Kierunki medyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Chociaż podczas tegorocznej rekrutacji na uczelnie zgłosiło się o 22 tysiące kandydatów mniej niż w ubiegłym roku, to uczelnie prowadzące tego typu studia nie miały problemów z wypełnieniem sal wykładowych.
Na kierunki medyczne na polskich uczelniach na jedno miejsce przypadało ponad 20 kandydatów (40 osób na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, 36 na kierunku lekarsko - dentystycznym Uniwersytecie Gdańskim, 29 osób w Bydgoszczy, 15 kandydatów na stomatologię w Szczecinie -Źródło: Gazeta Wyborcza).
Osoby, które wybierają się na kierunek związany z medycyną, ale przeraża je ilość kandydatów na jedno miejsce mogą zastanowić się nad studiami na biologii medycznej.
Źródło: buzzfeed.com
Biologia medyczna to kierunek interdyscyplinarny obejmujący takie dziedziny jak: nauki przyrodniczye, medyczne, nauki o zdrowiu i o kulturze fizycznej. Kierunek dostępny jest na Uniwersytecie Gdańskim od zeszłego roku akademickiego. Studia prowadzone są tylko w trybie dziennym, trwają 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Specjalności do wyboru to: Diagnostyka molekularno-biochemiczna i Neurobiologia.
Przedmioty, które można znaleźć w programie nauczania to np.: podstawy biologii, podstawy chemii, biologia komórki, technologie informacyjne, fizjologia zwierząt i człowieka, propedeutyka chorób wewnętrznych, wprowadzenie do psychologii, podstawy prawa z prawem medycznym, biochemia, metabolizm-aspekty medyczne, wstęp do pediatrii, podstawy epidemiologii, genetyka człowieka, diagnostyka molekularna.
Po ukończeniu studiów pracy można szukać w służbie zdrowia, placówkach naukowo-badawczych, pedagogicznych, ośrodkach terapii w laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych.
Inne kierunki, o których pisaliśmy wcześniej, a które mogą być również interesujące to:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz