Kierunek prowadzony jest przez Wydziału Humanistyczny i Wydział Nauk Ekonomicznych, to połączenie studiów filologicznych i ekonomicznych, które pozwala absolwentom nabyć kompetencje językowe i wiedzę z zakresu praktyki gospodarczej oraz wymiany międzynarodowej.

Studia mają charakter modułowy. Studenci realizują każdy z czterech modułów, którymi są:
  • moduł praktycznej nauki języka,
  • moduł lingwistyczny,
  • moduł ekonomiczno-biznesowy,
  • moduł kulturoznawczy.
W zakresie nauki języka studenci uczą się obowiązkowo języka angielskiego oraz maja do wyboru język dodatkowy: niemiecki lub rosyjski. Praktyczna nauka języka uzupełniana jest teorią podczas realizacji modułu lingwistycznego. Znajomość prowadzenia biznesu, mechanizmów ekonomii oraz specyfiki krajów anglo-, niemiecko- i rosyjskojęzycznych zdobywana jest podczas realizacji pozostałych modułów.

Po ukończeniu studiów absolwent biegle włada dwoma językami obcymi (angielski-niemiecki / angielski-rosyjski). Posiada wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i prowadzeniu handlu międzynarodowego z uwzględnieniem różnych aspektów komunikacji międzykulturowej. Pracę może podjąć w jako specjalista z zakresu ekonomi i biznesu, wszędzie tam gdzie wymagana jest biegła znajomość języków obcych.




piątek, 21 lipca 2017

Orientalistyczne studia w Warszawie

Orientalistyka, mongolistyka i tybetologia to studia I stopnia prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim. Kierunek przeznaczony jest dla osób zainteresowanych kulturą i językiem Mongolii i Tybetu. Studia są bardzo niszowe, przyjmowanych jest tylko 15 osób.

Opinie o uczelniach, kierunki studiów - orientalistyka
Źródło: https://www.ytravelblog.com/bucket-list/

Program studiów ma na celu zapoznanie studentów z kulturą i językiem klasycznym i współczesnym mongolskim, klasycznym i współczesnym tybetańskim, literaturą, historią i religią Mongolii i Tybetu.

Przykładowe przedmioty realizowane na studiach to m.in.:  Historia Azji Środkowej i Mongolii, Historia Tybetu, Zagadnienia społeczno-kulturowe Azji Środkowej i Mongolii, Literatura i kultura Mongolii, Literatura i kultura Tybetu, Sztuka i estetyka Mongolii. Część przedmiotów studenci wybierają sami w zależności od zainteresowań.

Umiejętności jakie posiadają absolwenci tego kierunku to posługiwanie się językiem mongolskim i tybetańskim na poziomie B1  oraz biegła znajomość systemu pisma klasycznego języka mongolskiego, współczesnego języka mongolskiego (zmodyfikowana cyrylica), pisma tybetańskiego i mandżurskiego i narzędziami służącymi do jego poznania i analizy (słowniki tradycyjne i elektroniczne, leksykony, korpusy językowe, bazy danych, etc.).

Wiedza i umiejętności pozwalają absolwentom na swobodną komunikację międzykulturową. Po skończeniu studiów I stopnia mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podjąć pracę w szeroko rozumianych instytucjach upowszechniania kultury (muzea, media, wydawnictwa) oraz urzędach administracji państwowej, rządowej i samorządowej w zakresie spraw zagranicznych, problemów uchodźczych, edukacji międzykulturowej.

Wydział Orientalistyczny UW organizuje corocznie Orientalia, czyli wydarzenie na którym można dowiedzieć się więcej o krajach i kulturach Orientu. Zobaczcie film z tegorocznych wydarzeń.


poniedziałek, 17 lipca 2017

Sport i wellness - studia w Toruniu

Na fali zainteresowania sportem i kulturą fizyczną powstają w Polsce nowe kierunki studiów, które mają przygotować specjalistów z tych dziedzin. Propozycją toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w tym zakresie jest Sport i wellness.


Kierunek przeznaczony jest dla osób uprawiających sport oraz zainteresowanych sportem, zdrowiem i rekreacją.

Opinie o uczelniach, kierunki studiów - sport i wellness
Źródło: http://www.happilygrey.com/personal-style/pull-up/

Program studiów pozwala na uzyskanie najmniej trzech (spośród sześciu) kompetencji i kwalifikacji zawodowych, tj. tytuł:

  • instruktora z wybranej dyscypliny sportu osób niepełnosprawnych, 
  • instruktora wellness i SPA, 
  • menedżera sportu i rekreacji,
  • animatora czasu wolnego seniorów,
  • trenera personalnego, 
  • instruktora gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.

Program studiów skonstruowano w taki sposób, ze znalazły się w nim nauki przyrodnicze, społeczne, ekonomiczne, medyczne, nauki o zdrowiu i kulturze fizycznej, a także przedmioty kształcenia ogólnego, jak przedsiębiorczość, język angielski czy e-sport.

Studenci mają zapewniony urozmaicony program stypendialny i motywacyjny dla najlepszych sportowców. Przewidziano także praktyki, wyjazdy na stypendia zagraniczne, możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce (w ramach programu MOST) oraz możliwość rozwinięcia praktycznych umiejętności pozwalających na aktywną działalność zawodową w sferze sportu, rekreacji, wellness i SPA.

Na UMK działają liczne sekcje sportowe współpracujące z aktywnymi sportowcami osiągającymi wybitne sukcesy w Akademickich Mistrzostwach Polski czy Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do dyspozycji pozostaje nowoczesne zaplecze sportowe z halą sportowo-widowiskową, siłownią, salą fitness, ścianka wspinaczkową, 25-metrowym basenem, torami do nauki pływania, jacuzzi i profesjonalnym zapleczem odnowy biologicznej.

Po studiach absolwenci mogą podjąć pracę w m.in.: klubach i stowarzyszeniach sportowych, ośrodkach sportu i rekreacji, ośrodkach wellness i SPA, ośrodki wypoczynkowe, fitness kluby
placówki oświatowo-wychowawcze.

Absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku „Sport i wellness” będą mogli kontynuować edukację na studiach drugiego stopnia na kierunkach proponowanych przez wydziały Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Sprawdź też inne kierunki studiów turystyczno-sportowych.

środa, 28 czerwca 2017

Zostań inżynierem browarnikiem - studia dla miłośników piwa

Browarnictwo i słodownictwo to inżynierskie studia I stopnia prowadzone przez Wydział Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Już po 7 semestrach nauki można otrzymać tytuł inżyniera browarnika.

Studia przeznaczone są dla osób, które chciałyby związać swoją przyszłość z przemysłem browarniczym. Studenci nauczą się projektować produkty browarnicze oraz poznają proces produkcji i wymagania dotyczące linii produkcyjnych, a także higieny produkcji. 

Źródło: alehorn.com


W programie studiów przewidziano takie przedmioty jak np.: chemia, grafika inżynierska, podstawy żywienia człowieka, inżynieria bioprocesowa, mikrobiologia żywności, technologia słodu, projektowanie nowych produktów piwowarskich, analiza jakości surowców,  aspekty zdrowotne i odżywcze piwa.

Zajęcia będą prowadzone przez kadrę uczelnianą oraz praktyków pracujących w firmach przemysłu browarniczego. Dużą część studiów będą stanowiły praktyki. Na uczelni znajduje się też mikrobrowar, gdzie studenci wykorzystują zdobytą wiedzę.

Tematyka prac dyplomowych związana jest z potrzebami browarów. 

Po ukończeniu studiów absolwent posiada wiedzę i umiejętności z zakresu technologii browarniczej i słodowniczej. Może podjąć pracę w zakładach produkujących piwo (w skali rzemieślniczej, regionalnej, jak i przemysłowej). Ponadto posiada wiedzę odnośnie zasad  formalno-prawnych w tym segmencie działalności gospodarczej.

czwartek, 22 czerwca 2017

Informatyka społeczna - studia w Krakowie

Informatyka społeczna to propozycja Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kierunek łączy zagadnienia społeczne z wiedzą techniczną. Studia mają charakter praktyczny.


Studenci kierunku uczą się baz danych, user experience oraz design thinking, czyli projektowania produktów interaktywnych skupiających się na wygodzie użytkowników oraz wspomagających zaawansowaną analizę, wyszukiwanie i gromadzenia danych.

Źródło: https://uxplanet.org/



W tworzeniu programu studiów brali udział specjaliści z takich jednostek jak: Wydział Elektrotechniki, Wydział Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej oraz Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Oprócz wiedzy technicznej podczas procesu nauczania uwzględniono także zajęcia z zakresu nauk o społeczeństwie oraz spotkania z praktykami, pracującymi w firmach tworzącymi innowacyjne technologie m.in.: Comarch, Edisonda, Fortress Gaming Technologies, IBM BTO Business Consulting Services, SoInteractive SA, SOKKA, VoiceFinder.

Przykładowe przedmioty to: analiza sieci społecznych, grafika komputerowa, badanie użyteczności interfejsów, service design, text mining, wizualizacja danych.

Absolwenci w zależności od zainteresowań mogą rozpocząć pracę w jednym z wielu zawodów związanych z projektowaniem i obsługą stron i aplikacji internetowych. Zatrudnienie będą mogli znaleźć w firmach dostarczających rozwiązania it, agencjach marketingowych, czy mediach.


Pełny program studiów na kierunku Informatyka społeczna.



poniedziałek, 12 czerwca 2017

Nowe studia w Karakowie - UJ zaprasza na licencjat z Azji Południowo-Wschodniej

Największa uczelnia w Polsce, czyli Uniwersytet Jagielloński, jak co roku przygotowała nowości rekrutacyjne. Tym razem zaproponowano studia z wiedzy o Azji Południowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej.


Kraje takie jak Birma, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia, czy Wietnamie zyskują na znaczeniu gospodarczym i społecznym w ujęciu globalnym. W najbliższej przyszłości wysuną się na prowadzenie jeżeli chodzi o rozwój. Dlatego potrzebni będą specjaliści, którzy podejmą skuteczną współpracę z przedstawicielami tych nacji.

 Źródło: http://www.orient.uj.edu.pl/dla-kandydatow/studia-dalekowschodnie/i-stopnia-stacjonarne-azja-poludniowo-wschodnia

Studia Azjatyckie na UJ to studia perspektywiczne, przygotowujące specjalistów na przyszłość, dlatego zostały wyróżnione certyfikatem Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego "Studia z przyszłością".

Studia azjatyckie moduł Azja Południowo-Wschodnia są połączeniem nauczania języków bahasa lub wietnamskiego (480 godzin) wraz z całym wachlarzem zagadnień społecznych, ekonomicznych i kulturowych Dalekiego Wschodu ze szczególnym podkreśleniem roli Azji Południowo-Wschodniej.
Podczas studiów jest możliwość nauki za granicą lub na innej uczelni w ramach jednego z kilku programów wymiany.

Program studiów zawiera przedmioty związane m.in. ze specyfiką zagadnień społecznych Azji Południowo-Wschodniej w płaszczyźnie: historycznej, filozoficznej i religijnej, a także moduły związane z mechanizmami polityki i gospodarki.

Absolwent tego kierunku będzie potrafił samodzielnie analizować zjawiska społeczne oraz podejmować działania w obszarze kultury, polityki i gospodarek regionu Azji Południowo-Wschodniej. Po studiach stanie się specjalistą w dziedzinie gospodarki i kultury tamtego obszaru świata.

Limit miejsc na kierunku wynosi 20. 






wtorek, 6 czerwca 2017

Nowe studia w Szczecinie - Uprawa winorośli i winiarstwo

Miłośnicy wina będą mogli zgłębiać swoje zainteresowania na nowym kierunku studiów w Szczecinie. Uprawa winorośli i winiarstwo to nowość podczas rekrutacji 2017 na Zachodni-Pomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Uprawa winorośli i winiarstwo to studia inżynierskie, które w formie stacjonarnej potrwają 3,5 roku, a w formie niestacjonarnej 4 lata. 

fotografia - zbiór winogron
Źródło: twitter.com


Studenci podczas nauki będą zdobywali wiedzę z zakresu uprawy winorośli, technologii produkcji winiarskiej, analizy, oceny i klasyfikacji win, organizacji pracy w winnicy i winiarni. Zapoznają się także z podstawami prowadzenia działalności gospodarczej oraz analizy ekonomicznej.

Podczas studiów zapewniono możliwość wyjazdów zagranicznych w ramach programu Erasmus.

Absolwenci kierunku będą przygotowani do samodzielnego prowadzenia winiarni lub winnicy i innych upraw sadowniczych dla przemysłu fermentacyjnego. 

Po studiach mogą podjąć pracę w winnicy i innych gospodarstwach sadowniczych i szkółkarskich, winiarniach oraz firmach związanych z przemysłem fermentacyjnym, administracją, planowaniem i projektowaniem upraw i infrastruktury winiarskiej. Specjalistyczna wiedza przyda sie także w handlu i doradztwie związanym z branżą winiarską.

Podczas rekrutacji obowiązuje konkurs świadectw, a przedmioty brane pod uwagę to: język polski, język obcy (nowożytny), biologia lub matematyka oraz inny przedmiot wskazany przez maturzystę. W przypadku, gdy kandydat nie zdawał egzaminu maturalnego z biologii lub matematyki w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnione będą wyniki z języka polskiego, języka obcego oraz z wybranego przedmiotu, z którego kandydat zdawał egzamin maturalny.

środa, 31 maja 2017

Antropozoologia - kierunek unikat na skalę krajową

Antropozoologia to nowy interdyscyplinarny kierunek studiów licencjackich, którego nie ma nigdzie indziej w Polsce. Studia przygotował Uniwersytet Warszawski.


Antropozoologia to nowość podczas rekrutacji 2017.  Kierunek powstał dzięki współpracy trzech wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Biologii, Wydziału Psychologii i Wydziału "Artes Liberales".

 Źródło: http://www.viralnova.com/

Studia licencjackie I stopnia adresowane są do osób, które interesują się złożonymi i wielowymiarowymi relacjami między ludźmi i zwierzętami w kontekście poznawczym, praktycznym i etycznym.

Program studiów obejmuje zajęcia teoretyczne, laboratoryjne i terenowe, które prowadzone będą na wszystkich trzech wydziałach. Przewidziano takie zagadnienia jak m.in.: relacje ludzko-zwierzęce, zoologia, filozofia, etyka, ekologia, etologia, antropologia, kulturoznawstwo.

Wiedza zdobywana na studiach ma być aktualna i odnosić się będzie do podstaw etycznych, prawnych, historycznych i kulturowych uwarunkowań wykorzystywania i ochrony zwierząt w Polsce i na świecie.

Absolwenci będą przygotowani do pracy w sferze edukacji, kultury, turystyki, mediów, administracji państwowej, oświaty, w placówkach ochrony przyrody, organizacjach pozarządowych, i firmach prowadzących działalność opartą na interakcji ze zwierzętami. Edukację po kierunku antropozoologia można kontynuować m.in. na studiach magisterskich na Wydziale "Artes Liberales" w ramach specjalności "Różnorodność biologiczna i kulturowa".

poniedziałek, 29 maja 2017

Inżynieria Procesowa w Ochronie Zdrowia i Środowiska - rekrutacja 2017

Inżynieria Procesowa w Ochronie Zdrowia i Środowiska to nowy kierunek na Politechnice Białostockiej.


Jest to wszechstronny kierunek o profilu praktycznym, a jego głównym celem jest wykształcenie specjalistów w zakresie konserwacji i naprawy maszyn i urządzeń związanych z ochroną zdrowia i środowiska.

 Źródło: chemistry.about.com

Studia trwają 3,5 roku i dają tytuł inżyniera. W programie studiów uwzględniono takie zagadnienia jak: elektronika i elektrotechnika, materiałoznawstwo, inżynieria bioprocesowa, automatyzacja procesów, diagnostyka sprzętu medycznego oraz systemów ochrony środowiska, matematyka, fizyka, chemia, biologia.

Absolwenci kierunku Inżynieria Procesowa w Ochronie Zdrowia i Środowiska będą potrafili analizować, modyfikować i optymalizować różnego typu procesy technologiczne. Ponadto będą w stanie sporządzać dokumentację techniczną związana z tymi procesami. Podczas studiów nabędą kompetencje do pracy zespołowej.

Zatrudnienie będą mogli podjąć, jako specjaliści inżynierii procesowej z zakresu medycyny i ochrony środowiska oraz w zakresie konserwacji i naprawy maszyn i urządzeń związanych z ochroną zdrowia i środowiska. Praca czekać będzie na absolwentów w zapleczu technicznym służby zdrowia i ochrony środowiska, w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz w jednostkach doradczych i konsultingowych.

Zobaczcie, czym w ogóle jest inżynieria procesowa:

piątek, 19 maja 2017

Cyberbezpieczeństwo we Wrocławiu

Politechnika Wrocławska przeprowadzi w tym roku rekrutację na kierunek cyberbezpieczeństwo. 

 

Studia przeznaczone są dla osób zainteresowanych takimi zagadnieniami jak: bezpieczeństwo sieci, systemów informatycznych i telekomunikacyjnych oraz ochrona danych.

Źródło: readitquik.com

Studia I stopnia będą dawały, po ich ukończeniu, tytuł inżyniera. Przewidziano tylko dzienny tryb studiowania.

Studenci uzyskają wszechstronne wykształcenie w dyscyplinach informatyka i telekomunikacja, w aspektach technicznych oraz prawnych i organizacyjnych. Szczególna uwaga będzie skierowana na bezpieczeństwo systemów operacyjnych, sieci komputerowych i telekomunikacyjnych oraz bezpieczeństwo przetwarzanych i przechowanych danych.

Przewidziano dwie specjalności: Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych i Bezpieczeństwo danych.

Przykładowe przedmioty uwzględnione w planie studiów to: algebra liniowa z geometrią analityczną, analiza matematyczna, rachunek prawdopodobieństwa, podstawy telekomunikacji, podstawy bezpieczeństwa, zaawansowana kombinatoryka, teoria systemów, kryptografia, media transmisyjne, bezpieczeństwo systemów operacyjnych, programowanie obiektowe.

Program każdej specjalizacji jest nieco inny. Szczegóły można sprawdzić na stronie Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

Absolwenci kierunku będą specjalistami bezpieczeństwa zarówno w wymiarze praktycznym, jak i prawno-organizacyjnym.




środa, 17 maja 2017

Nowe studia w Gdańsku - rekrutacja 2017/18

Przegląd nowości rekrutacji 2017/18 rozpoczynamy na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia ma kilka nowych propozycji:

panorama Gdańska
Źródło:Wikipedia
Kierunek Akwakultura – Biznes i Technologia to studia stacjonarne I stopnia na Wydziale Oceanografii i Geografii. Przygotowano 45 miejsc dla osób, które chcą zdobywać wiedzę z obszarów takich jak: nauki przyrodnicze, nauki rolnicze oraz leśne i weterynaryjne, zainteresowanych środowiskiem wodnym. Studia będą miały profil praktyczny, a pierwsze doświadczenia zawodowe studenci zdobędą podczas dwóch siedmiotygodniowych praktyk w przedsiębiorstwach związanych z szeroko rozumianą akwakulturą. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w firmach, laboratoriach i organizacjach powiązanych z akwakulturą.

Kierunek Modelowanie matematyczne i analiza danych to studia stacjonarne I stopnia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. studia mają charakter ogólnoakademicki i łączą obszary matematyki, fizyki i informatyki. Studia realizowane we współpracy z ekspertami z branży finansowej, ubezpieczeniowej oraz IT. Studenci nauczą się konstruowania  modeli matematycznych dla różnych problemów i przygotują się do pracy w działach ryzyka w bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych, działach marketingu, w firmach zajmujących się usługami z zakresu analizy danych i firmach IT.

Kierunek Biologia medyczna to studia stacjonarne II stopnia na Wydziale Biologii. Studia łączą wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych, nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Studenci nauczą się obsługi aparatury badawczej i pracy w laboratoriach badawczych, kontrolnych, diagnostycznych. Po studiach będą mogli podjąć pracę w placówkach służby zdrowia, naukowo-badawczych, rehabilitacyjnych, pedagogicznych i resocjalizacyjnych, ośrodkach terapii uzależnień, a także w wojsku i policji.

Kierunek Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej to studia stacjonarne II stopnia na Wydziale Filologicznym, współtworzone z Gdyńską Szkołą Filmową. Studia mają charakter praktyczny. Studenci uczą się tworzyć różne formy audiowizualne. W programie przewidziano trzymiesięczną praktykę zawodową: na planie filmowym, praktykę realizacyjną lub animacyjną.

Uczelnia planuje w najbliższej przyszłości otworzyć również kierunek European and International Business Law – studia niestacjonarne II stopnia (studia w języku angielskim, wieczorowe).

Zobaczcie spot promujący uczelnię:


wtorek, 25 kwietnia 2017

Czy Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne to dobry pomysł na studia?

Administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne to studia łączące w sobie zagadnienia z dwóch popularnych kierunków, które na większości uczelni są rozdzielone. Studia prowadzi Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu.

Studia przeznaczone są dla osób, które swoją karierę chcą związać z pracą w administracji publicznej, a zwłaszcza w służbach mundurowych. Program studiów został opracowany przy udziale praktyków zajmujących się bezpieczeństwem i administracją w służbach mundurowych, administracji rządowej i samorządowej, sądownictwie, prokuraturze, itd.

Źródło: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals

Czy takie studia są dobrą alternatywą dla klasycznej administracji lub bezpieczeństwa wewnętrznego?

Na pewno jest to dobre rozwiązanie dla osób zdecydowanych na późniejszą pracę w służbach mundurowych lub organizacjach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem. WSB w Opolu podpisała umowy o współpracy z Komendą Wojewódzką Policji, Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej oraz innymi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i sprawną administrację. Studenci mają więc zapewnioną możliwość kontaktu z instytucjami, które w sposób praktyczny zajmują się przedmiotem ich studiów. Realizowane są m.in. wizyty studyjne w tych instytucjach.

Studia na tym kierunku pozwalają na przyswojenie wiedzy z zakresu nauk prawnych, społecznych, funkcjonowania państwa, itd.. Przykładowe przedmioty to:
Podstawy nauki o państwie i prawie z elementami wstępu do prawoznawstwa, Elementy prawa cywilnego i gospodarczego, Teoria i podstawy bezpieczeństwa, Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej i bezpieczeństwie, Zwalczanie przestępczości i terroryzmu, Postępowanie administracyjne. Część wykładów studenci wybierają sobie sami, w zgodzie z własnymi zainteresowaniami.

Absolwenci, którzy zdecydują się na pracę w policji będą mieli skrócone o połowę obowiązkowe szkolenie przygotowujące do pracy w tej służbie.

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Studiuj piłkę nożną!

Dobra informacja dla fanów piłki nożnej, którzy z tym sportem chcą związać swoją karierę. Już od nowego roku akademickiego będzie można studiować specjalność "piłka nożna" na kierunku sport. Studia pod patronatem Szkoły Trenerów PZPN poprowadzi Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej.

Źródło: timohmeyer.com 

Sport – piłka nożna to unikatowy kierunek studiów. Studia mają być wspierane przez kadrę wybitnych trenerów i piłkarzy. Specjalność uzyskała patronat Szkoły Trenerów PZPN. Program studiów obejmuje ponad 1000 godzin zajęć dedykowanych wyłącznie piłce nożnej m.in.: Narodowy Model Gry, Filozofia gry w piłkę nożną, Przywództwo i budowanie drużyny, Biologiczne uwarunkowania wysiłku w piłce nożnej, Przygotowanie kondycyjne w piłce nożnej.
Studia adresowane są do zawodników i zawodniczek piłki nożnej, wiążących swoją przyszłość z pracą szkoleniową, nauczycielską lub menadżerską. Studia zwieńczy uzyskanie licencji UEFA B oraz nabycie uprawnień pedagogicznych, które gwarantują możliwość podjęcia studiów magisterskich na kierunku wychowanie fizyczne.

Zobaczcie filmik promujący specjalność: 



poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Fashion kultura i promocja - nowe studia w Opolu

Uniwersytet Opolski przygotował nową specjalność dla osób zainteresowanych modą. "Fashion kultura i promocja" to specjalność na kulturoznawstwie, która będzie dostępna już podczas zbliżającej się rekrutacji. Studia potrwają 3 lata i zakończą się zdobyciem tytułu licencjata.

 
Źródło: esraroise.com

 


Oprócz typowego programu związanego z kierunkiem kulturoznawstwo studenci specjalności będą zdobywali wiedzę związaną z historią i współczesnymi trendami świata mody. W trakcie edukacji poznają zasady organizowania eventów modowych, podstawy marketingu oraz budowania reputacji marki. W planie znajdą się również zajęcia z przedsiębiorczości i zarządzania firmą. Studenci nauczą się zasad kontaktu z mediami, a zwłaszcza zasad formułowania przekazów medialnych oraz podstaw dziennikarstwa modowego.

Absolwenci będą mogli wykorzystać zdobyta wiedze i umiejętności m.in.: w redakcjach pism modowych i o tematyce lifestylowej.

Aktualności z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa, który jest organizatorem specjalności można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/PolonistykaUO

poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Przetwarzanie języka naturalnego - filologia angielska

Uniwersytet Gdański proponuje ciekawą specjalność na studiach II stopnia, na filologii angielskiej. Przetwarzanie języka naturalnego to propozycja  skierowana  do  osób,  które  interesują  się  tym,  jak  działa język naturalny, mających zdolności analityczne i tych które nie boją się nowych technologii.

 Źródło: buzzfeed.com

Program  studiów jest tak skonstruowany, że pozwala  rozwinąć kompetencje z językoznawstwa oraz  poznać podstawowe narzędzia lingwistyczne, wykorzystywane w przetwarzaniu języka  naturalnego. Studia prowadzone są przy pomocy specjalistów z Instytutu  Informatyki. Studenci uczą się podstaw programowania, a także obsługi przetwarzania dokumentów.

Kończąc specjalność przetwarzanie języka naturalnego absolwent posiada biegłą znajomość języka angielskiego, a także jest przygotowany do pracy nad nowymi technologiami, których kluczowym elementem  jest  język  naturalny (np.  syntezatory  mowy,  programy wykorzystujące język naturalny jako środek w komunikacji pomiędzy komputerem a jego użytkownikiem).

Dzięki takiej wiedzy absolwenci mogą podjąć pracę nie tylko w firmach które potzrebują osób biegle posługujących się językiem obcym, ale także w przedsiębiorstwach związanych z rozwojem technologii z obszaru językoznawczego.

poniedziałek, 27 marca 2017

Chemia inaczej, czyli zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe

Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe to studia inżynierskie oferowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Studia przeznaczone są dla osób, które chcą zajmować się w pracy zawodowej analizą różnego typu próbek. 

 

Źródło: http://www.carolina.com

 

Studia skupiają się na nauce pomiaru, który jest podstawą nauk przyrodniczych. Uzyskanie wiarygodnego wyniku pomiaru wymaga cierpliwości i wiedzy z różnych dziedzin nauki. Nacisk położono na naukę chemii i pracę w laboratorium. Studenci podczas zajęć praktycznych wykonują eksperymenty oraz przygotowują i analizują próbki. Kierunek jest alternatywą dla klasycznej chemii.

Przedmioty przewidziane programem studiów to m.in.:  chemia i technologia polimerów, chemia powierzchni i układów nanostrukturalnych, nowe materiały w chemii, współczesne źródła energii, podstawy programowania, metody numeryczne i statystyczne w chemii, termodynamika statystyczna, analiza specjacyjna, metrologia chemiczna, podstawy krystalografii, technologia chemiczna, elementy biochemii, chemia nieorganiczna. Studenci muszą również odbyć praktyki zawodowe.

Absolwenci tego kierunku w zależności od wybranej specjalizacji mogą pracować w takich działach gospodarki jak: analityka żywności, kryminalistyka, badania kliniczne, farmaceutyka, analiza nowych materiałów itd. Absolwenci odnajdą się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest analiza chemiczna.

Inne informacje o kierunku można znaleźć na dedykowanej stronie.