wtorek, 7 lipca 2015

Akustyka

Akustyka to generalnie dział fizyki. Akustyka jest dziedziną interdyscyplinarną i zróżnicowaną, przydatną w wielu dziedzinach życia i nauki m.in. w geologii (akustyka podwodna; akustyka w górnictwie, gdzie nasłuchy służą do lokalizacji złóż czy kontroli i zabezpieczania istniejących wyrobisk). Akustyka wykorzystywana jest też w astronomii (astroakustyka), medycynie, budownictwie, przemyśle, fonografii i oceanografii.



Akustyka to studia dwustopniowe. Ze względu na zróżnicowanie dyscypliny kierunek ten, jeżeli chodzi o studia I stopnia, prowadzony jest przez uczelnie jako studia licencjackie lub inżynierskie (tzw. inżynieria akustyczna). W zależności od uczelni studia prowadzone są w trybie dziennym lub/i zaocznym.

Akustyka dzieli się na liczne specjalności i specjalizacje. W Polsce można wybrać np. protetykę słuchu i ochronę przed hałasem (UAM), akustykę architektoniczną, realizację dźwięku.

Akustyka sama czasami  występuje jako specjalność np. na kierunku elektronika.

W trakcie studiów studenci uczą się: fizyki, akustyki, teorii drgań, matematyki, elektroniki, budowy i zasad działania układu słuchowego, przetwarzania sygnałów, miernictwa wibroakustycznego, inżynierii dźwięków.

Po ukończeniu studiów I stopnia naukę kontynuować można na studiach magisterskich, które z reguły trwają 2 lata (4 semestry). Na studia magisterskie na kierunek akustyka przyjmowani są również absolwenci kierunków pokrewnych np. reżyserii dźwięku.

Więcej o akustyce jako dziedzinie można dowiedzieć się z filmu przygotowanego przez Uniwersytet Śląski.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz