wtorek, 20 grudnia 2016

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek lub specjalność powiązana z informatyką i ekonometrią. Kandydaci na studia powinni posiadać zdolności analityczne, przyda się też zamiłowanie do liczenia.

Studia pozwolą na zdobycie wiedzy z ekonomii, zarządzania, finansów i informatyki. Ważną umiejętnością, jaką nabywa się na analityce biznesowej jest zdobywanie informacji z różnych źródeł, ich wszechstronna analiza i umiejętność przedstawienia i wizualizowania wniosków w sposób zrozumiały dla odbiorców.

Źródło: davidebonazzi.com

W planie studiów można znaleźć takie przedmioty jak: podstawy ekonomii, podstawy finansów i zarządzania, rachunkowość finansowa, rachunkowość zarządcza, informatyka ekonomiczna, technologie informacyjne, programowanie komputerów, matematyka, statystyka opisowa, statystyka matematyczna, ekonometria, analizy ilościowe w przedsiębiorstwie, badanie efektywności gospodarczej, zarządzanie projektami, dynamika systemów ekonomicznych, teoria gier.

Absolwenci analityki gospodarczej mogą podjąć pracę tam, gdzie podejmowanie decyzji ekonomicznych poprzedzane jest analizami ilościowymi z wykorzystaniem technologii informatycznych, czyli m.in.: korporacjach międzynarodowych, firmach konsultingowych, instytucjach finansowych, agencjach badań rynku, itd.


wtorek, 13 grudnia 2016

Czy studiować politologię, dziennikarstwo i stosunki międzynarodowe?

Czy studiować politologię, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe i inne kierunki, co do których istnieje przekonanie, że nie ma po nich pracy? Ostanie badania nad losami absolwentów powyższych kierunków wyraźnie pokazują, że sprawa z bezrobociem po studiach nie jest taka oczywista. 

Źródło: http://weheartit.com

Naukowcy Uniwersytetu Opolskiego zrealizowali projekt badawczy „Studia z przyszłością”, na który otrzymali grant z urzędu marszałkowskiego. Uczestnikami projektu byli studenci, absolwenci i pracodawcy. Prześledzono kariery dwóch tysięcy absolwentów nauk społecznych Uniwersytetu Opolskiego, Badacze analizując dokumenty Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa nie doszukali się długoterminowych bezrobotnych absolwentów kierunków społecznych. Badania pokazały, że pracodawcy wysoko oceniają umiejętności twarde takie jak znajomość języków oraz miękkie komunikacja, umiejętność pracy zespołowej, którymi legitymują się absolwenci.

Idąc na jakiekolwiek studia należy pamiętać, że nie uczą one konkretnego zawodu (za wyjatkiem nielicznych kierunków). Nauka na studiach ma za zadanie rozwinąć horyzonty i poszerzyć wiedzę z danej dziedziny.



wtorek, 6 grudnia 2016

Studia dualne - studiuj i pracuj!

Studia dualne to dość nowy system studiowania, z którego można na razie korzystać tylko na nielicznych uczelniach. Zakłada on równoczesne zdobywanie wiedzy akademickiej i doświadczenia praktycznego. Studenci już na początku nauki podpisują umowę stażową z firmą, która jest partnerem studiów dualnych. Nauka na uczelni przeplata się z pracą na różnych stanowiskach w firmie partnerskiej.

Źródło: dribbble.com

Studia dualne sprawiają, że od razu po studiach można wpisać w CV 3 letnie doświadczenie. Dualny program kształcenia, to także wartość dla przedsiębiorstw partnerskich, ponieważ dostają wykształconych pracowników, którzy znają już kulturę organizacyjną firmy, są wdrożeni na wybrane stanowiska, a także posiadają dokładnie te kompetencje, które potrzebne są w firmie, w danym momencie.

Kształcenie w ramach studiów dualnych  oferuje np. Politechnika Śląska na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Uczelnia wraz z przedsiębiorstwami z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej chce dopasować umiejętności inżynierów do wymagań inwestorów.

Listy intencyjne w sprawie kształcenia dualnego podpisał ostatnio z inwestorami także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Szansę na podjęcie nauki na studiach dualnych będą mieli studenci aż trzech wydziałów: Wydziału Nauk Technicznych, Wydziału Nauki o Żywności i Wydziału Nauk Ekonomicznych.


Zobaczcie filmik Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, który w przystępny sposób pokazuje ideę studiów dualnych:

wtorek, 29 listopada 2016

Biofizyka

Biofizyka zgodnie z definicją to dział nauki zajmujący się badaniem procesów fizycznych związanych z funkcjonowaniem określonych obiektów żywych: organizmów, organów, tkanek, komórek. Takich procesów i przemian jak: energetyczne, zjawiska elektryczne, mechanika ruchów. Jest to nauka, która bada struktury cząsteczkowe i procesy fizyczne w komórce. Biofizyka podejmuje również próby ustalenia uniwersalnych praw biologicznych niezależnych od konkretnej formy życia. Dziedzina ta w zakresie badania organicznych struktur cząsteczkowych nierozerwalnie wiąże się z biochemią.

Źródło: http://clinical-laboratory.blogspot.com.au

Studia na kierunku biofizyka zajmują się życiem na każdym poziomie, zaczynając od atomów, poprzez komórki, organizmy, a kończąc na środowisku. Celem, który przybliżają te studia jest wiedza, o tym jak funkcjonuje system biologiczny. Studia przeznaczone są dla osób, które lubią łączyć wiedzę z różnych obszarów (tutaj biologia, fizyka i chemia) i stosować ją w praktyce.

Studia trwają 3 lata i dają tytuł licencjata. Kierunek dostępny jest na większych uniwersytetach w kraju. Ważny jest wybór specjalności, gdyż biofizyka jest kierunkiem, który swoim zakresem obejmuje bardzo różne zagadnienia. Oczywiście studia można kontynuować na poziomie magisterskim na kierunku biofizyka lub pokrewnym.

Przykładowe przedmioty ujęte w planie studiów to: biologia, chemia, fizyka i matematyka, informatyka, metody eksperymentalne w biofizyce (np. spektroskopia molekularna, elektronowa, oscylacyjna), spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego, spektrometria mas, krystalografia. 

Oprócz wiedzy teoretycznej studenci uczą się także podczas zajęć laboratoryjnych i obowiązkowych praktyk w np. instytucjach naukowych.

Migawki z tego, co robi się na biofizyce, możecie zobaczyć w filmie poniżej:

piątek, 25 listopada 2016

Studia w Polsce i w Chinach w ramach jednego kierunku

Chinese Culture and Social Development to kierunek, w sprawie, którego podpisano umowę o współpracy między uczelniami. Uniwersytet Rzeszowski i Guangdong Polytechnic Normal University stworzą studia dla maturzystów i studentów z Polski, którzy chcieliby w przyszłości pracować w biznesie lub edukacji w Chinach, albo w miejscach, gdzie wymagana jest znajomość języka chińskiego oraz prawa i kultury tego kraju. 

Źródło: http://fineartamerica.com

Już w następnym roku akademickim 2017/18 ruszą zajęcia, które będą się odbywały w języku angielskim i chińskim. Studenci pierwsze dwa lata spędzą na uczelni w Polsce, na kolejne dwa wyjadą do Chin.

Zajęcia dotyczyć będą zagadnień związanych ze społeczeństwem chińskim oraz oczywiście nauki języka chińskiego. Przed wyjazdem studenci będą musieli zaliczyć test HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi), czyli państwowy egzamin znajomości języka chińskiego. Celem egzaminu jest ocena znajomości języka chińskiego u obcokrajowców, a certyfikat wymagany jest przez chińskie ustawodawstwo szkolne.

Zajęcia prowadzone będą w większości przez kadrę z Chin (GPNU) oraz pracowników Instytut u Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
               
Absolwenci Chinese Culture and Social Development będą posiadali podstawową wiedzę oraz umiejętności w zakresie współczesnego języka chińskiego, społeczeństwa oraz trendów społecznych. 

czwartek, 17 listopada 2016

Kryminologia coraz popularniejsza

Kryminologia to coraz popularniejszy kierunek studiów. Wiele uczelni otwiera specjalności z nią związane, a nawet kierunki studiów. Ostatnio kryminologię, w formie studiów licencjackich, otworzyła Gdańska Szkoła Wyższa.

Źródło: keepcalm-o-matic.co.uk


Termin kryminologia pochodzi od łacińskiego słowa crimen (przestępstwo) oraz greckiego logos (nauka). Jest to nauka społeczna, która zajmuje się badaniem i gromadzeniem wiedzy na temat przestępstwa, przestępczości jako zjawiska społecznego oraz sprawców i ofiar przestępstw. Dodatkowo kryminologia bada mechanizmy i instytucje, jakie tworzą społeczeństwa w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości.

Studia na kierunku kryminologia przeznaczone są dla osób, które chcą w przyszłości pracować w służbach publicznych zajmujących się przestępczością i porządkiem publicznym. Mogą okazać się zwłaszcza przydatne dla przyszłych policjantów, funkcjonariuszy służb więziennych, czy dziennikarzy śledczych.

Studia na kierunku kryminologia mają charakter interdyscyplinarny. Studenci uczą poruszać się po takich obszarach jak: prawo, wiktymologia, resocjalizacja, polityka społeczna. Przykładowe przedmioty objęte planem nauczania to: kryminologia stosowana, etyka służb publicznych, socjologia prawa, strategie zapobiegania przestępczości, metody badań w kryminologii, psychopatologia kryminalna, prawo karne, przestępczość cudzoziemców, przestępczość na tle emocjonalnym, zagrożenie terroryzmem we współczesnym świecie, przestępczość zorganizowana.

Oprócz teorii studenci mają także zajęcia praktyczne np. w laboratoriach kryminalistycznych. Praktyki zawodowe, odbywają się w jednostkach związanych z wymiarem sprawiedliwości.

Polecamy krótki filmik mówiący o różnicach między kryminologia a kryminalistyką:

czwartek, 10 listopada 2016

Studia we Francji? Dni Campus France w Polsce już wkrótce!

Od 16 listopada do 8 grudnia 2016 bedą miały miejsce "Dni Campus France w Polsce - Studia we Francji". Organizatorem wydarzenia w różnych miastach Polski są: Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencja Campus France, we współpracy z polskimi uczelniami oraz siecią Alliances Françaises.




W Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Gliwicach, Gdańsku, Toruniu, Łodzi i Wrocławiu licealiści oraz studenci zainteresowani studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami francusko-polskimi oraz nauką języka francuskiego w Polsce, będą mogli uzyskać wyczerpujące informacje. 

W programie przewidziano: indywidualne porady przedstawicieli Campus France w Polsce i wybranych kierunków studiów, prezentacje pozwalające na przygotowanie projektu studiów, a na zakończenie loterię z atrakcyjnymi nagrodami. 

Szczegółowe programy wydarzeń w poszczególnych dostępne są tutaj.
Informacje na temat kierunku studiów filologia romańska znajdziecie na portalu opinieouczelniach.pl. Przeczytajcie także artykuł o tym, jak skutecznie uczyć się języków obcych do matury.

wtorek, 8 listopada 2016

Filmoznawstwo - studia

Filmoznawstwo to studia humanistyczne, które pozwalają zrozumieć film i media oraz ich rolę we współczesnym świecie. Kierunek przeznaczony jest dla osób, które chciałyby zajmować się w przyszłości pracą w przemyśle filmowym, telewizji lub w innych mediach. Przykładowe zawody, które można wykonywać po ukończeniu filmoznawstwa to: scenarzysta, krytyk filmowy, edukator filmowy, animator kultury.

Źródło: https://medium.com

Studia filmoznawcze można zaliczyć do interdyscyplinarnych. Programy różnią się między sobą w zależności od uczelni, ale generalnie łączą literaturoznawstwo, nauki o mediach i sztuce oraz kulturoznawstwo. 

Filmoznawstwo studiować można w Polsce jako studia licencjackie I stopnia i uzupełniające studia magisterskie.


W programie filmoznawstwa znajduje się duża ilość zajęć fakultatywnych, które wybierane są przez studentów zgodnie z ich zainteresowaniami.

Przykładowe przedmioty na studiach to: filmowe środki stylistyczne, podstawy poetyki i teorii literatury, komiks w kulturze współczesnej, fotografia – estetyka i historia, poetyki filmu niefikcjonalnego, medialna estetyka filmu fabularnego, teorie filmu, korespondencja sztuk.

Osobom znającym angielski i interesujących się bardziej praktycznym wymiarem filmu polecamy blog pasjonatki tworzenia filmów Amy Clarke. Przydać się też mogą aplikacje, które ułatwią własną twórczość.

Jeżeli zastanawiacie się, gdzie studiować filmoznawstwo zachęcamy do odwiedzenia portalu Opinieouczelniach.pl

poniedziałek, 10 października 2016

Public history - historia w przestrzeni publicznej

Czy studia historyczne mogą mieć wymiar praktyczny? Tak jeśli mówimy o nurcie public history. Studia public history rozwijały się początkowo w Stanach Zjednoczonych, gdzie najszybciej zauważono rozbieżnościami między historią akademicką, a inicjatywami oddolnymi związanymi z potrzebą ochrony dziedzictwa historycznego. Przedstawiciele public history to osoby, które mają przygotowanie historyczne, ale działają poza strukturami akademickimi. są to m.in. pracownicy muzeów, parków tematycznych, miejsc pamięci, archiwów itd.

Źródło: http://www.flagler.edu/

W Polsce także można już studiować ten nurt historii. Uniwersytet Wrocławski przygotował stacjonarne studia II stopnia o nazwie: historia w przestrzeni publicznej.

Ze względu na to, że w tym nurcie historii studenci nie poznają historii dla niej samej, ale po to, by móc atrakcyjnie przedstawić ją w przestrzeni publicznej, siłą rzeczy jest to kierunek interdyscyplinarny. Oprócz przedmiotów typowo historycznych w programie studiów znajdują się przedmioty warsztatowe, które uczą posługiwania się narzędziami historyka publicznego, za pomocą których będzie on mógł gromadzić i przetwarzać źródła oraz tworzyć na ich podstawie inne produkty m.in. filmy, wystawy, imprezy historyczne. Przewidziano także specjalizacje do wyboru i przedmioty w ich ramach. Można wybrać: archiwistykę cyfrową, edytorstwo, popularyzację historii, pamięć i politykę historyczną oraz interpretacje historii. 

Studia na kierunku historia w przestrzeni publicznej przeznaczone są dla osób, które kochają historię i chcą ja rozpropagować wśród jak największej liczby osób.

Dokładne definicje i wszystko co wiąże się z public history można znaleźć na stronie publichistory.org

wtorek, 6 września 2016

Inżynieria kwantowa

Inżynieria kwantowa to nowoczesny kierunek, który pozwoli studentom na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie technologii kwantowych i przemysłu wysokich technologii. Ogólnie pod pojęciem inżynierii kwantowej kryje się szereg  dziedzin, wśród których są m.in.: nanotechnologia, informatyka kwantowa, kryptografia kwantowa, biologia molekularna, inżynieria genetyczna, biotechnologia molekularna, itp.

Uczelnią, która prowadzi w Polsce studia na kierunku inżynieria kwantowa jest Politechnika Wrocławska.


Na kierunku prowadzone są 7-semetralne studia I stopnia (inżynierskie), w perspektywie trzech lat planuje się uruchomienie 3-semestralnych studiów II stopnia (magisterskich).

Zajęcia mają formę zarówno wykładów jak i zajęć laboratoryjnych. Zakres materiału obejmuje między innymi kwantową inżynierię światła i energii, kwantowe technologie informatyczne. Uczelnia zapewnia dostęp do Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych (NLTK) wyposażonego w najwyższej klasy aparaturę badawczą i Laboratorium Kryptografii Kwantowej. Studenci będą odbywali także praktyki w instytutach naukowo-badawczych w Polsce i na świecie m.in. w Singapurze.



Absolwent będzie potrafił stosować wiedzę w zakresie fizyki doświadczalnej i teoretycznej, matematyki wyższej i specjalistycznych inżynierskich systemów informatycznych. Poza tym będzie potrafił posługiwać się przyrządami pomiarowymi: optoelektronicznymi, optycznymi, elektrycznymi i elektronicznymi. Zostanie wyposażony w certyfikaty potwierdzające umiejętność posługiwania się sprzętem wysokiej klasy.

Po studiach absolwent będzie mógł znaleźć pracę wszędzie tam, gdzie poszukiwanie są specjaliści high-tech z zakresu nanotechnologii, fotowoltaiki, plazmoniki, fotoniki, optoelektroniki, itd.

Ulotka kierunku.

środa, 10 sierpnia 2016

Pielęgniarstwo

Pielęgniarstwo to studia, które cieszą się coraz większą popularnością. Wzrost liczby kandydatów odnotowała większość uczelni, które mają w ofercie edukacyjnej ten kierunek. Walka o indeks jest zacięta, na jedno miejsce przypadają co najmniej 2 osoby, a na niektórych uczelniach nawet 7 (Gdański Uniwersytet Medyczny). Z jednej strony to dobra informacja, bo w naszym kraju pielęgniarek brakuje. Z drugiej strony nasuwa się pytanie, czy osoby które skończą studia zdecydują się na pracę w Polsce?

Źródło: http://www.ehow.com

Studia na kierunku pielęgniarstwo są wymagające i zaliczają się do tych gdzie najlepiej mieć "powołanie". Wybierając pielęgniarstwo należy nastawić się na pomoc drugiej osobie, warto więc posiadać w sobie duże pokłady empatii. Również teoretyczna strona studiowania nie należy do najprostszych. Przykładowe przedmioty z planu studiów to: anatomia, fizjologia, biochemia i biofizyka, anatomia, fizjologia, genetyka, radiologia, farmakologia.

Po ukończeniu studiów praca dostępna jest w zasadzie od ręki. Warto poświęcić czas na naukę języków obcych, gdyż praca za granica może przynieść dziesięciokrotnie wyższe dochody niż w kraju.

Zobaczcie również filmową prezentacje kierunku:

czwartek, 4 sierpnia 2016

Zarządzanie lotnictwem

Zarządzenie lotnictwem (Aviation Management) to unikatowy w skali kraju kierunek prowadzony w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W całej Europie tylko cztery uczelnie prowadzą podobne studia.

Kierunek przeznaczony jest dla osób, które chciałyby pracować w branży lotniczej i posługują się dość dobrze językiem angielskim (całość zajęć prowadzonych jest w tym języku). Studia są odpowiedzią na dynamiczny rozwój przewozów lotniczych. To także dobra alternatywa dla osób, których pasją jest lotnictwo, ale z różnych powodów nie mogą zostać pilotami.

Źródło: services.tripcase.com

Studenci podczas nauki zdobywają wiedzę z ekonomii i zarządzania w kontekście obsługi lotnisk i linii lotniczych. Przygotowują się do prowadzenia samodzielnych i racjonalnych analiz w obszarach powiązanych z lotnictwem

Duży nacisk kładziony jest na naukę języków obcych m.in.: język angielski lotniczy i narzędzi informatycznych, tak by późniejsze poruszanie się po międzynarodowym rynku lotniczym było bezproblemowe. Wykłady i zajęcia prowadzone są przez licznych praktyków z Europy.

Przykładowe przedmioty to: Aviation Management and Policy, Aviation Law and Organization, Airline Network Management, Airport Management, Ground Service.

Studenci po 4 semestrze wyjeżdżają na praktyki na międzynarodowe lotniska lub do czołowych linii lotniczych.

Studia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Uczelnia pomaga również w zdobyciu niezbędnych certyfikatów branżowych.

Inne informacje znajdują się na stronie kierunku.

Zobaczcie także filmik o kierunku, jaki przygotowała uczelnia:

piątek, 29 lipca 2016

Aplikacje Internetu Rzeczy

Aplikacje internetu rzeczy to interdyscyplinarne, magisterskie studia II stopnia. Kierunek ma charakter międzyuczelniany i prowadzony jest przez dwie poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Wydział Fizyki) i Uniwersytet Ekonomiczny (Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej).

Studia na tym kierunku przeznaczone są dla osób, które chciałyby specjalizować się w zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a także pracować w środowisku umiejscowionym na pograniczu nauki, techniki i biznesu.

Źródło: https://techcrunch.com/

Internet rzeczy to koncepcja, gdzie przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Funkcje i informacje dostarczane przez rzeczy są dostępne, pod określonymi warunkami, jako usługi sieciowe lub źródła danych. Przykładowe dziedziny zastosowań to: inteligentne budynki, nowa generacja urządzeń powszechnego użytku np. sprzęty domowe, sieci samochód-samochód i samochód-infrastruktura, rozproszony monitoring, narzędzia kooperacji społecznej przez sieć, itd. 

Poniżej krótki film wyjaśniający koncepcje internetu rzeczy:



Studenci, którzy zdecydują się na kierunek aplikacje internetu rzeczy będą zdobywać wiedzę m.in. o: czujnikach i sensorach, transmisji danych, czy przetwarzaniu danych. Równie ważne umiejętności zdobywane w trakcie studiów będą wiązały się z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań na rynek.  

Absolwenci będą mogli podjąć pracę w innowacyjnych firmach zajmujących się produkcją lub usługami, w firmach technologicznych, internetowych lub własnych start-up'ach.


poniedziałek, 25 lipca 2016

Filologia szwedzka

Podczas ostatniej rekrutacji, tak jak poprzednio, bardzo dużą popularnością cieszyły się filologie skandynawskie. Pisaliśmy już o filologii norweskiej. Dziś przyszła pora na filologię szwedzką.

Kraje skandynawskie, w tym Szwecja oferują wysoki poziom życia, co przyciąga wiele osób z różnych stron świata. Jednak, aby w pełni korzystać z udogodnień w tym kraju i znaleźć satysfakcjonującą pracę, należy znać język szwedzki.

Źródło: livijoymakes.tumblr.com

Studia na filologi szwedzkiej prowadzone są nie tylko jako osobny kierunek, ale także jako specjalność na kierunku skandynawistyka. Wszystko zależny od uczelni. W Polsce tylko kilka ośrodków ma w swojej ofercie filologię szwedzką. Są to m.in.: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet SWPS w Warszawie.

Filologia szwedzka to nie tylko nauka języka szwedzkiego. W programie studiów znajdują się też takie przedmioty jak: literaturoznawstwo, wstęp do językoznawstwa, krajoznawstwo szwedzkie, historia Szwecji, wstęp do literatur skandynawskich.

Absolwenci filologii szwedzkiej znajdą pracę w firmach krajowych i skandynawskich. Mogą pracować m.in. w: szkołach językowych, biurach tłumaczeń, wydawnictwach, mediach lub branży turystycznej.

Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym kierunkiem, to polecamy blog studentki filologi szwedzkiej, a zwłaszcza post, w którym podsumowuje ona wrażenia po pierwszym semestrze studiów.

wtorek, 19 lipca 2016

Włókiennictwo i przemysł mody

Włókiennictwo i przemysł mody to nowe studia adresowane do osób, które chcą zdobyć umiejętności projektowania nowoczesnych tekstyliów w oparciu o najnowsze technologie materiałowe.

Studia prowadzone będą tylko w trybie stacjonarnym, jako studia inżynierskie. Czas trwania studiów to 3,5 roku (7 semestrów).

Przewidziano trzy specjalności do wyboru: 
  • chemiczne projektowanie materiałów tekstylnych,
  • konstrukcja i technologia odzieży,
  • projektowanie i technologia tekstyliów.


Studia pozwolą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne przy rozwiązywaniu problemów związanych z odzieżą np. przy identyfikacji materiału z którego powstała. Absolwenci będą potrafili stosować chemię we włókiennictwie, czy rozwiązywać problemy technologiczne dotyczące, maszyn i urządzeń oraz procesów włókienniczych.

Praca po kierunku włókiennictwo i przemysł mody czekać będzie na absolwentów, według założeń w: zakładach włókienniczych, jednostkach i laboratoriach, w służbach celnych i biur ochronny konsumenta oraz jednostkach obrotu handlowego obiektami włókienniczymi. w zakładach tekstylnych a w szczególności w zakładach konfekcjonujących tekstylia. zakładach wytwarzania włókien chemicznych, barwiarniach i zakładach wykończalniczych przemysłu włókienniczego.

Rekrutacja właśnie trwa, a pod uwagę brane są wyniki z egzaminu maturalnego z matematyki, języka obcego i fizyki lub chemii.

wtorek, 12 lipca 2016

Pedagogika medialna - studia na odległość

Pedagogika medialna - nowość roku akademickiego 2016/17 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - to propozycja dla oszczędnych, którzy wolą czas i pieniądze przeznaczyć na inne cele niż studia. 

Kierunek studiów licencjackich adresowany jest do osób pracujących i mieszkających daleko od uczelni, bo realizowany będzie głównie na odległość. Tylko 40 dni (ok. 30% wszystkich zajęć) w całym roku akademickim przeznaczono na zajęcia stacjonarne. Pozostałe zajęcia zrealizowane zostaną z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Źródło: oneextradegree.blogspot.com



Pedagogika medialna będzie prowadzona w oparciu o zajęcia on-line i materiały e-learningowe. Kontakt z wykładowcami będzie zapewniony przez Internet. Podczas zajęć organizacyjnych studenci zdobędą wiedzę, jak uczyć się na studiach realizowanych na odległość.

Na kierunku pedagogika medialna do wyboru będą dwie specjalności:
  • nowe media w edukacji;
  • edukacja on-line. 

W trakcie zajęć studenci będą zdobywać wiedzę o tym jak projektować i realizować działania edukacyjne, tworzyć zasoby edukacyjne, np. serwery, platformy e-learningowe, portale, media społecznościowe, czy wykorzystywać cyberprzestrzeń w edukacji.

Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę  jako wykładowcy, animatorzy i specjaliści w dziedzinach pedagogiki i e-learningu. 

Inne informacje dostępne są na stronie kierunku pedagogika medialna.

wtorek, 5 lipca 2016

Teatrologia

Uniwersytet Wrocławski proponuje nową specjalność na kierunku filologia polska. Jest to teatrologia. Specjalność przeznaczona jest dla wszystkich miłośników teatru, którzy chcieliby w przyszłości podjąć pracę w instytucji kultury, zespole niezależnym lub biurze międzynarodowego festiwalu.

Źródło: Pinterest

Studenci będą zdobywali wiedzę z zakresu konwencji teatralnych oraz praktyczne umiejętności analizy spektaklu i podstawy warsztatu krytyka teatralnego. Zajęcia będą miały także wymiar praktyczny, co oznacza  m.in. wizyty w teatrze, czy rozmowy z twórcami.

Przykładowe przedmioty specjalizacyjne znajdujące się w programie to: Czytanie teatru. Analiza dzieła teatralnego, Kulturowe powinowactwa teatru, Muzyka, muzyczność, Przegląd konwencji teatralnych do XX wieku, Teatr z ducha muzyki, Teatrologia.

Po ukończeniu studiów licencjackich na specjalności teatrologia można podjąć pracę w charakterze sekretarza literackiego lub konsultanta programowego w teatrze czy innej instytucji kultury albo animatora edukacji artystycznej. Można także kontynuować naukę na studiach magisterskich  na filologii polskiej lub na pokrewnych kierunkach.  

wtorek, 28 czerwca 2016

Jakie zarobki po studiach

Wybierając studia część osób kieruje się zainteresowaniami, a część zarobkami jakie osiągną po zdobyciu tytułu licencjata, czy magistra. Do tej pory wiadomo było mniej więcej na jakie zarobki można liczyć, ale raczej z nieoficjalnych źródeł lub badań, które nie zawsze wykonywane były cyklicznie.

Teraz do dyspozycji mamy Ogólnopolski System Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA), który zawiera twarde dane odnośnie zarobków. ELA pokazuje nie tylko po jakim kierunku można zarobić najwięcej, ale także po ukończeniu jakiej uczelni wyższej. System działa od ponad miesiąca i znaleźć tu można informacje m.in.: o średnim czasie poszukiwania pracy, wynagrodzeniu, czy zagrożeniu bezrobociem.

Źródło: https://www.dailyworth.com


Z analiz wynika, że po ukończeniu studiów na rynku pracy najlepiej radzą sobie prawnicy oraz absolwenci farmacji. Ich pierwsza pensja to ponad 4 tys. zł, ale dużo zależy od uczelni, którą ukończyli.

Najbardziej popularne kierunku podczas poprzednich rekrutacji to: prawo, kierunek lekarski i informatyka.

Przystępując do rekrutacji warto skorzystać z narzędzia jakim jest ELA i sprawdzić, czy wybrana uczelnia zapewni przyszłość o jakiej myślimy.

wtorek, 21 czerwca 2016

Analiza i kreowanie trendów

Analiza i kreowanie trendów to nowa propozycja edukacyjna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest to interdyscyplinarny kierunek studiów pierwszego stopnia prowadzony aż przez trzy wydziały: Wydział Humanistyczny, Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Wydział Nauk Społecznych.

Źródło: http://patterncurator.org

Kierunek przeznaczony jest dla osób, które chcą łączyć wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin.

Studenci kierunku analiza i kreowanie trendów nauczą się jak pracować w warunkach wymagających dostosowania się do zmieniającego się otoczenia. Podczas zajęć poruszane będą zagadnienia z obszarów takich jak: filozofia, ekonomia, socjologia. IT.

Absolwenci będą potrafili śledzić kształtowanie się trendów, rozpoznawać potrzeby i źródła tych potrzeb. Będą znali współczesne strategie życia społecznego i ekonomicznego, ekonomiczne aspekty potrzeb, preferencje rynkowe. Absolwenci będą przygotowani przede wszystkim do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ale pracę znajdą także w sektorze kreatywnym, innowacyjnych przedsiębiorstwach, czy organizacjach pozarządowych. Będą mogli realizować się jako analitycy, planiści, trendsetterzy, itd.

Absolwenci mają także mozliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich, na takich takich kierunkach jak:  filozofia, ekonomia, zarządzanie, marketing lub administracja.

Więcej informacji o tych studiach znajduje się na stronie kierunku.

Zobaczcie też klip promujący analizę i kreowanie trendów.

wtorek, 14 czerwca 2016

Kryminologia stosowana

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach proponuje kandydatom na studia nowy kierunek, którym jest kryminologia stosowana.

Jest to interdyscyplinarny kierunek studiów prowadzony przez Instytut Pedagogiki. Studia mają trwać 3 lata i kończyć się uzyskaniem tytułu licencjata.

Źródło: http://ineverwillspeakword.tumblr.com

Plan studiów łączy w sobie przedmioty wywodzące się z nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych i technicznych. studenci oprócz wiedzy teoretycznej będą uczestniczyć w pracach naukowych i projektach badawczych. Zajęcia mają zawierać dwa moduły: technologię kryminalistyczną oraz kryminologię środowiskową. 


Absolwenci będą mogli szukać pracy w takich instytucjach jak: policja, prokuratura, służba więzienna i kuratorska, ABW, Służba Celna, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, itd.




Absolwenci będą mogli także kontynuować naukę na studiach magisterskich, na kierunkach opierających się na takich dziedzinach jak m.in.: bezpieczeństwo, kryminologia, kryminalistyka, prawo, psychologia, socjologia, pedagogika.

Więcej informacji o studiach w Siedlcach i prowadzonych tam kierunkach można znaleźć na stronie uczelni.


wtorek, 7 czerwca 2016

Technologia Roślin Leczniczych i Prozdrowotnych - studia inżynierskie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie postanowił poszerzyć swoją ofertę edukacyjną o nowy ciekawy kierunek, jakim jest Technologia Roślin Leczniczych i Prozdrowotnych. Studia przeznaczone są dla osób zainteresowanych biologią, a zwłaszcza botaniką. Studenci mają szansę zdobyć wiedzę o światowych zasobach roślin leczniczych, przyprawowych, kosmetycznych i kulinarnych. 

Źródło: www.littlerustedladle.com

Studia trwają 3,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Naukę można kontynuować na studiach magisterskich, na tym samym kierunku. Kierunek prowadzony jest w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. W programie studiów przewidziano takie przedmioty jak np.: integrowana ochrona roślin ogrodniczych, podstawy farmakologii, biologia nasion, historia ziołolecznictwa, rośliny do ogrodów sensorycznych, techniki mikroskopowe w biologii roślin, wino i cywilizacja. Zajęcia mają charakter nie tylko teoretyczny, ale także praktyczny w laboratorium.

Kończąc studia inżynierskie absolwenci otrzymują nie tylko dyplom inżyniera, ale także następujące certyfikaty:
  • Certyfikat potwierdzający kwalifikacje do pracy w sklepach zielarsko-medycznych;
  • Certyfikat potwierdzający kwalifikacje w zakresie stosowania środków ochrony roślin;
  • Certyfikat potwierdzający kwalifikacje w zakresie integrowanej uprawy roślin.

Absolwenci kierunku mogą podjąć pracę jako specjaliści w sektorze produkcji, towaroznawstwa, przetwarzania i  marketingu roślinnych surowców farmakologicznych, kosmetycznych, spożywczych, w nowoczesnych laboratoriach biotechnologicznych i analitycznych lub w organizacjach promujących zdrowie.

Folder kierunku dostępny jest tutaj. Warto również odwiedzić Technologię Roślin Leczniczych i Prozdrowotnych na Facebooku.

czwartek, 2 czerwca 2016

Technologie kosmiczne i satelitarne - studia w Gdańsku

Oferta edukacyjna na Pomorzu wzbogacona zostało ostatnio o atrakcyjny kierunek studiów. Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni  i Akademia Morska w Gdyni podpisały porozumienie o utworzeniu i prowadzeniu międzyuczelnianego kierunku studiów Technologie kosmiczne i satelitarne.

Źródło: guff.com



Studia planowane są na semestr letni 2016/2017. Będą to magisterskie studia II stopnia.

Kierunek to odpowiedź na zapotrzebowanie na specjalistów dla rozwijającego się w regionie sektora firm kosmiczno-satelitarnego.

Studia będą realizowane na trzech uczelniach i kilku wydziałach. W programie znajdą się takie przedmioty jak:  matematyka, fizyka, mechanika, nawigacja satelitarna, teledetekcja, robotyka, czy analiza i przetwarzanie danych przestrzennych. 

W ramach kierunku technologie kosmiczne i satelitarne planowane jest uruchomienie czterech specjalności: 

  • Technologie informacyjne i elektroniczne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej (lider: Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG);
  • Wykorzystanie technologii kosmicznych i satelitarnych w gospodarce (lider: Wydział Mechaniczny PG);
  • Morskie systemy satelitarne i kosmiczne (lider: Wydział Nawigacyjny AMG);
  • Aplikacje kosmiczne i satelitarne w systemach bezpieczeństwa (lider: Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętów AMWG).
Szczegółowe warunki rekrutacji nie są na razie znane.



poniedziałek, 30 maja 2016

Kierunek prawno-ekonomiczny w Poznaniu

Kierunek Prawno-ekonomiczny to kierunek międzyuczelniany prowadzony wspólnie przez Wydział Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A Mickiewicza. Podczas nadchodzącej rekrutacji przewidziano kolejny już nabór na te studia. Kierunek cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów, w poprzednich latach na jedno miejsce przypadało ich około siedmiu.

Źródło: legalcareers.about.com

Kierunek przeznaczony jest dla osób, które, interesują się zagadnieniami gospodarczymi oraz stroną prawną procesów ekonomicznych.  

Studia prowadzone są tylko w trybie stacjonarnym. Studia I stopnia trwają trzy lata i kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata. Później wiedzę można uzupełnić na 2 letnich studiach magisterskich.

W programie studiów przewidziano takie przedmioty jak np.: matematyka z elementami logiki formalnej, podstawy ekonomii, podstawy rachunkowości, podstawy prawoznawstwa i analiza ilościowa, redakcja tekstów prawnych i prawniczych, podstawy finansów, ekonomiczna i prawna teoria własności, międzynarodowe stosunki gospodarcze, ekonomiczna i prawna teoria procesu sądowego.

Studia przygotowują absolwentów, którzy będą zlecać prawnikom wykonywanie usług na rzecz przedsiębiorstwa, dla którego pracują. Wiedza o ekonomicznych i prawnych aspektach działania gospodarki rynkowej i umiejętność rozumienia tekstów prawnych pozwolą absolwentom na podjęcie pracy na stanowiskach operacyjnych, analitycznych i menedżerskich w przedsiębiorstwach sektora prywatnego i publicznego, kancelariach radcowskich oraz innych organizacjach i instytucjach.

O tym jak wyglądają studia w Poznaniu i co miasto ma do zaoferowania studentom można dowiedzieć się tutaj.

wtorek, 24 maja 2016

Lingwistyka praktyczna i copywriting - studia w Toruniu

Lingwistyka praktyczna i copywriting to pierwszy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kierunek praktyczny, co oznacza m.in.: kilkaset godzin praktyk zawodowych oraz zdobywanie wiedzy od praktyków. 

Studia przeznaczone są dla osób, które chcą zdobyć wiedzę z językoznawstwa, literaturoznawstwa, nowych mediów i marketingu.





Lingwistyka praktyczna i copywriting to trzyletnie studia licencjackie. Podczas pierwszego roku program studiów jest taki sam dla wszystkich. Później każdy student oprócz zajęć obligatoryjnych wybiera dwa moduły specjalizacyjne spośród następujących: komunikacja publiczna, komunikacja międzykulturowa, turystyka literacko-kulturowa, copywriting i retoryka praktyczna. 

Również od drugiego roku każdy student jest zobowiązany do odbycia miesięcznej praktyki zawodowej w wymiarze co najmniej 300 godzin. 

Przykładowe przedmioty realizowane podczas studiów to: podstawy teorii komunikacji, socjologia literatury, gramatyka funkcjonalna języka polskiego, zjawiska kultury popularnej i masowej, słowniki i encyklopedie, psychologia zarządzania zasobami, grafika komputerowa.

Absolwenci kierunku „Lingwistyka praktyczna i copywriting” uzyskają kompetencje, które będa mogli wykorzystać w pracy dla firm reklamowo-copywriterskich, dla mediów tradycyjnych i nowych oraz wszędzie tak, gdzie kształtowany jest wizerunek firmy, instytucji, marki, czy produktu.

czwartek, 19 maja 2016

Studiuj biznes chemiczny

Uniwersytet Gdański postanowił otworzyć nowy kierunek - biznes chemiczny. Kierunek ma połączyć kompetencje i wiedzę z umiejętnościami menedżerskimi. Studia dostępne będą od roku akademickiego 2016/17, a więc można zapisywac się już podczas nadchodzącej rekrutacji.

Źródło: urbanoutfitters.com



Biznes Chemiczny to stacjonarne studia pierwszego stopnia, które prowadzone będą aż przez dwa wydziały: Wydział Chemii oraz Wydział Ekonomiczny. Studia będą trwały 7 semestrów, a uzyskany po nich tytuł to inżynier. 

Studia przeznaczone są głównie dla osób przedsiębiorczych, które chciałyby prowadzić własną firmę o profilu chemicznym, czyli zajmującą się np. produkcją kosmetyków bądź środków czystości, ale nie tylko. Absolwenci będą mogli także obejmować stanowiska menadżerskie w przedsiębiorstwach. 

Zajęcia odbywać będą się w jednym z najnowocześniejszych budynków nauk eksperymentalnych w Europie, czyli nowej siedzibie Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,  wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę badawczą.

Terminy rekrutacji i inne informacje o kierunku studiów biznes chemiczny można znaleźć tutaj.

Inne ciekawe kierunki związane z chemią, o których pialiśmy już wcześniej to: chemia i toksykologia sądowa, biomonitoring i kosmetologia.


piątek, 13 maja 2016

Publikowanie cyfrowe i sieciowe

Publikowanie cyfrowe i sieciowe to nowoczesny kierunek studiów licencjackich na Uniwersytecie Wrocławskim. Postęp technologiczny w dziedzinie publikacji spowodował, że na rynku występuje obecnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu nowoczesnego edytorstwa i komunikacji piśmiennej. Studia przeznaczone są dla osób, które interesują się procesem powstawania książek i innych publikacji.

Źródło: https://dgpprintspore.wordpress.com

W programie studiów znalazły się takie przedmioty jak: edytorstwo publikacji cyfrowych, źródła informacji w pracy wydawcy, redagowanie tekstu, typografia i grafika, komunikacja społeczna, ocena funkcjonalności stron internetowych, zarządzanie kolekcjami e-dokumentów, czy rynek e-publikacji.

Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowni komputerowej. Studenci poznają zaawansowane funkcje edytorów tekstów oraz m.in. program InDesign.

Absolwenci kierunku będą orientowali się w funkcjonowaniu  publikacji cyfrowych – od ich tworzenia, przez dystrybucję, przechowywanie, archiwizację, odbiór i użytkowanie. Praca będzie czekała na nich w wydawnictwach, portalach internetowych, archiwach, bibliotekach cyfrowych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie zarządzanie informacjami i publikacjami.

Absolwenci kierunku publikowanie cyfrowe i sieciowe mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich na kierunku bibliotekoznawstwo lub pokrewnym oraz na studiach podyplomowych.

poniedziałek, 9 maja 2016

Wojskoznastwo

Wojskoznawstwo to studia dla osób zainteresowanych historią, sztuką wojenną, bronią i biografiami wybitnych wodzów wojskowych. Studia I i II stopnia na kierunku wojskoznawstwo będą dostępne od roku akademickiego 2016/17 na Uniwersytecie Łódzkim. Wojskoznawstwo na studiach licencjackich można też studiować na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (tutaj naukę kontynuować można na studiach magisterskich).

Źródło: guns-and-humor.tumblr.com


Studia w Łodzi prowadzone będą na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Studenci będą zajmowali się m.in. współczesnymi strukturami bezpieczeństwa narodowego, logistyką działań wojennych,  czy wychowaniem patriotycznym. W trakcie studiów będzie też czas na zajęcia praktyczne takie jak: sztuki walki, czy zajęcia na poligonie.

Przykładowe przedmioty przewidziane planem studiów to: wstęp do badań wojskoznawczych, sztuka wojenna starożytności, kartografia historyczna i wojskowa, kultura rycerska, ceremoniał wojskowy. bronioznawstwo, archiwistyka wojskowa, sztuka wojenna, podstawy prawne funkcjonowania polskich sił zbrojnych.

Pracy po studiach absolwenci mogą szukać w strukturach Wojska Polskiego, innych służbach mundurowych, w placówkach kulturalnych związanych z wojskowością lub w administracji państwowej.

Strony wojskoznawstwa na polskich uczelniach wyższych:



poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Jakie studia MBA wybrać?

Dziś podpowiadamy kiedy warto skorzystać z oferty studiów MBA i jak nie zgubić się w coraz szerszej ofercie uczelni wyższych.

Dla kogo przeznaczone są studia MBA?

Kto powinien zastanowić się nad podjęciem wymagających czasu i sporej ilości pieniędzy studiów MBA? Przede wszystkim osoby, które mają już jakiś staż pracy i piastują, bądź chcą zajmować stanowiska kierownicze.

MBA to skrót od Master of Business Administration. Pierwsze studia MBA miały za zadanie wykształcenie wysoko wyspecjalizowanej kadry kierowniczej w USA w latach w latach 50 XX wieku. Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy uczyli się, jak w praktyce wykorzystać, to czym zajmowali się na zajęciach. W Polsce pierwsze programy MBA pojawiły się w latach 90 XX wieku.

Źródło: getittogetherproorganizing.blogspot.com

Jakie są typy MBA?

Obecnie mamy wysyp tematycznych MBA, czyli przeznaczonych dla kadry menedżerskiej w określonych specjalizacjach np. MBA dla finansistów, MBA dla kadry medycznej, MBA Energetyka, czy MBA dla IT.

Różne rodzaje klasycznych MBA przeznaczone są dla osób posiadających określony staż pracy i umiejętności.

  • MBA - studia dla zawodowych menedżerów;
  • EMBA (Executives MBA) - studia dla menedżerów średniego i wyższego stopnia z dłuższym stażem zawodowym;
  • GEMBA (Global Executives MBA) studia dla menedżerów pracującym na szczeblu międzynarodowym.

Programów MBA jest coraz więcej. Często polskie uczelnie podpisują umowy międzynarodowe z partnerami zagranicznymi na prowadzenie studiów MBA. Studiując w Polsce można uzyskać dyplom uczelni zza oceanu. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci, zanim zapiszemy się na studia warto sprawdzić kilka parametrów świadczących o jakości programu.

Po pierwsze prestiż uczelni, która prowadzi studia - zarówno polskiej jak partnerskiej. Ważny jest także prestiż konkretnego programu. Istnieją międzynarodowe rankingi studiów MBA, przygotowane np. przez Financial Time, czy economist.com, jednak polskie uczelnie nie są tam notowane. Warto porównać programy najlepszych studiów MBA na świecie z programem, który bierzemy pod uwagę. Im więcej podobnych punktów tym lepiej.
.
Po drugie wymagania rekrutacyjne. Studia MBA opierają się na dużej ilości zajęć warsztatowych i projektowych, ważne więc żeby studiujące z nami osoby były naprawdę wysokiej klasy specjalistami. Niskie wymagania stawiane kandydatom mogą sprawić, że osoby z którymi będziemy współpracować nie wniosą wiele w rozwój, za który płacimy niemałe pieniądze. Na studia MBA idzie się nie tylko po wiedzę, ale także po kontakty, które będą procentowały w przyszłości.

Po trzecie kadra wykładająca. Oprócz sprawdzenia programu studiów należy także zobaczyć, kto będzie prowadził poszczególne moduły. Warto, by były to osoby znane w w swojej branży, praktykujące na codzień, to co wykładają, doświadczone i doskonale wykształcone.

Wszystkie programy studiów MBA dostępnych w Polsce znajdują się na portalu studiapodyplomowe.net.pl

wtorek, 12 kwietnia 2016

Fizyka gier komputerowych

Fizyka gier komputerowych i robotów to nowa propozycja Uniwersytetu w Białymstoku. Jest to specjalność na kierunku fizyka. Studia mają łączyć praktyczne zajęcia komputerowe z nauką fizyki.

Zajęcia obejmować będą takie zagadnienia jak: programowanie, aplikacje mobilne, klastry obliczeniowe, grafika, modelowanie 3D, animacja, projektowanie domów inteligentnych.



Nauka fizyki połączona jest więc z nauką informatyki. Studia mają mieć wymiar praktyczny i skupiać się na wykorzystaniu zdobytej wiedzy i umiejętności.

Kandydaci na studia nie muszą programować, wszystkiego nauczą się podczas zajęć, natomiast osobom bardziej zaawansowanym twórcy kierunku obiecują doskonalenie warsztatu. Indywidualne podejście do studenta ma być zaletą tych studiów.

Połączenie nauki fizyki z informatyką i nauka umiejętności programowania gier i robotów mają na celu stworzenie absolwenta, który odnajdzie się na rynku pracy dzięki kompleksowej wiedzy.  Absolwent będzie mógł podjąć pracę jako m.in.:informatyk, grafik, programista.

Dodatkowo przy Dziekanie Wydziału Fizyki utworzono Radę Specjalności, której zadaniem jest opiniowanie, czy plan studiów, a zwłaszcza przedmioty technologii informatycznej są aktualne i oczekiwane przez pracodawców sektora prywatnego. W skład Rady Specjalności wchodzą firmy komercyjne z regionu.

piątek, 8 kwietnia 2016

Studia anglojęzyczne w Polsce

Coraz więcej polskich uczelni proponuje studia w języku angielskim. Niektóre kierunki w całości prowadzone są w tym języku, inne przewidują w programie studiów wybrane przedmioty po angielsku. Czy takie studia mogą stać się alternatywą dla wyjazdu zagranicznego na studia?

Źródło: http://www.customcookie.co.uk

Zalety studiów anglojęzycznych w Polsce to przede wszystkim niskie (lub niższe) koszty. Studia za granicą wiążą się z dużymi wydatkami. Wybierając USA lub Wielką Brytanię na miejsce studiowania należy opłacić tam czesne. Tylko niewielka część osób może liczyć na stypendium z uczelni. Wielu studentów posiłkuje się kredytem, który muszą spłacić po studiach, wchodzą więc w dorosłe życie ze sporym obciążeniem. Również koszty życia za granicą są wyższe niż w Polsce. 

Studiując po angielsku w Polsce bierze się udział w zajęciach prowadzonych przez tzw. profesorów wizytujących (visiting professors). Osoby takie to goście z zagranicznych uczelni, którzy wykładają przedmiot w języku angielskim. Oprócz wykładowców zagranicznych można spotkać także wykładowców dwujęzycznych, czyli polaków wykładających po angielsku.

Studia anglojęzyczne w Polsce stwarzają również  możliwość obracania się w środowisku wielokulturowym, ponieważ w zajęciach  biorą udział studenci z zagranicy, którzy przyjechali na wymianę lub nie potrafią jeszcze posługiwać się językiem polskim.

Niewątpliwą zaletą studiów anglojęzycznych jest korzystanie z języka w praktyce. Aby zapisać się na studia anglojęzyczne należny posiadać certyfikat językowy (najczęściej wystarczy poziom B2) lub zdać egzamin z języka angielskiego na uczelni. Zazwyczaj nie jest wymagana matura międzynarodowa.

Na początku nauka po angielsku jest dość wymagająca, ale z czasem posługiwanie się obcym językiem staje się bardziej naturalne.

Wybierając studia anglojęzyczne warto zwrócić uwagę na dyplom, jaki wydawany jest po ukończeniu studiów. Istnieją programy, gdzie polska uczelnia współpracuje z uczelnią z zagranicy przy tworzeniu i prowadzeniu studiów. W takich przypadkach absolwenci uzyskują podwójny dyplom - jeden uczelni polskiej i jeden z uczelni zagranicznej. Posiadając dyplom uczelni zagranicznej znacznie łatwiej jest zdobyć pracę za granicą.

Jakie kierunki studiów dostępne są w Polsce po angielsku?
Istnieje spora liczba kierunków po angielsku oferowana przez polskie uczelnie publiczne i niepubliczne. Są to zarówno studia licencjackie jak i magisterskie, przyrodnicze, ekonomiczne, medyczne, społeczne. Odpowiedniego kierunku można szukać na stronach uczelni.

Może warto sprawdzić, czy wymarzony kierunek dostępny jest również po angielsku?

Osobom szerzej zainteresowanych tematem polecamy audycję radiowej Czwórki na ten właśnie temat.

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Studia w Białymstoku - czy warto?

Białystok to nieoczywiste miejsce wyboru na studia. Miasto ma jednak wiele do zaoferowania. Przede wszystkim jest bardzo zielone i posiada rozległe tereny spacerowe i rekreacyjne. Kandydaci na studia mają do wyboru politechnikę, uniwersytet i uniwersytet medyczny oraz kilkanaście uczelni niepublicznych. Od strony kulturowej Białystok to tygiel kulturowy, gdzie łącza się obyczaje i tradycje takich narodów jak Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Litwini, Niemcy, Rosjanie i Tatarzy.

Źródło: http://yokofurusho.com

W nadchodzącym roku akademickim uczelnie z Białegostoku przygotowały nowości w swojej ofercie edukacyjnej.

Jedna z najciekawszych nowych specjalności to fizyka gier komputerowych i robotów na kierunku fizyka. Specjalność rusza od przyszłego roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku. Inną ciekawą specjalnością na tej samej uczelni, tym razem na kierunku matematyka będzie bezpieczeństwo informacji. Natomiast całkowicie nowym kierunkiem niedostępnym dotychczas w Białymstoku będzie religioznawstwo.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zwiększy natomiast w roku akademickim 2016/17 limit przyjęć kandydatów aż o 15%. Dodatkowo uczelnia ma w planach nauczanie nowych procedur medycznych np. leczenie rogówki. Dzień otwarty na tej uczelni przewidziano na 24 maja 2016, do tego czasu można zapoznać się z folderem rekrutacyjnym.

Dlaczego warto wybrać Białystok mówią osoby, które studiują i żyją w tym mieście:


A tak wyglądały zeszłoroczne  Juwenalia w Białymstoku:

wtorek, 29 marca 2016

Ochrona dóbr kultury

Ochrona dóbr kultury to studia przeznaczone dla osób, które chcą związać swoją przyszłość ze sztuką, ale nie koniecznie wykazują talent w jej tworzeniu. 

Studenci mają do wyboru kilka specjalizacji, które będą determinowały ich przyszłą pracę.

Po ODK można zostać muzealnikiem, konserwatorem zabytków lub specjalizować się w turystyce kulturowej.

Źródło: http://www.yatzer.com/torafu-haunted-house-mot

Program studiów jest rozbudowany i znajdują się w nim przedmioty teoretyczne jak: historia sztuki, muzeologia, konserwatorstwo, techniki i technologie sztuk plastycznych, archiwistyka, heraldyka, estetyka, prawo, ale także zajęcia praktyczne m.in. z fotografii i zajęcia plenerowe przy katalogowaniu i opisywaniu zabytków lub obiektów pretendujących do tego miana.

Studia dostępne są w trybie zarówno stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Ochrona Dóbr Kultury dostępna jest tylko na kilku uczelniach w Polsce m.in. w Poznaniu, Toruniu i Krakowie. Podczas studiów można wyjechać na wymianę do innych krajów europejskich i zajmować się opieką nad miejscowymi zabytkami.

Po skończeniu studiów absolwenci mogą szukać pracy w instytucjach działających na rzecz kultury np. muzeach, galeriach, antykwariatach, fundacjach działających na rzecz dziedzictwa kulturowego. Mogą wykonywać także takie zawody jak: publicysta, krytyk sztuki, kurator wystaw sztuki, przewodnik lub pilot wycieczek.


Przed podjęciem studiów warto zapoznać się z niektórymi zagadnieniami, które omawiane będą na zajęciach. Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajdują się ciekawe dokumenty dotyczące ochrony zabytków. Ciekawą publikacja dostępną w Internecie jest także "Prawne wyzwania ochrony dóbr kultury we współczesnym świecie".