Dziś podpowiadamy kiedy warto skorzystać z oferty studiów MBA i jak nie zgubić się w coraz szerszej ofercie uczelni wyższych.
Dla kogo przeznaczone są studia MBA?
Kto powinien zastanowić się nad podjęciem wymagających czasu i sporej ilości pieniędzy studiów MBA? Przede wszystkim osoby, które mają już jakiś staż pracy i piastują, bądź chcą zajmować stanowiska kierownicze.
MBA to skrót od Master of Business Administration. Pierwsze studia MBA miały za zadanie wykształcenie wysoko wyspecjalizowanej kadry kierowniczej w USA w latach w latach 50 XX wieku. Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy uczyli się, jak w praktyce wykorzystać, to czym zajmowali się na zajęciach. W Polsce pierwsze programy MBA pojawiły się w latach 90 XX wieku.
Źródło: getittogetherproorganizing.blogspot.com
Jakie są typy MBA?
Obecnie mamy wysyp tematycznych MBA, czyli przeznaczonych dla kadry menedżerskiej w określonych specjalizacjach np. MBA dla finansistów, MBA dla kadry medycznej, MBA Energetyka, czy MBA dla IT.
Różne rodzaje klasycznych MBA przeznaczone są dla osób posiadających określony staż pracy i umiejętności.
- MBA - studia dla zawodowych menedżerów;
- EMBA (Executives MBA) - studia dla menedżerów średniego i wyższego stopnia z dłuższym stażem zawodowym;
- GEMBA (Global Executives MBA) studia dla menedżerów pracującym na szczeblu międzynarodowym.
Programów MBA jest coraz więcej. Często polskie uczelnie podpisują umowy międzynarodowe z partnerami zagranicznymi na prowadzenie studiów MBA. Studiując w Polsce można uzyskać dyplom uczelni zza oceanu. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci, zanim zapiszemy się na studia warto sprawdzić kilka parametrów świadczących o jakości programu.
Po pierwsze
prestiż uczelni, która prowadzi studia - zarówno polskiej jak partnerskiej. Ważny jest także prestiż konkretnego programu. Istnieją międzynarodowe rankingi studiów MBA, przygotowane np. przez
Financial Time, czy
economist.com, jednak polskie uczelnie nie są tam notowane. Warto porównać programy najlepszych studiów MBA na świecie z programem, który bierzemy pod uwagę. Im więcej podobnych punktów tym lepiej.
.
Po drugie wymagania rekrutacyjne. Studia MBA opierają się na dużej ilości zajęć warsztatowych i projektowych, ważne więc żeby studiujące z nami osoby były naprawdę wysokiej klasy specjalistami. Niskie wymagania stawiane kandydatom mogą sprawić, że osoby z którymi będziemy współpracować nie wniosą wiele w rozwój, za który płacimy niemałe pieniądze. Na studia MBA idzie się nie tylko po wiedzę, ale także po kontakty, które będą procentowały w przyszłości.
Po trzecie kadra wykładająca. Oprócz sprawdzenia programu studiów należy także zobaczyć, kto będzie prowadził poszczególne moduły. Warto, by były to osoby znane w w swojej branży, praktykujące na codzień, to co wykładają, doświadczone i doskonale wykształcone.