poniedziałek, 9 stycznia 2017

Drogie studia?

Żeby studiować bezpłatnie, trzeba dostać się na studia dzienne na uczelni publicznej. Nie wszyscy mają tyle szczęścia, a niektórzy świadomie decydują się na uczelnie niepubliczne. W takich przypadkach trzeba płacić czesne. Częściowo można je pokryć z różnego rodzaju stypendiów lub postarać się o kredyt studencki.

Na uczelniach publicznych najdroższe kierunki to: kierunek lekarski oraz stomatologia, koszt 6-letnich studiów może sięgnąć ponad 350 tysięcy złotych. Drogie są także filologie, architektura, i psychologia (na niektórych uczelniach za te studia należy uiścić opłatę ok. 10 tysięcy za rok).

Jeżeli chodzi o uczelnie niepubliczne w Polsce, to opłaty bywają równie wysokie, a nawet wyższe. Najdrożej jest na uczelniach, które oferują prestiżowe i uznane studia menedżerskie lub te prowadzone w językach obcych. Drogie są także studia inżynierskie, niepubliczne prawo i psychologia.

Źródło: Wikipedia, Harvey Mudd College


Jednak ceny polskich dyplomów są dużo tańsze w porównaniu z najdroższymi studiami na świecie. Business Insider zebrał informacje o najdroższych studiach na świecie. Tak jak w przypadku Polski najdroższe studia to te medyczne: Uczelnia Medyczna Uniwersytetu Kolumbii — 230 tys. dolarów za studia doktoranckie, Uczelnia Medyczna Uniwersytetu Tufts - 238 tys. dolarów również za doktorat. Wśród najdroższych studiów są także kierunki artystyczne: Bard College — 253 tys. dolarów za licencjat z muzyki oraz Sarah Lawrence College — 204 tys. dolarów za licencjat ze sztuki. 


Całość zestawienia najdroższych dyplomów można znaleźć tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz