wtorek, 30 grudnia 2014

Leśnictwo

Lubisz przybywać na zewnątrz bez względu na pogodę? Chcesz chronić i poznawać przyrodę? Leśnictwo może być doskonałym wyborem kierunku studiów dla Ciebie.

Źródło: http://ganref.jp

Leśnictwo można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Po pierwszym etapie kształcenia, który trwa 3,5 roku uzyskać można tytuł inżyniera. Po kolejnym etapie studiów trwającym 1,5 roku można posługiwać się tytułem magistra.

Leśnictwo można studiować na uniwersytetach i uniwersytetach przyrodniczych, a także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. 

W zależności od uczelni i poziomu studiów dostępne są różne specjalności m.in.: ekonomika leśnictwa, gospodarska leśna, go­spo­dar­ka łowiec­ka, hodow­la lasu, leśnic­two wie­lo­funk­cyj­ne, och­ro­na przy­ro­dy, pro­duk­cyj­ność lasu.

Na początku studiów realizowane są przedmioty ogólne i podstawowe np. botanika, dendrologia, gleboznawstwo, zoologia leśna. W późniejszych latach studenci obierają przedmioty specjalnościowe i zawodowe m.in,: hodowla lasu, ochrona lasu, użytkowanie zasobów leśnych, organizacja leśnictwa. Studenci mają zapewnione nie tylko zajęcia teoretyczne, ale również terenowe.

Głównym pracodawcą osób, które ukończą leśnictwo są Lasy Państwowe. Praca tam wiąże się nie tylko z bardzo dobrym wynagrodzeniem (średnie wynagrodzenie jest wyższe od średniej krajowej), ale także bonusami w postaci np. mieszkań służbowych, deputatu opałowego (w naturze lub gotówce), odzieży niezbędnej do pracy, samochodów służbowych, itp. 

Absolwenci mogą podjąć pracę także w parkach narodowych, administracji Dyrekcji Ochrony Środowiskach oraz w firmach związanych z leśnictwem. 

Ciekawe informacje o zawodzie leśnika znaleźć można na stronach Lasów Państwowych. Informacje i opinie o uczelniach, na których można studiować leśnictwo można znaleźć w tym miejscu.

wtorek, 23 grudnia 2014

Gastronomia i hotelarstwo

Gastronomia i hotelarstwo to kierunek studiów o charakterze praktycznym. Kierunek przeznaczony jest dla osób, które chcą profesjonalnie przygotować się do pracy w hotelach lub gastronomii albo prowadzić własną działalność w tym obszarze.

Źródło: beautifulhotels.co

Gastronomia i hotelarstwo to studia zarówno inżynierskie jak i licencjackie (w zależności od uczelni). Kierunek jest dwustopniowy, więc po ukończeniu studiów I stopnia można kontynuować naukę na studiach magisterskich. Gastronomia i hotelarstwo często występuje jako specjalność na kierunku turystyka i rekreacja. Studia można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Przykładowe przedmioty na gastronomii i hotelarstwie to: prawo w turystyce i rekreacji, ekonomika turystyki i rekreacji, marketing usług turystycznych i rekreacyjnych, podstawy hotelarstwa, strategie marketingowe międzynarodowych grup hotelowych, ekonomika i organizacja gastronomi

Absolwenci kierunku są gotowi do pracy w hotelach, zakładach gastronomicznych, firmach cateringowych, restauracjach, firmach dostarczających sprzęt i wyposażenie do restauracji i hoteli oraz do zakładania własnych firm w tej branży. Dzięki dobrej znajomości języków obcych, będą mieli szansę na znalezienie pracy w hotelach prowadzonych przez międzynarodowe koncerny hotelowe w Polsce i za granicą.

Poniżej znajduje się film o kierunku przygotowany przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.


wtorek, 16 grudnia 2014

Hipologia i jeździectwo

Studia na kierunku hippologia i jeździectwo są przeznaczone dla miłośników koni. Wszystkie osoby, które chciałyby zawodowo zajmować się końmi i ich szkoleniem powinny rozważyć studiowanie tego kierunku.



Hippologia i jeździectwo to studia stacjonarne. Po ukończeniu studiów inżynierskich pierwszego stopnia, naukę można kontynuować na studiach magisterskich.

Studenci uczą się wszystkiego, co związane z koniem, jego budową, fizjologią i hodowlą. Równie ważne podczas studiów są sporty konne m.in.: WKKW, ujeżdżanie, woltyżerka, powożenie. Przykładowe przedmioty przewidziane programem studiów to: historia hodowli koni, historia jeździectwa, zasady wstępnego treningu koni, genetyka populacji, żywienie koni, przepisy jeździeckich dyscyplin olimpijskich.

Studia obejmują oczywiście zajęcia praktyczne, studenci mają zapewniony kontakt z końmi.


Kie­runek hi­po­logia i jeździec­two są skon­cen­tro­wane na ko­niu, jego hodowli i użytkowaniu. Po ukończeniu studiów absolwenci mogą prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie hodowli i użytkowania koni. Mogą także podjąć pracę w hodowlach koni, stadninach i instytucjach związanych ze sportami konnymi. 

Hippologię i jeździectwo można studiować np. w Lublinie.

Zobaczcie przygodę polskiej studentki z andaluzyjskimi końmi i jeździectwem.


wtorek, 9 grudnia 2014

Kosmetologia

Kosmetologia to kierunek studiów adresowany do osób, które interesują się urodą, posiadają zdolności manualne, wyczucie estetyki oraz zdolności komunikacyjne. Profesjonalne dbanie o wygląd ciała wymaga, wbrew pozorom dużej wiedzy z wielu dziedzin nauki. Kosmetologia łączy w sobie takie dziedziny jak: dermatologia, chemia, biologia molekularna, czy fizykoterapia.

Źródło: dearheartbeauty.com

Studia zorganizowane są w sposób dwustopniowy. Najpierw licencjat (3 lata), a następnie studia magisterskie (2 lata). Ambitni studenci mogą starać się o przewód doktorski na wydziałach farmaceutycznych. Kosmetologię prowadzą zarówno uczelnie publiczne jak i niepubliczne.

Przykładowe przedmioty realizowane na tym kierunku to: anatomia, fizjologia, histologia, biochemia, chemia surowców kosmetycznych, patofizjologi, podstawy fizjoterapii i masażu, podstawy receptury kosmetycznej, propedeutyka chirurgii plastycznej, środki zapachowe i aromaterapia. Dużą część kształcenia zajmują przedmioty praktyczne np. wykonywanie zabiegów kosmetycznych, szkolenia z obsługi sprzętu wykorzystywanego w gabinetach, przygotowywanie kosmetyków, roz­po­zna­wanie i charakteryzowanie rodzajów skóry.

Programy studiów i oferowane specjalności różnią się dość znacznie w zależności od uczelni. Przykładowe specjalności na kosmetologii to:

  • wizaż i kreowanie wizerunku,
  • ko­smeto­logia sto­so­wana,
  • spa & well­ness
  • zarządzanie salonem kosmetycznym,
  • kosmetologia bioestetyczna.

Kończąc kosmetologię absolwenci przygotowani są do pracy w gabinecie oferującym zabiegi z zakresu kosmetologii, a także w laboratoriach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach spa i wellness lub do prowadzenia własnej działalności gospodarczej z zakresu kosmetologii.

Co o studiach na kierunku kosmetologia myśli studentka tego kierunku z Krakowa zobaczycie na filmie.

wtorek, 2 grudnia 2014

Dietetyka

Dietetyka to kierunek studiów przeznaczony dla osób, które chcą poznać między innymi zasady żywienia człowieka chorego i zdrowego, zapobiegać chorobom związanym z nieprawidłowym odżywianiem i opanować technologie gastronomiczne.

Dietetyka skupia się na badaniu produktów żywnościowych, planowaniu, na­dzo­ro­waniu i sto­so­waniu racjonal­nych metod żywieniowych. Die­tetyk bada po­chodze­nie żyw­ności i pro­cesy przy­go­to­wania po­traw. Potrafi dostosować żywność do potrzeb organizmu i jego stanu zdro­wia, czy wie­ku. 


theviewfromgreatisland.com


Dietetyka to studia dwustopniowe: najpierw licencjat 3 lata i później studia magisterskie 2 lata. Większość uczelni publicznych, jak i niepublicznych oferuje studia na tym kierunku w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Przykładowe przedmioty realizowane na kierunku dietetyka to: chemia, bio­chemia, ana­to­mia człowie­ka, fi­zjologia człowie­ka, żywie­nie człowie­ka, to­waro­znaw­stwo, ana­liza i ocena ja­kości żyw­ności, tech­nologia ga­stro­nomicz­na, hi­gie­na i bez­pie­czeństwo żyw­ności, far­ma­ko­logia i far­ma­ko­terapia żyw­nościo­wa, in­terak­cje leków z żyw­nością, tok­sy­ko­logia żyw­ności, dia­gnosty­ka labo­rato­ryj­na, och­ro­na zdro­wia, pra­wo w och­ro­nie zdro­wia.

Aby móc wykonywac zawód dietetyka należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, którymi są: AIDS, gruźlica płuc, nar­ko­ma­nia, epilep­sja, za­bu­rze­nia psy­chicz­ne, nie­dowłady kończyn, aler­gie po­kar­mo­we, śle­po­ta, głuchota, ob­niżona spraw­ność zmysłów sma­ku i po­wonie­nia.

Ab­sol­wen­ci kie­run­ku die­tety­ka znajdą za­trud­nie­nie z ta­kich in­sty­tu­cjach, jak: publicz­ne i nie­publicz­ne zakłady opie­ki zdro­wot­nej, po­rad­nie żywie­nio­we, poradnie chorób metabo­licz­nych, chorób prze­wodu po­kar­mo­we­go, zakłady żywie­nia zbio­ro­we­go, zakłady do­star­czające pożywie­nie do sz­pitali i in­nych placówek zbio­ro­we­go żywie­nia, or­ga­nizacje kon­sumenc­kie, placówki spor­to­we, sz­kol­nic­two, in­sty­tu­ty nau­ko­wo-badaw­cze, in­spek­cje, itp.

Wykaz uczelni, na których można studiować dietetykę znajdziecie TUTAJ.

Poniżej film o kierunku dietetyka przygotowany przez jedną z uczelni niepublicznych.

wtorek, 25 listopada 2014

Interdyscyplinarne Studia Polarne - studia doktoranckie

Na początku listopada 2014 Uniwersytet Śląski zainaugurował Interdyscyplinarne Studia Polarne. Kierunek będzie prowadzony przez Cen­trum Stu­diów Po­lar­nych – jed­nostkę, która uzyskała status Krajowe­go Nau­ko­we­go Ośrod­ka Wiodącego.

Cen­trum Stu­diów Po­lar­nych jest pio­nie­rem w stu­diach nad krios­ferą (powłoką lodową) i oceana­mi Ark­ty­ki i An­tark­ty­ki. Jednostka specja­lizuje się w badaniach klima­tu i ewolu­cji lodowców. 
Źródło: www.popsugar.com

In­ter­dyscyplinar­ne Stu­dia Po­lar­ne roz­poczęło 20 dok­to­rantów z całego kraju. Będą oni mieli zapewniony dostęp m.in. do specja­listycz­nej apa­ratu­ry oraz labo­rato­riów.

Uniwer­sy­tet Śląski specja­lizuje się w badaniach klima­tu i ewolu­cji lodowców ark­tycz­nych, ja­ko wskaźni­ka długo­okreso­wych trendów zmian klima­tycz­nych. Jest pio­nie­rem w stu­diach nad lodow­ca­mi Ark­ty­ki uchodzącymi do mo­rza. Badania po­lar­ne są prowadzone przez uczelnię od 1977 roku i skupiają się m.in. na in­terak­cjach, ja­kie za­chodzą po­między oceanem a lodow­ca­mi i klima­tem. 

W planie Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych ujęto zajęcia takie jak np.: fizyka ziemi, badania oceanograficzne w rejonie Arktyki, środowisko przyrodnicze Arktyki i Antarktyki, geosfera obszarów polarnych, ekologia rejonów polarnych.

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który wchodzi w skład Cen­trum Stu­diów Po­lar­nych jest właścicielem  i armatorem "Oceanii” - jedynego polskiego statku badawczego przystosowanego do prowadzenia badań oceanograficznych w szerokim zakresie fizyki, chemii, ekologii i biologii morza na nieograniczonych akwenach i wyposażonym w nowoczesne laboratoria. Każdego roku statek spędza 230-270 dni na morzu, w tym około 80 dni na Morzach Nordyckich i Spitsbergenie, wykonując kilkanaście rejsów na Morzu Bałtyckim oraz rejs w rejony Arktyki Europejskiej. 

Po ukończeniu studiów absolwenci uzyskują tytuł doktora Nauk o Ziemi w zakresie geografii, geologii, geofizyki lub oceanologii. Studia trwają 4 lata (8 semestrów) i odbywają się w trybie stacjonarnym.

wtorek, 18 listopada 2014

Weterynaria

Medycyna weterynaryjna potocznie określana weterynarią to studia dla osób, które chcą zajmować się między innymi leczeniem zwierząt. Innymi zadaniami weterynarii są: profilaktyka chorób u zwierząt, higiena produktów pochodzenia zwierzęcego i ochrona ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego.

Osoby chcące wykonywać zawód weterynarza powinny odznaczać się nie tylko empatią wobec zwierząt, ale także silnymi nerwami, bo przeprowadzanie operacji chirurgicznych to jedna z codziennych czynności lekarza zwierząt.

Weterynaria w Polsce ma długa historię. Pierwszą książką o leczeniu zwierząt była "Sprawa a lekarstwa końskie" królewskiego kowala Conrada (1532). Pierwsza Katedra Weterynarii powstała w 1804 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

opinie _o_weterynarii
etsy.com

Obecnie weterynarię można studiować w kilku ośrodkach w kraju np. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, czy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Studia jednolite trwają aż 5,5 roku (11 semestrów). Do wyboru są studia stacjonarne lub niestacjonarne

Przykładowe przedmioty realizowane na weterynarii to: anatomia zwierząt, biofizyka, biologia komórki, histologia i embriologia, biostatystyka i metody dokumentacji, anatomia topograficzna,epidemiologia weterynaryjna, immunologia weterynaryjna, czy patofizjologia. 

Absolwenci weterynarii mogą podjąć pracę w lecznicach weterynaryjnych, inspekcji weterynaryjnej, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach kontrolnych i badawczych, obiektach chowu i hodowli zwierząt, placówkach naukowych lub w nadzorze produkcji żywności. Mogą także założyć własną praktykę lekarską w wybranej przez siebie specjalności

wtorek, 11 listopada 2014

Oceanografia

Oceanografia to studia przyrodnicze. Kierunek adresowany jest do osób zainteresowanych procesami zachodzącymi w morzu, biologią organizmów morskich i ochroną środowiska morskiego.

Oceanografia to studia I i II stopnia. Odbywają się one w trybie stacjonarnym. W Polsce ten kierunek prowadzą tylko dwie uczelnie Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Gdański. 

Źródło: imgur.com


Program studiów obejmuje przedmioty takie jak: oceanografia biologiczna, oceanografia fizyczna, oceanografia chemiczna, geologia morza, hydrobiologia, hydrochemia, dynamika morza. Część zajęć ma charakter terenowy, czyli studenci wypływają na statkach badawczych w morze lub pracują w strefie brzegowej.


Co można robić po ukończeniu studiów na kierunku oceanografia? Można pracować w laboratoriach badawczych, instytutach naukowych, przemyśle, rybołówstwie, w urzędach kontroli i kształtowania środowiska morskiego oraz administracji państwowej i samorządowej.

Na filmie przykładowe badania na Bałtyku.

wtorek, 4 listopada 2014

Lingwistyka stosowana

Studia na kierunku lingwistyka stosowana to propozycja dla osób, które fascynują się językiem. Lingwistyka stosowana to dziedzina nauki zajmująca się rozpoznawaniem i badaniem zagadnień związanych z językiem oraz rozwiązywaniem występujących w praktyce problemów językowych. Podstawowymi zagadnieniami lingwistyki stosowanej są dwu- i wielojęzyczność, ocena umiejętności językowych, translacja, wykorzystanie komputerów w komunikacji.
Źródło: etsy.com

Lingwistyka stosowana to studia prowadzone na dwóch stopniach: licencjackim i magisterskim. W większości przypadków są to wyłącznie studia stacjonarne, ponieważ studenci muszą bardzo dobrze opanować aż dwa języki obce, a niektóre uczelnie wprowadzają jeszcze trzeci lektorat językowy. Dochodzą do tego przedmioty takie jak np.: historia języka, historia literatury, historia i wiedza o kraju wybranego obszaru językowego, językoznawstwo, translatoryka, literatura. 

Absolwenci lingwistyki stosowanej mogą pracować m.in.: jako tłumacze, nauczyciele języków obcych, na różnych stanowiskach w firmach bazujących na współpracy międzynarodowej, w dyplomacji. 

Uczelnie, na których można studiować lingwistykę stosowaną to np. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Opinie o tych uczelniach znajdziecie tutaj.

wtorek, 28 października 2014

Japonistyka

Japonistyka to studia dla wszystkich, którzy zafascynowani są historią, kulturą, społeczeństwem i polityką kraju kwitnącej wiśni. Jak poznaje się Japonię na studiach? Zaczynając oczywiście od języka. Nauka japońskiego to główne zadanie studentów tego kierunku.

Gejsze, samuraje, teatr kabuki, sushi, haiku, sake, futony, ceremonia herbaciana to tylko niektóre rzeczy i zjawiska, które narodziły się w Japonii. O tym wszystkim i wielu innych fascynujących rzeczach uczą się studenci kierunku japonistyka.

Japonistyka to studia I i II stopnia. Prowadzone są zazwyczaj tylko w trybie stacjonarnym ze względu na ilość czasu jaką trzeba poświecić na opanowanie języka.

japonistyka

Głównymi ośrodkami, gdzie można studiować japonistę są Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kilka uczelni niepublicznych również prowadzi ten kierunek.

Absolwenci japonistyki legitymują się dobrą znajomością języka ja­pońskie­go, co pozwala im na pracę w firmach współpracujących z Japonią lub w firmach japońskich. Mogą zostać także tłumaczami. 

Kilka ciekawostek o kulturze japońskiej znajdziecie tutaj, a opinie o uczelniach, które mają japonistykę w swojej ofercie edukacyjnej tutaj.

Na filmie kocia kawiarnia w Tokio - też typowo japoński pomysł.

wtorek, 21 października 2014

Historia sztuki

Historia sztuki to studia dla osób, które wykazują dużą wrażliwość, miłośników sztuki i kultury. Historia sztuki to nauka humanistyczna. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i architekturą Europy i obu Ameryk. Pierwsza katedra historii sztuki powstała w 1813 na uniwersytecie w Getyndze. W Polsce prekursorem w propagowaniu tej nauki był Uniwersytet Jagielloński, gdzie katedrę uruchomiono w 1870 roku. Studiowanie historii sztuki może być przygodą, która pozwoli na spotkanie z pięknymi obiektami i przedmiotami. Studia pozwolą również na zrozumienie przemian cywilizacyjnych. 

Historię sztuki można studiować na studiach licencjackich oraz magisterskich, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Pojawiły się także studia podyplomowe z historii sztuki.

Marc Chagall, Kogut, 1929

Czego nauczymy się na studiach?
Plan studiów zawiera głównie zajęcia z dziejów sztuki, styloznawstwo i podstawy krytyki artystycznej. Tradycyjne wykłady i ćwiczenia uzupełniają liczne wyjazdy do galerii, muzeów oraz omawianych miejsc. Na historii sztuki nie ma zajęć z rysunku, malowania, czy innych rozwijających umiejętności plastyczne. Jeżeli komuś na tym zależy powinien wybrać bardziej praktyczny kierunek studiów taki jak np. rzeźba czy malarstwo. Studiując historię sztuki można specjalizować się w różnych działach tej nauki m.in.: ochronie zabytków, muzealnictwie, sztuce w przestrzeni publicznej, czy rynku sztuki.

Perspektywy zawodowe
Absolwenci historii sztuki zatrudnienie mogą znaleźć przy dokumentowaniu zabytków, przy przygotowaniu wystaw, w muzeach, w galeriach sztuki oraz przy organizacji aukcji sztuki. Ich wiedza i umiejętności mogą przydać się kolekcjonerom sztuki, którym mogą doradzać. Dość nową dziedzina na polskim rynku, w której mogą specjalizować się absolwenci, jest artbanking, czyli ogólnie mówiąc inwestowanie w sztukę, która uważana jest za alternatywę dla np. akcji, funduszy inwestycyjnych, czy kruszców. Firmy zajmujące się konserwacją zabytków to kolejne miejsce, gdzie absolwenci będą mile widziani. Stanowiska, na których ceni się wykształcenie, kreatywność, znajomość świata, kultur i języków to miejsce dla osób po historii sztuki.

Uczelnie gdzie można studiować ten kierunek studiów znajdziecie tutaj.



wtorek, 14 października 2014

Coaching - studia

Studia z coachingu? Do niedawna coaching można było studiować tylko na studiach podyplomowych lub różnego typu kursach. Ponieważ jest to modne zagadnienie powstało wiele ośrodków o wątpliwej reputacji szkolących coachów. Na szczęście kilka uczelni w Polsce postanowiło wprowadzić kierunek coaching do swojej oferty dydaktycznej. 3-letnie studia to jednak coś innego niż kilkudziesięciogodzinny kurs.

Co to jest coaching?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi i nie ma jednej definicji. Można jednak przyjąć, że ogólnie coaching to zaplanowany i sys­te­ma­tycz­nie re­alizowany pro­ces in­spiro­wania i wspie­rania sa­mo­ro­z­woju, efek­tyw­ności np. za­wodowej, oso­bi­stej lub innej. Coaching to postawa i meto­da pra­cy, po­zwalająca w niektórych przypadkach na zwiększenie efektywności współpracy z np.: klientami w biznesie, czy podwładnymi. Czym jest coaching ilustruje także poniższy filmik.


Dla kogo studia z coachingu?
Coaching powinny wybrać osoby, które chcą pracować z drugim człowiekiem, i mają wysokie zdolności komunikacyjne. Kandydaci na coachów powinni cechować się dobrym zmysłem obserwacji, tak aby dostrzec zachowania klienta oraz prawidłowo je zinterpretować. Dobrze, aby coach miał silną osobowość, podobnie jak w pracy psychoterapeuty przydaje się to w nie przenoszeniu problemów klienta na własne życie.

Jak wyglądają studia z coachingu?
W programie kształcenia można znaleźć zagadnienia z psychologii społecznej, zarządzania kapitałem ludzkim, wiele mówi się tez o teoriach efektywnego działania i nauczania. Wiele zajęć ma tez charakter praktyczny.

wtorek, 7 października 2014

Architektura wnętrz


Architektura wnętrz przeznaczona jest dla kandydatów na studia zainteresowanych projektowaniem wnętrz i designem. Jest to kierunek dla osób z wyobraźnią, które lubią rysować, malować, tworzyć.

Architektura wnętrz realizowana jest zazwyczaj na uniwersytetach artystycznych i akademiach sztuk pięknych, ale także na politechnikach i na niektórych uczelniach prywatnych.

Kandydaci na ten kierunek powinni przede wszystkim posiadać dość zaawansowane umiejętności rysunkowe.  

Na filmie o kierunku architektura wnętrz opowiada studentka jednej z niepublicznych uczelni, która ukończyła czwarty rok.





Aby być dobrym architektem wnętrz trzeba dużo oglądać, zarówno książek i albumów, ale również portali z aranżacjami. 50 najlepszych serwisów o projektowaniu wnętrz według The Telegraph znajdziecie tutaj.

Kopalnią pomysłów jest też Houzz - serwis społecznościowy oraz aplikacja mobilna agregujący wszystko, co związane z wystrojem i projektowaniem wnętrz.

Najlepsze uczelnie wyższe prowadzące architekturę wnętrz wraz z opiniami o nich znajdziecie tutaj.

wtorek, 30 września 2014

Amerykanistyka


Studia na kierunku amerykanistyka to studia filologiczne. Wybierając ten kierunek mamy szansę na poznanie amerykańskiej odmiany języka angielskiego. Ważnym elementem programu studiów jest popularna kultura amerykańska, która dominuje na świecie.


McDonald's, Coca-Cola, filmy z Hollywood, Las Vegas, wiara w teorie spiskowe, Amisze, muzyka country, dolina krzemowa, to wszystko fascynuje wiele osób. Studia na kierunku amerykanistyka odpowiadają na pytania wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się jak funkcjonuje społeczeństwo wielokulturowe, amerykański system wyborczy, jak doszło do tego że USA to światowa potęga.


Źródło:.keepcalm-o-matic.co.uk


Przedmioty realizowane na amerykanistyce to m.in.: praktyczna nauka języka w odmianie amerykańskiej - gramatyka, komunikacja, fonetyka, język pisany, pisanie akademickie, tłumaczenia; historia literatury amerykańskiej, historia USA, społeczeństwo amerykańskie - imigracja, mniejszości.

Absolwenci amerykanistyki mogą podjąć pracę w instytucjach i placówkach związanych z kulturą amerykańską, w szkołach językowych, w firmach amerykańskich lub współpracujących z USA.

Uczelnie, które mają w ofercie amerykanistykę to np.: Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu, Uniwersytet Gdański, czy Uniwersytet Warszawski.

Opinie o tych uczelniach możecie sprawdzić tutaj.

wtorek, 23 września 2014

Medianetworking, czyli marketing internetowy

Medianetworking to kierunek studiów, który powstał zmyślą o kształceniu specjalistów z branży internetowej. Absolwenci kierunku mają być specjalistami z zakresu posługiwania się technologiami internetowymi, tworzącymi i promującymi wartościowe treści. 


Źródło: techcrunch.com


Praktyka, praktyka, praktyka...

Założeniem twórców kierunku jest realizacja jak największej ilości zajęć w formie warsztatów, ćwiczeń, spotkań z praktykami oraz projektów grupowych i indywidualnych. Studenci mają uzyskać znajomość obsługi współczesnych technologii i narzędzi takich jak Google Adwords, Google Analitics, narzędzia SEO. 

Na studiach do wyboru są dwie specjalizacje z obszarów współczesnej polityki i gospodarki lub e-kultury i trendów społecznych. 

Pojęcia związane z kierunkiem to: social media, mediaplanning, webvertising, blogging, infobrokering.

Studia na tym kierunku to studia licencjackie I stopnia dostępne w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Medianetworking został stworzony w wyniku współpracy Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dzienniarstwa w Poznaniu i specjalistów z blisko 70 firm z branży internetowej.

Na filmie można zobaczyć wycinek wiedzy z jaką spotkają się studenci i jaką będą posługiwali się absolwenci.




Opinie o uczelni realizującej kierunek można znaleźć na portalu Opinie o Uczelniach.

wtorek, 16 września 2014

Administracja


Administracja to od wielu lat bardzo popularny kierunek. Studia na tym kierunku mają na celu przygotowanie absolwentów do wykonywania pracy w or­ga­nach państwa i samorządu terytorialnego, czyli po prostu w urzędach. Studenci na zajęciach zajmują się sferą działalności administracji publicznej. Dużą część czasu poświęcają także na zdobywanie wiedzy prawniczej. Jednakże obecnie ze względu na spore trudności absolwentów administracji w zdobyciu państwowej posady, pomimo dużych kompetencji, uczelnie proponują specjalności traktujące kierunek w szerszym znaczeniu.

Źródło: www.retronaut.com


Słowo administracja pochodzi z łaciny administrare – być pomocnym, obsługiwać, zarządzać, ministrare – służyć. Słowo oznacza działalność organizatorską realizowaną przy pomocy aparatu urzędniczego, obejmująca zakres spraw o charakterze publicznym, regulowaną przez ogólne normy prawne. W innym ujęciu może także oznaczać zarządzanie jakimikolwiek sprawami, własnymi lub cudzymi (np. firmą).

Przykładowe specjalności na polskich uczelniach wyższych na kierunku administracja to:
  • administracja skarbowa i celna, 
  • bezpieczeństwo informacji w administracji i biznesie, 
  • pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
  • prawo pracy i ubezpieczenia społeczne,
  • ad­mi­nistracja wy­mia­ru sprawie­dliwości i pro­kuratu­ry,
  • ad­mi­nistro­wanie firmą,
  • bez­pie­czeństwo wewnętrz­ne,
  • or­ga­nizacja pra­cy so­cjal­nej,
  • sa­morząd te­ryto­rial­ny,
  • ubez­pie­cze­nia go­spo­dar­cze,
  • zarządzanie za­so­bami ludz­ki­mi.
Jak więc widać zakres specjalności w administracji jest bardzo szeroki.

Umiejętności absolwentów tego kierunku to m.in.: rozumienie i stosowanie systemu prawa administracyjnego oraz elementów prawa cywilnego, umiejętność zarządzania publicznego, rozwiązywanie konkretnych zadań z zakresu administracji publicznej, znajomość metod organizacji pracy administracyjnej, umiejętność sporządzania umów w zakresie nabywania praw i świadczenia usług.


Ab­sol­wen­ci kie­run­ku ad­mi­nistracja pracy szukają najczęściej w urzędach, ale zatrudnienie mogą znaleźć także jako pośred­nicy pra­cy, asy­stenci ubez­pie­cze­nio­wi, specja­liści z zakresu ana­lizy ryn­ku pra­cy, re­ferenci ad­mi­nistracyj­no-biu­ro­wi.

Administracja dostępna jest na większości uczelni państwowych i prywatnych. Opinie o poszczególnych placówkach można znaleźć tutaj.


wtorek, 2 września 2014

Kryptologia i cyberbezpieczeństwo

Powszechna informatyzacja, która obejmuje już większość sfer życia społecznego niesie ze sobą nie tylko ułatwienia, ale także zagrożenia. Zapewnienie bezpieczeństwa w sieci należy również do zadań Państwa, dlatego też na wybranych uczelniach przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej rozpoczyna się kształcenie specjalistów, którzy takie bezpieczeństwo będą mogli zapewnić.

Źródło: deviantart, longiy

Handl elektroniczny, bankowość internetowa, fora internetowe, głosowanie elektroniczne, działania społeczności internetowych, to tylko niektóre dziedziny, gdzie stosuje się metody kryptograficzne w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Wojskowa Akademia Techniczna to pierwsza uczelnia, która wprowadziła do oferty kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Studia na tym kierunku to 3,5-letnie studia inżynierskie, do tego wojskowe. W przyszłości uczelnia planuje uruchomienie studiów magisterskich uzupełniających.

Zagadnienia programowe to m.in.: algebra liniowa, algorytmy blokowe, ataki sieciowe, bazy danych, bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych, bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, HTML i aplikacje webowe, inżynieria oprogramowania, języki i techniki programowania, kryptoanaliza klasyczna, matematyka dyskretna, narzędzia kryptoanalizy, systemy zabezpieczeń pomieszczeń i urządzeń, technologie Java, wirusy komputerowe, wstęp do kryptoanalizy klucza publicznego, zabezpieczenia teleinformatyczne, zastosowania kryptografii w internecie.  

Absolwenci kierunku mają zaawansowaną wiedzę matematyczną i informatyczną. Mogą pracować w wojsku przy projektowaniu i utrzymaniu systemów bezpieczeństwa tworzących Krytyczną Infrastrukturę Państwa. Absolwenci mogą także podjąć prace w administracji i gospodarce.

Źródło: http://mashable.com

Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski również mają zamiar już wkrótce wprowadzić do oferty kształcenia studia kryptologiczne. Wynika to z podpisanej przez uczelnie i Ministerstwo Obrony Narodowej umowy. Do tej pory kryptologia była oferowana tylko jako specjalność na studiach matematycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.




wtorek, 26 sierpnia 2014

Astronomia

Astronomia to studia dla osób, które chcą zgłębiać tajemnice kosmosu. 

http://society6.com

Astronomia to studia dzienne o kameralnym charakterze. Kandydaci powinni odznaczać się wyobraźnią, ale także umiejętnością logicz­nego myśle­nia. Wiedza astronomiczna oparta jest na podstawach nauk matematyczno-fizycznych. Studenci chodzą na takie przedmioty jak np.: fizyka gwiazd i galaktyk, teoria atmosfer gwiazdowych, analiza matematyczna oraz uczą się języków programowania i języków obcych, gdyż ich przyszła praca często ma charakter międzynarodowy.

W Polsce studia astronomiczne prowadzą nieliczne uczelnie tj.: 
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Uniwersytet Wrocławski,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Warszawski. 

Na innych uczelniach można znaleźć specjalności powiązane z astronomią np. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie dostępna jest fizyka z astronomią, a na Uniwersytecie Zielonogórskim - fizyka ze specjalnością astrofizyka komputerowa.

Ciekawą inicjatywą jest Wirtualna Akademia Astronomii uruchomiona przez Uniwersytet Opolski, gdzie można zdobyć podstawową wiedzę i wziąć udział w konkursach i projektach astronomicznych.

Jeżeli chcesz studiować astronomię, a nie wiesz na której uczelni, możesz to sprawdzić tutaj.


Absolwenci astronomii mogą podjąć pracę naukową, a także projektować, obsługiwać i konserwować urządzenia nawigacyjne, obserwacyjne i pomiarowe. Inna możliwość to praca na etacie nauczyciela fizyki, ma­tema­ty­ki, czy in­for­ma­ty­ki. Niektóre osoby znajdą pracę jako dzien­nika­rze naukowi.




wtorek, 19 sierpnia 2014

Doradztwo filozoficzne i coaching

Doradztwo filozoficzne i coaching to unikatowy kierunek adresowany do osób zainteresowanych samorozwojem i pracą z drugim człowiekiem. Studia łączą w sobie filozofię praktyczną z coachingiem i psychologią. Kierunek dostępny jest  na Uniwersytecie Śląskim.



Źródło: http://arrogantworm.tumblr.com

Co można robić ukończywszy ten kierunek?

Studia kształcą specjalistów, którzy mogą pracować w mało znanym w Polsce zawodzie. Obecny jest on w krajach bardziej rozwiniętych i znany jest jako philosophical counseling. 

Philosophical consultant, czyli doradca filozoficzny pracuje w biznesie. Doradza kadrze zarządzającej w zakresie filozofii firmy, tworzy kodeksy etyczne i strategie odpowiedzialności społecznej, analizuje spójność i sensowność procesów, pomaga nadać zmianom pożądany kierunek. Doradcy filozoficzni mogą prowadzić działalność doradczą także dla osób prywatnych.

Doradztwo filozoficzne i coaching to licencjackie studia stacjonarne 
niestacjonarne.

Przedmioty na kierunku doradztwo filozoficzne i coaching to np. psychologia ogólna, trening interpersonalny, filozoficzne wzorce sztuki życia, etyka ogólna, warsztaty mediacyjne, modele racjonalności, estetyka przekazu, zarządzanie zasobami ludzkimi.

Osoby, które czytają po angielsku mogą znaleźć ciekawy artykuł o zawodzie  opublikowany przez Philosophy Now.



O studiach w Katowicach można poczytać w tym miejscu.

wtorek, 12 sierpnia 2014

Behawiorystyka zwierząt

Behawiorystyka zwierząt to unikatowy kierunek dostępny, jak na razie, tylko na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Są to studia dla osób, które chcą być jak Cesar Millan najpopularniejszy zaklinacz psów. 

studia behawiorystyka zwierząt

Źródło: http://www.zaklinaczpsow.pl

Jeżeli chcesz zostać psim psychologiem, lub specjalizować się w jakimś innym gatunku, poznać mechanizmy, które rządzą zachowaniem zwierząt i nauczyć się korygować zachowania niepożądanie, to behawiorystyka zwierząt jest kierunkiem studiów odpowiednim dla Ciebie.

opinie o behawiorystyce zwierząt
http://dogandcatbehaviorproblems.com


Behawiorystykę zwierząt w Lublinie można studiować dziennie lub zaocznie. Do wyboru są studia inżynierskie i magisterskie.

Program studiów ułożony jest tak aby znalazły się w nim przedmioty ogólne związane z fizjologią i psychologią zwierząt oraz przedmioty do wyboru w zależności od zainteresowań studenta danym gatunkiem, bądź grupą zwierząt.

Można wybrać na przykład zajęcia z kynologii, terrarystki, czy naturalnych metod hodowli koni.

Uczelnia zapewnia zajęcia ze zwierzętami oraz praktyki w hodowlach, schroniskach, ogrodach zoologicznych i podobnych miejscach.

Po skończeniu studiów można podjąć pracę jako trener zwierząt, doradca w zakresie zwierząt towarzyszących, zarządca populacji dziko żyjących lub w hotelach dla zwierząt, schroniskach lub ogrodach zoologicznych.

Kierunek ma swój profil na Facebook'u.

O tym, czy studia w Lublinie to dobry pomysł możesz przekonać się tutaj.


czwartek, 7 sierpnia 2014

Regionalistyka kulturowa

Regionalistyka kulturowa to studia skierowane do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę z takich dziedzin jak: geografia, historia, kulturoznawstwo, czy etnologia i poznać różne koncepcje regionu jako idei.



regionalistyka

Źródło: www.flickr.com/photos/kraplap/galleries/


Regionalistykę kulturową można studiować na Uniwersytecie Łódzkim. Bardzo podobny kierunek prowadzi Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod nazwą regionalistyka europejska. Regionalistyka to także specjalność dla wszystkich chętnych studentów studiów I stopnia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Regionalistyka kulturowa to studia I stopnia. Studia magisterskie można podjąć na pokrewnych kierunkach.


Regionalistyka kulturowa to studia interdyscyplinarne. Program studiów jest tak ułożony, aby wykształcić ekspertów znających problematykę poszczególnych regionów Europy, ich dzieje i wyróżniające je cechy. Studenci uczą się m.in.: geografii oraz historii wybranych regionów Polski i Europy, zdobywają wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych osiągnięciach regionalistyki. Ważna jest też nauka języków obcych.


Absolwent regionalistyki może znaleźć pracę w instytucjach regionalnych, kulturalnych, oświatowych, turystycznych ale także w mediach.

Aby studiować regionalistykę trzeba najpierw wybrać miasto i uczelnię. Pomóc w tym mogą opinie osób, które już wybrały.

wtorek, 5 sierpnia 2014

Polityka publiczna

Polityka publiczna to nowy kierunek studiów dla osób, które mają potrzebę działania i zmieniania zastanej rzeczywistości.




Politykę publiczną prowadzi przykładowo Uniwersytet Zielonogórski.

Kierunek realizowany jest na 3-letnich studiach licencjackich (dziennych i zaocznych). Osoby, które będą chciały uzyskać tytuł magistra mogą to zrobić na Uniwersytecie Wrocławskim na tym samym kierunku lub  na innych kierunkach z obszaru nauk społecznych.

Na kierunku polityka publiczna przygotowano bardzo dużo specjalności, niektóre z nich prowadzone są w językach obcych np. biznes i turystyka - w języku rosyjskim, translatoryka - w języku angielskim lub niemieckim lub rosyjskim. Inne ciekawe specjalności to: broker informacji, edukacja interkulturowa, filozofia praktyczna, pisanie kreatywne, zarządzanie dokumentacją w urzędzie i firmie.

Studia w Zielonej Górze to dobry pomysł jeżeli komuś zależy na studiach wśród zieleni i z dala od zgiełku. Opinie osób studiujących w tym mieście znajdziecie TUTAJ.

A poniżej filmik o kierunku polityka publiczna przygotowany przez uczelnię.