Kilka uczelni w Polsce prowadzi studia związane z kulturą żydowską. Na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Historycznym prowadzone są studia licencjackie na kierunku Historia i kultura Żydów. Studia maja charakter ogólnohumanistyczny, a nacisk położony jest na poznawanie, badanie i opisywanie dziejów i kultury Żydów polskich.
Studenci uczą się języka jidysz i hebrajskiego. W programie znalazły się też takie przedmioty jak: cywilizacja języków żydowskich, etniczność i religie: od etnogenezy Izraela do powstania Machabeuszy, Hebrajczycy, Judejczycy, Żydzi, Żydzi pod zaborami, Biblia: teksty i ich historia.
Po uzyskaniu licencjatu na tym kierunku naukę kontynuować można na studiach judaistycznych II stopnia lub na innych kierunkach humanistycznych i społecznych.
Absolwenci mogą szukać pracy w instytucjach kultury, fundacjach, organizacjach społecznych.
W Wyższej Szkole Filologi Hebrajskiej w Toruniu można natomiast nauczyć się języka hebrajskiego od podstaw. Studia filologiczne trwają 3 lata. Przedmioty wykładane to m.in.: praktyczna nauka współczesnego języka hebrajskiego, lektura tekstów hebrajskich, język hebrajski biblijny, język hebrajski rabiniczny, język aramejski/syryjski, język jidysz .
Obecnie uczelnia prowadzi także przygotowania do otwarcia studiów na poziomie magisterskim.
Na filmiku wypowiadają się studenci studiujący filologię hebrajską
Uniwersytet Jagielloński posiada odrębną jednostkę - Instytut Judaistyki. Studia tam prowadzone, to studia stacjonarne zarówno I, jak i II stopnia.
W programie studiów uwzględniono historię, kulturę, religię oraz literaturę żydowską od czasów biblijnych po współczesność, podstawy judaizmu, opis zwyczajów i tradycji żydowskich oraz praktyczną naukę języków żydowskich.
Również na Uniwersytecie Wrocławskim można studiować judaistykę. Kierunek skierowany jest do osób interesujących się kulturą i historią żydowską od czasów starożytnych do współczesności. Studenci realizują 705 godzin współczesnego języka hebrajskiego i 405 godzin języka jidysz. Dodatkowo można nauczyć się podstaw języka ladino i języka hebrajskiego bibilijnego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz