Terapia zajęciowa to studia licencjackie prowadzone przede wszystkim przez akademie wychowania fizycznego i uniwersytety medyczne. Jest także kilka uczelni niepublicznych mających ten kierunek w ofercie. Tylko jedna jednostka w Polsce posiada uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku terapia zajęciowa i jest to Wydział Rehabilitacji Ruchowej na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.
Źródło: Pinterest
Terapia zajęciowa to ogólnie ujmując działania aktywizujące osoby adekwatnie do ich sytuacji życiowej. Terapia zajęciowa diagnozuje dysfunkcje i poprzez odpowiednio dobierane zajęcia stara się zniwelować ich skutki. Terapia zajęciowa wiąże się z rehabilitacją i rewalidacją, stymulowaniem aktywności w sferze społecznej, edukacyjnej i kulturalnej, dynamizowaniem procesu rozwoju.
Jest to kierunek interdyscyplinarny, który można zaliczyć do grupy dyscyplin pomocniczych, tak jak np. fizjoterapię, pedagogikę specjalną, psychologię, czy pracę socjalną.
Kandydaci na studia powinni charakteryzować się wysoko rozwiniętą empatią, umiejętnością słuchania, a przede wszystkim powinni lubić ludzi. Przydadzą się także zdolności organizacyjne i kreatywność.
Przykładowe przedmioty objęte planem studiów to: anatomia, ochrona zdrowia, podstawy arteterapii, psychologia ogólna i rozwojowa, wstęp do terapii zajęciowej, biomedyczne podstawy rozwoju człowieka, pedagogika ogólna, andragogika, socjologia, etyka.
Gdzie można znaleźć pracę po terapii zajęciowej?
Przede wszystkim w instytucjach i ośrodkach rehabilitacji, w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, placówkach pielęgnacyjno-opiekuńczych, domach opieki społecznej. Ponadto można pracować dla klientów indywidualnych oraz w pracowniach terapii zajęciowej.
Kończąc kierunek terapia zajęciowa absolwenci będą w stanie rozpoznać sytuację klienta/podopiecznego, zlecić odpowiednie badania, zastosować optymalną terapię, która pomoże w osiągnięciu założonych celów. Absolwenci będą przede wszystkim w stanie nawiązać profesjonalną więź z klientami, ich rodzinami i środowiskiem.
Jeżeli interesujecie się zagadnieniami terapii zajęciowej już dziś, to polecamy blog, na którym można dowiedzieć się więcej o praktyce zawodu, stronę z aplikacjami przydatnymi dla terapeuty zajęciowego (ang.) oraz forum.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz