wtorek, 29 grudnia 2015

Sztuka ogrodowa

Sztuka ogrodowa to kierunek zaproponowany przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Studia przeznaczone są dla osób, które w przyszłości chciałyby projektować tereny zielone, zakładać ogrody zgodnie ze sztuką ogrodniczą oraz opiekować się roślinami. 

Źródło: http://0xymoron.livejournal.com

Studia na kierunku sztuka ogrodowa prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Trwają 3,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Atutem studiów jest możliwość kontynuacji kierunku na studiach magisterskich. 

W planie studiów przewidziano takie przedmioty jak: gleboznawstwo, rysunek techniczny, ochrona zasobów przyrodniczych i krajobrazowych, struktury wizualne w kompozycjach ogrodowych, botaniczne podstawy sztuki ogrodowej, rysunek odręczny, fizjologia roślin, genetyka i hodowla roślin ozdobnych, diagnostyka chorób w terenach zieleni, fizjologia roślin ozdobnych, podstawy biotechnologii roślin, uszlachetnianie nasion, historia roślin ogrodowych.

Wiele przedmiotów można wybrać samodzielnie skupiając się na tym, co naprawdę nas interesuje. Podczas studiów należy także odbyć praktykę zawodową.

Źródło: http://www.hgtvgardens.com/

Absolwent sztuki ogrodowej może założyć własną działalność gospodarczą albo podjąć pracę w pracowniach zajmujących się projektowaniem i pielęgnacją ogrodów. Może również  produkować rośliny ozdobne lub zajmować się florystyką. Co ciekawe absolwent jest przygotowany do prowadzenia zajęć hortiterapeutycznych w z zespole rehabilitacyjnym (o hortiterapii pisaliśmy tutaj). 

Podobne kierunki studiów to: ogrodnictwo, medycyna roślin, architektura krajobrazu.

wtorek, 22 grudnia 2015

Hortiterapia

Hortiterapia, inaczej ogrodoterapia, to leczenie za pomocą ogrodów. Hortiterapia wykorzystywana jest w terapii osobowości, niepełnosprawności i resocjalizacji. Aktywności ogrodnicze pozwalają na osiągnięcie specyficznych celów terapeutycznych, wspierają proces rehabilitacji i resocjalizacji . Kontakt z roślinami i uczestnictwo w ich pielęgnacji może przyczyniać się do lepszego funkcjonowania społecznego, poprawiać zdrowie fizyczne i psychiczne.



Źródło: http://ahta.org


Studia na kierunku hortiterapia dostępne są w Polsce jako studia podyplomowe lub jako studia II stopnia dla osób, które ukończyły wcześniej ogrodnictwo lub kierunek pokrewny. Uczelnią, która prowadzi kierunek jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Przykładowe przedmioty zawarte w planie studiów to: propedeutyka ogrodolecznictwa, wybrane zagadnienia z psychologii, projektowanie i kształtowanie ogrodów terapeutycznych, rośliny ogrodowe, elementy fizjoterapii.

Absolwenci kierunku potrafią wykonać ogród terapeutyczny, mają wiedzę z zakresu ogrodnictwa, psychologii i socjologii. Pracy mogą szukać w ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej, hospicjach, terapeutycznych placówkach edukacyjnych, czy gospodarstwach agroturystycznych.

Zobaczcie film z seminarium dotyczącego hortiterapii:


Podobne kierunki studiów to: ogrodnictwo.

czwartek, 17 grudnia 2015

Etnofilologia białoruska

Od przyszłego roku akademickiego 2016/17 na Uniwersytecie w Białymstoku dostępne będą nowe studia - etnofilologia białoruska, która zastąpi filologię białoruską wykładaną do tej pory na tej uczelni. 

Źródło: Pinterest

Etnofilologia białoruska to studia filologiczne o profilu kulturoznawczym. Będą prowadzone jako stacjonarne studia I stopnia. Studenci poznawać będą język białoruski oraz historyczne procesy kształtowania się mniejszości białoruskiej w Polsce, a także specyfikę kultury materialnej i duchowej Podlasia. 

Studia prowadzone będą na Wydziale Filologicznym w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej.

Po ukończeniu studiów absolwenci będą mogli podjąć pracę w placówkach kultury, środkach masowego przekazu, sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury białoruskiej, a także po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych w szkołach i placówkach oświatowych.

Zobaczcie krótką historię Białorusi po białorusku i sprawdźcie, czy nauka tego języka przyjdzie wam łatwo:

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Biomonitoring

Biomonitoring ogólnie, to działania polegające na obserwowaniu i ocenie stanu środowiska za pomocą bioidentyfikatorów, czyli organizmów roślinnych i zwierzęcych cechujących się zróżnicowaną wrażliwością i charakterystyczną reakcją na działanie czynników środowiska .

Źródło: https://www.flickr.com

Studia na kierunku biomonitoring dostępne są na razie tylko na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Są to studia stacjonarne I stopnia kończące się nadaniem tytułu licencjata. Naukę można kontynuować na studiach magisterskich na kierunkach pokrewnych np. biologia, czy ochrona środowiska.

W programie studiów znalazły się takie przedmioty jak: zróżnicowanie taksonomiczne, podstawy algologii i mykologii, podstawy geomonitoringu, ewolucja różnorodności biologicznej, ekologia ogólna, ochrona środowiska przyrodniczego, identyfikacja organizmów wskaźnikowych, fizyczne podstawy biomonitoringu, chemiczne podstawy biomonitoringu, stres środowiskowy a tolerancja organizmów, metody statystyczne, funkcjonowanie ekosystemów w warunkach presji inwestycyjnej, ekologia populacji,  waloryzacja przyrodnicza w ocenach środowiskowych, ekobiznes.

Ważnym elementem studiów jest praktyka zawodowa realizowana aż przez jeden semestr. Taki okres realizowanej praktyki zawodowej i zaplanowanie jej pod koniec etapu kształcenia pozwala na pełną integrację wiedzy z działaniami praktycznymi.

Absolwenci kierunku biomonitoring maga podjąć pracę w laboratoriach, w jednostkach administracji rządowej i administracji samorządowej zajmujących się ochroną środowiska, służbach ochrony środowiska, firmach konsultingowych zajmujących się wykonywaniem ocen oddziaływania na środowisko inwestycji, parkach narodowych lub krajobrazowych, itp.

czwartek, 3 grudnia 2015

Ogrodnictwo

Ogrodnictwo to studia oparte o nauki rolnicze. Osoby myślące o tym kierunku powinny interesować się biologią, chemią oraz naukami pokrewnymi. Zarówno studia, jak i późniejsza praca ma charakter praktyczny. Ogrodnictwo zajmuje się uprawą roślin sadowniczych, warzywnych, zielarskich oraz ozdobnych, ale to także projektowanie urządzanie i opieka nad terenami zielonymi. 

Źródło: www.thegardenglove.com

Studia na kierunku ogrodnictwo są dwuetapowe. Po pierwszych 7 semestrach (3,5 roku) studenci zostają inżynierami ogrodnictwa. 1,5 roczne studia uzupełniające dają im tytuł magistra. Dużą rolę na tym kierunku odgrywa wybór specjalności. Przykładowymi specjalnościami na ogrodnictwie są np.: 
  • produkcja ogrodnicza,
  • kształtowanie terenów zieleni,
  • sadownictwo i szkółkarstwo,
  • warzywnictwo i rośliny przyprawowe,
  • rośliny ozdobne i tereny zieleni,
  • doradztwo w ogrodnictwie.
Przykładowe przedmioty realizowane na kierunku ogrodnictwo to: botanika, fizjologia roślin, genetyka, biotechnologia, uprawa roślin (sadowniczych, ozdobnych, itd.), nasiennictwo, szkółkarstwo, pielęgnacja i kształtowanie terenów zielonych, ochrona roślin.

Absolwenci ze względu na to, że posiadają rozległą wiedzę mogą podjąć pracę w gospodarstwach ogrodniczych rożnego typu, w przemyśle przetwórczym, doradztwie ogrodniczym lub ośrodkach badawczych. Wielu absolwentów ogrodnictwa zakłada własne firmy usługowe. Ze względu na wzrost znaczenia zieleni w naszym kraju, studia na kierunku ogrodnictwo dają obecnie dobrą perspektywę zatrudnienia.

Kierunek prowadzony jest przez uniwersytety przyrodnicze i państwowe wyższe szkoły zawodowe w całym kraju.





Podobne kierunki studiów, o których pisaliśmy wcześniej to: agrobiologia, rolnictwo, leśnictwo i medycyna roślin.

poniedziałek, 23 listopada 2015

Jakie studia wybrać? Wskazówki i test predyspozycji

Decyzja o kierunku studiów jest jedną z najważniejszych w życiu. Jakie studia wybrać by później nie żałować i nie zmieniać kierunku? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w udanym  i świadomym wyborze studiów.

Źródło: http://strautniekas.com/

Wybór studiów to proces. Już od początku liceum warto myśleć, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Jeżeli tego nie wiemy na początek warto poznać swoje predyspozycje, to jakie mamy talenty i w czym jesteśmy najlepsi. Testy predyspozycji zawodowych można wykonać online np. tutaj lub tutaj. Nie powinniśmy ich jednak traktować rozstrzygająco, ale pomocniczo. 

Wybierając studia możemy kierować się trendami na rynku pracy. W takim wypadku powinniśmy jednak pamiętać, że zmieniają się one w czasie. Jeżeli dziś istnieje zapotrzebowanie na jakiś zawód, to za kilka lat może się okazać, że rynek jest już nasycony. Trzeba więc przewidywać.

Warto wybierać studia zgodne z naszymi zainteresowaniami, jeżeli coś sprawia nam przyjemność nie tylko łatwiej przyswoić wiedzę, ale także szybciej można stać się ekspertem i uzyskać przewagę nad konkurentami lub założyć własną działalność związaną z dziedziną którą studiujemy. Dotyczy to zwłaszcza osób kończących studia humanistyczne deprecjonowane ostatnio i oskarżane o "produkcję bezrobotnych". Każdy kierunek daje szansę na odkrycie własnej niszy i znalezienia pracy należy jednak pamiętać że wiąże się to z wysiłkiem i koniecznością pokonywania przeszkód.

Ważny jest nie tylko kierunek studiów, ale także specjalizacja. Często wybór specjalizacji decyduje o przebiegu dalszej kariery.

Dobrze jest przyjrzeć się także uczelni, na której zamierzamy studiować i temu czy oferuje ona odpowiedni poziom kształcenia oraz jakie doświadczenie możemy zdobyć podczas studiów. Wszystkie uczelnie wyższe w Polsce oceniane są przez studentów na portalu Opinie o Uczelniach. Warto zapoznać się z tymi ocenami.

Czego nie robić wybierając studia?

Przy wyborze kierunku studiów nie warto kierować się modą na dany typ studiów lub kierunek. Nie należy ulegać presji rodziny, choć może okazać się to trudne. Pójście na studia ze względu na znajomych, to także nie najlepszy pomysł.


wtorek, 17 listopada 2015

Bioinformatyka

Bioinformatyka to interdyscyplinarna dziedzina nauki wykorzystująca metody i narzędzia informatyczne do rozwiązywania problemów z nauk biologicznych. Bioinformatyka łączy w sobie informatykę i matematykę w celu przetwarzania danych biologicznych.

Bioinformatyka obejmuje rozwój metod obliczeniowych służących do badania struktury, funkcji i ewolucji genów, genomów i białek. Ponadto odpowiada za rozwój metod wykorzystywanych do zarządzania i analizy informacji biologicznej gromadzonej w toku różnych badań np. genomicznych.

Źródło: www.abc.net.au

Studia na kierunku bioinformatyka adresowane są do osób zainteresowanych biologią, a zwłaszcza genetyką oraz informatyką i przedmiotami ścisłymi. Studia w dużej mierze mają charakter praktyczny. 

Bioinformatyka to studia dwuetapowe. Studia I stopnia trwają 3 lata, po których uzyskuje się tytuł licencjata, studia II stopnia trwają 2 lata i kończą się tytułem magistra. 

Absolwenci kierunku bioinformatyka to specjaliści zarówno w dziedzinie informatyki, jak i biologii, . Potrafią rozwiązywać problemy biologiczne przy użyciu metod informatycznych oraz pozyskiwać informacje biologiczne metodami laboratoryjnymi i informatycznymi.

Absolwenci mogą szukać pracy w firmach zajmujących się przetwarzaniem danych biologicznych (firmy farmaceutyczne, bioinformatyczne, laboratoria badawcze i usługowe), w jednostkach naukowych, w klinikach lub ośrodkach oceny genetycznej. Mogą także podjąć pracę jako programiści lub administratorzy baz danych.

Jeżeli nie jesteście pewni czy bioinformatyka to studia odpowiednie dla Was weźcie udział w  bezpłatnym kursie bioinformatyki na platformie coursera.org.

Ciekawe informacje o bioinformatyce można znaleźć także tutaj.

czwartek, 12 listopada 2015

Psychologia zdrowia

Organizm ludzki to skomplikowana maszyneria nie do końca jeszcze poznana. Jak na stan zdrowia wpływa stan psychiczny oraz jak psychika oddziałuje na organizm? Tymi problemami zajmuje się psychologia zdrowia.

Psychologia zdrowia to kierunek studiów (jednolitych magisterskich) lub specjalność dostępna na kilku polskich uczelniach m.in.: Uniwersytecie SWPS, Collegium Medicum UMK. Od roku akademickiego 2016/17 psychologię zdrowia studiować będzie można również na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Predyspozycje do studiowana tego kierunku mają osoby z rozwiniętą em­pa­tią, otwartością na drugie­go człowie­ka i łatwością w nawiązaniu kontaktów.

Podczas zajęć na psychologii zdrowia zgłębiana jest problematyka wpływu czynników psychospołecznych na prozdrowotne funkcjonowanie człowieka. 

Źródło: http://www.all-about-psychology.com

Studenci poznają zagadnienia związane z kategoriami normy i patologii, zdrowia i choroby. Uczą się jak w tworzyć plany prewencji w systemie opieki zdrowotnej, a także współpracować w zespołach interdyscyplinarnych dla dobra pacjenta. Podczas zajęć praktycznych doskonalą pracę z pacjentem.

Oprócz wiedzy typowo psychologicznej studenci nabywają także kompetencje z obszaru medycyny i dyscyplin takich jak np. neu­rop­sy­chologia, psy­cho­on­ko­logia. 

Osoby, które chciałyby się dowiedzieć więcej o zagadnieniach związanych ze zdrowiem i psychiką mogą obejrzeć film wyprodukowany przez telewizję Planete:

wtorek, 3 listopada 2015

Sinologia - filologia chińska

Chiny to obecnie jeden z najczęstszych kierunków, w którym zwracają się przedsiębiorcy. Sinologia (filologia chińska, chinoznawstwo) pozwala poznać to ogromne państwo, zarówno jego język, jak i kulturę. Kończąc ten kierunek można podjąć pracę jako tłumacz lub specjalista do spraw kontaktów z Chinami w wielu branżach np. handlowej, turystycznej, przemysłowej. Państwo Środka jest ważnym graczem międzynarodowym, a to powoduje, że osoby znające język chiński są poszukiwane na rynku pracy.

Źródło: 99traveltips.com

Sinologia to studia dwustopniowe. Licencjat trwa 3 lata, a studia magisterskie uzupełniające 2 lata. Sinologię najlepiej studiować w trybie dziennym, ale niektóre uczelnie oferują także tryb wieczorowy lub niestacjonarny. Program sinologii skupia się na kursach z zakresu fonetyki i gramatyki języka chińskiego oraz kulturze, filozofii i historii Chin. Studenci pierwszego roku zaczynają od intensywnego kursu języka chińskiego (około 400 godzin nauki od podstaw).


Ponieważ kultura Chin różni się znacząco od europejskiej jeszcze przed rozpoczęciem studiów warto poznać etykietę spotkań z Chińczykami. Natomiast na kanale Chiński Rocks znajdziecie kilka podstawowych lekcji języka chińskiego:

poniedziałek, 26 października 2015

Aktuariusz - bardzo poszukiwany zawód

Dziś nie piszemy o konkretnym kierunku studiów, ale zawodzie aktuariusza oraz o tym jakie studia wybrać, by w przyszłości móc wykonywać ten zawód. 

Źródło: etsy.com
Aktuariusz też oblicza ryzyko, ale nie może być słaby z matematyki ;-)

Aktuariusz to osoba, która zajmuje się obliczaniem ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych, w szczególności długoterminowych lub obarczonych ryzykiem. Tradycyjnie profesja aktuariusza związana jest z branżą ubezpieczeń, reasekuracji oraz planów emerytalnych. Każde  towarzystwo ubezpieczeniowe obecne na polskim rynku ma obowiązek zatrudniać taką osobę. Aktuariusze poszukiwani są także przez firmy konsultingowe oraz fundusze.

Jakie studia wybrać, aby wykonywać pracę aktuariusza?

W pracy aktuariusza ważne są zdolności techniczne, bo pracuje on z zaawansowanymi arkuszami kalkulacyjnymi i hurtowniami danych. Na co dzień zajmuje się skomplikowanymi projektami z wykorzystaniem wielu danych. Jest to często praca w zespole, więc ważne są też zdolności komunikacyjne i znajomość języków obcych. Najlepsze studia przygotowujące do tego zawodu to: informatyka, matematyka, ekonometria, statystyka, ekonomia.

Po studiach lub na ostatnich latach warto rozejrzeć się za stażem w dziale aktuariatu. Dwuletni staż pod okiem certyfikowanego aktuariusza jest niezbędny, aby samodzielnie móc w przyszłości pracować jako aktuariusz. Wykonywanie tego zawodu wymaga zdania  również egzaminu przed Komisją Nadzoru Finansowego. Egzamin składa się z czterech testów:
  1. Matematyka finansowa,
  2. Matematyka ubezpieczeń na życie,
  3. Matematyka pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych,
  4. Prawdopodobieństwo i statystyka. 
Szczegółowe informacje na temat egzaminów dostępne są na stronie KNF.

Praca w aktuariacie jest prestiżowa, w całym kraju pracuje tylko kilkuset specjalistów z tej dziedziny. Dobrą wiadomości może okazać się fakt, że uprawnienia zdobyte w Polsce uznawane są w krajach UE.

poniedziałek, 19 października 2015

Geofizyka

Geofizyka to kierunek studiów dla osób, które chciałyby w przyszłości pracować w przedsiębiorstwach związanych z wiertnictwem, wykorzystaniem surowców naturalnych, czy kształtowaniem środowiska. Działy geologiczne kopalń oraz firmy geofizyczne przygotowujące dokumentację czekają na specjalistów po studiach geofizycznych.

Źródło: flickr.com

Geofizyka ogólnie to dyscyplina w dziedzinie nauk o Ziemi, w której bada się Ziemię jako planetę metodami naukowymi używanymi w fizyce. Geofizykę można studiować jako osobny kierunek lub, na niektórych uczelniach, jako specjalność na kierunku fizyka.

Studia na kierunku geofizyka są dwustopniowe. Studia I stopnia trwają 3 lata, ich ukończenie daje dyplom licencjata, który uprawnia do prowadzenia pomocniczych prac geofizycznych. Dwuletnie studia magisterskie są uzupełnieniem wiedzy i kompetencji zdobytych na studiach licencjackich.

W  programie studiów znajdują się takie zagadnienia jak np.: petrofizyka, sejsmika, geofizyka wiertnicza, metody potencjalne, geofizyka wiertnicza, struktury geologiczne w magnetotelluryce, metody geoelektyczne i georadarowe.

Zobaczcie jak wyglądają badania geofizyczne w praktyce

poniedziałek, 12 października 2015

Bezpieczeństwo narodowe

Bezpieczeństwo narodowe to kierunek adresowany do osób, które chciałyby podjąć pracę w służbach mundurowych, ale także w administracji. Kandydaci powinni posiadać odpowiednie predyspozycje i zainteresowania m.in.: strukturą państwa, sposobami funkcjonowania grup społecznych, problematyką obronności państwa.

Źródło: huffingtonpost.com


Planując studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe należy sprawdzić jakie specjalności oferują poszczególne uczelnie, a także z jakimi podmiotami mają podpisane umowy o współpracy. Niektóre szkoły wyższe współpracują z policją, inne z Wojskową Komendą Uzupełnień, a jeszcze inne ze strażą graniczną. Przed rozpoczęciem nauki warto zastanowić się nad tym, w jakiej służbie chcielibyśmy pracować w przyszłości. Na bezpieczeństwie narodowym oferowane są także specjalności związane z bezpieczeństwem danych, czy zarządzaniem.

Bezpieczeństwo narodowe to studia I i II stopnia. Po ukończeniu studiów I stopnia otrzymujemy tytuł licencjata, a II stopnia - tytuł magistra. Kierunek można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Zobaczcie prezentację kierunku przygotowaną przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.



poniedziałek, 5 października 2015

Inżynieria biotworzyw

Inżynieria biotworzyw to stosunkowo nowy kierunek studiów inżynierskich i magisterskich. Kierunek związany jest z naukami leśnymi, a dokładnie drzewnictwem. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Wiedza zdobywana podczas zajęć obejmuje technologie przetwarzania surowców naturalnych, biomasy i produkcji biotworzyw, ale także ekonomii i prawa. Studia kształcą specjalistów zajmujących się nowoczesnymi materiałami wytwarzanymi z surowców naturalnych .

Źródło: inhabitat.com

Absolwenci kierunku mogą znaleźć pracę m.in. w przemyśle budowlanym, papierniczym, włókienniczym lub chemicznym.

Studia inżynierskie trwają 7 semestrów, a magisterskie 3 semestry i są prowadzone tylko w trybie stacjonarnym. Studenci zdobywają wiedzę z matematyki, fizyki, chemii, nauk o ziemi, technologi pozyskiwania biomasy i jej przetwarzania, biotworzyw, gospodarowania zasobami naturalnymi, przerobie drewna, recyklingu oraz prawa.

Czym są biotworzywa, czyli przedmiot studiów?
Biotworzywa to tworzywa produkowane na bazie surowców odnawialnych. Stosowane są w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, czy motoryzacyjnym. Do ich produkcji wykorzystuje się biomasę, pochodzącą głównie z materiału roślinnego np. słomę, makuchy, wysłodki buraczane, łodygi traw, kukurydzy czy odpady drzewne. Z biotworzywami związana jest przyszłość, bo ich stosownie pozwala na ochronę klimatu i ograniczenie odpadów, są także biodegradowalne. Ciekawe informacje o biotworzywach można znaleźć np. w tym opracowaniu.

Obecnie kierunek dostępny jest w Poznaniu na Uniwersytecie Przyrodniczym. 

środa, 9 września 2015

Wzornictwo, design

Wzornictwo to studia prowadzone zazwyczaj przez wydziały o charakterze artystycznym. Studia z wzornictwa lub designu prowadzone są zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Studenci zdobywają konkretne umiejętności, które pozwalają im na podjęcie pracy w studiach projektowych, studiach graficznych, w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W pracy projektowej absolwenci designu zajmują się często nie tylko "opakowaniem" ale także samą ideą przedmiotu lub usługi.

Źródło: www.fromupnorth.com

W zależności od uczelni i specjalności studia na kierunku wzornictwo (design) studiować można na studiach licencjackich lub inżynierskich (np. inżynieria wzornictwa przemysłowego). Istnieją także studia uzupełniające magisterskie, które mają ściśle wyznaczoną specjalność. Kierunek studiować można w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Pierwszy rok przeznaczony jest zazwyczaj na zdobywanie umiejętności plastycznych i warsztatowych. Często podczas rekrutacji przeprowadzany jest test predyspozycji w zakresie np. rysunku.

Zobaczcie, co o studiach na wzornictwie mówi studentka tego kierunku, która uczy się na Politechnice Łódzkiej:


Przykładowe dobrze zaprojektowane rzeczy można obejrzeć tutaj

czwartek, 3 września 2015

Logopedia

Logopedia to kierunek adresowany do osób, które lubią pracę z ludźmi. Studia przygotowują do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Logopedia zajmuje się badaniem stanu rozwoju mowy i jej terapii na różnych etapach rozwoju. Duża część studiów to zajęcia praktyczne, podczas których studenci uczą się  diagnozować zaburzenia oraz usprawniać mowę.

Źródło: flickr.com
Logopedia to studia I stopnia (licencjackie). Kierunek można studiować dziennie lub zaocznie. Po uzyskaniu tytułu licencjata naukę można kontynuować na studiach magisterskich logopedycznych lub na pokrewnych kierunkach np.: filologii polskiej, pedagogice, audiologii. Można także wybrać od razu studia podyplomowe z logopedii, które pozwolą pogłębić wiedzę lub zdobyć inną specjalizację.

Rekrutacja na logopedię obejmuje sprawdzian wymowy.

Przykładowe specjalności na kierunku logopedia oferowane na polskich uczelniach to: neurologopedia, komunikacja publiczna, surdologopedia.

Plan studiów obejmuje oprócz wykładów ogólnoakademickich, takie przedmioty jak np.: dykcja, emisja i higiena głosu, elementy foniatrii, fonetyka funkcjonalna, funkcjonalny opis języka polskiego ,logorytmika i umuzykalnienie, psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży.

Absolwenci mogą podjąć pracę w przedszkolach, szkołach, ośrodkach zdrowia, poradniach lub pracować jako specjaliści od emisji głosu, w teatrach, czy instytucjach kulturalnych.


O pracy logopedy i zmaganiach z wymową w ciekawy sposób opowiada film " Jak Zostać królem":

wtorek, 25 sierpnia 2015

Informatyka i agroinżynieria

Informatyka i agroinżynieria to makrokierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Makrokierunek to kierunek studiów na uczelniach wyższych, którego program łączy dwie lub więcej tradycyjnych dyscyplin. Dzięki temu absolwenci makrokierunku posiadają wiedzę interdyscyplinarną, a często także unikalną specjalizację. 



Informatyka i agroinżynieria to studia przeznaczone dla osób, które chciałyby swoje zainteresowania zawodowe realizować w rolnictwie, ale nie przy produkcji żywności czy hodowli zwierząt lecz przy rozwijaniu nowoczesnych technologii.

Studia trwają 3,5 roku i dają tytuł inżyniera. Naukę kontynuować można na studiach magisterskich na wybranym pokrewnym kierunku.

Jak na każdym makrokierunku do wyboru jest kilka tzw. przedmiotów kierunkowych: biologia albo chemia, albo fizyka z astronomią, albo informatyka, albo matematyka.
Studenci w planie zajęć mają zarówno przedmioty podstawowe, ogólnotechniczne z zakresu inżynierii rolniczej i informatyczne.

Absolwenci są w stanie tworzyć i wdrażać oprogramowanie na potrzeby rolnictwa.

Dobra wiadomość dla osób które zainteresował ten kierunek jest taka, że na chwilę obecną są jeszcze wolne miejsca, więc studia można zacząć już od października.



czwartek, 20 sierpnia 2015

Biologia medyczna

Kierunki medyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Chociaż podczas tegorocznej rekrutacji na uczelnie zgłosiło się o 22 tysiące kandydatów mniej niż w ubiegłym roku, to uczelnie prowadzące tego typu studia nie miały problemów z wypełnieniem sal wykładowych. 

Na kierunki medyczne na polskich uczelniach na jedno miejsce przypadało ponad 20 kandydatów (40 osób na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, 36 na kierunku lekarsko - dentystycznym Uniwersytecie Gdańskim, 29 osób w Bydgoszczy,  15 kandydatów na stomatologię w Szczecinie -Źródło: Gazeta Wyborcza).

Osoby, które wybierają się na kierunek związany z medycyną, ale przeraża je ilość kandydatów na jedno miejsce mogą zastanowić się nad studiami na biologii medycznej.

Źródło: buzzfeed.com

Bio­logia medycz­na to kie­runek interdyscyplinarny obejmujący takie dziedziny jak: nauki przy­rod­ni­czye,  medycz­ne, nauki o zdro­wiu i o kul­tu­rze fi­zycz­nej. Kierunek dostępny jest na Uniwersytecie Gdańskim od zeszłego roku akademickiego. Studia prowadzone są tylko w trybie dziennym, trwają 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Specjalności do wyboru to: Diagnostyka molekularno-biochemiczna i Neurobiologia.

Przedmioty, które można znaleźć w programie nauczania to np.: podstawy biologii, podstawy chemii, biologia komórki, technologie informacyjne, fizjologia zwierząt i człowieka, propedeutyka chorób wewnętrznych, wprowadzenie do psychologii, podstawy prawa z prawem medycznym, biochemia, metabolizm-aspekty medyczne, wstęp do pediatrii, podstawy epidemiologii, genetyka człowieka, diagnostyka molekularna.

Po ukończeniu studiów pracy można szukać w służbie zdro­wia, placówkach nau­ko­wo-badaw­czych, pe­dago­gicz­nych, ośrod­kach te­rapii  w labo­rato­riach badaw­czych, kon­trol­nych i dia­gnostycz­nych.

Inne kierunki, o których pisaliśmy wcześniej, a które mogą być również interesujące to:

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Matematyka

Matematyka to kierunek, który wykładany był już na uniwersytetach w starożytności. Obecnie matematykę można studiować nie tylko na uniwersytetach, ale także na politechnikach i innych uczelniach technicznych. Matematyka chociaż posiada starożytny rodowód to znajduje zastosowanie w bardzo nowoczesnych działach gospodarki. Wbrew powszechnej opinii kariera po matematyce nie musi wiązać się z nauczaniem w szkole. W ubiegłym roku w USA zawód matematyka ogłoszono najlepszym zawodem (z najlepszymi perspektywami na zrobienie kariery).

Źródło: Pitnerest


Matematyka to studia dwustopniowe i najczęściej stacjonarne. Predyspozycjami niezbędnymi do podjęcia studiów na tym kierunku są: zdolność do myślenia niekonwencjonalnego, zamiłowanie do rozwiązywania problemów i cierpliwość w poszukiwaniu rozwiązań.

Szukając studiów matematycznych warto przyjrzeć się profilom wydziałów, które je prowadzą. Dzięki temu już na starcie będzie można dokładniej zaplanować swoją ścieżkę kariery. Specjalności oferowane przez uczelnie na kierunku matematyka to np.: 
  • Zastosowania matematyki w ekonomii i finansach,
  • Nauczanie matematyki,
  • Matematyka teoretyczna,
  • Matematyka stosowana,
  • Pure and Applied Mathematics (in English)

Przykładowe przedmioty ma studiach matematycznych to: elementy logiki i teorii mnogości, matematyka dyskretna, analiza matematyczna, miara i całka, rachunek prawdopodobieństwa, równania różniczkowe zwyczajne. Oprócz tego obowiązują przedmioty ogólnoakademickie takie jak: wf, języki obce, filozofia.

Uczelnie, które maja matematykę w swojej ofercie edukacyjnej znajdzie na portalu Opinie o uczelniach.

niedziela, 9 sierpnia 2015

Komunikacja wizerunkowa

Komunikacja wizerunkowa to kierunek młody, ale bardzo popularny. Podczas tegorocznej rekrutacji nie było problemu z kandydatami. Nabór został zamknięty już po pierwszej turze rekrutacyjnej.

Studia na komunikacji wizerunkowej przeznaczone są dla osób, które swoją przyszłość chcą związać z branżą reklamową i public relations.

Źródło: http://www.pcworld.com

Komunikacja wizerunkowa to studia stacjonarne lub niestacjonarne I stopnia (licencjackie) oraz II stopnia (magisterskie).

Przykładowe przedmioty znajdujące się w planie studiów to np.:
  • Komunikacja międzykulturowa,
  • Projektowanie graficzne,
  • Warsztat tekstów użytkowych,
  • Badania empiryczne,
  • Teamwork i teammanagement,
  • Wystąpienia przed kamerą,
  • Myślenie projektowe.

Absolwenci kierunku zostają specjalistami zarządzającymi komunikacją i wizerunkiem w różnych firmach i instytucjach m.in.: w  agen­cjach re­klamo­wych, public re­lations oraz bran­din­go­wych, stu­diach pro­jek­to­wych i gra­ficz­nych, mediach.

Podobne kierunki studiów to dziennikarstwo ze specjalnością public relations i komunikacja społeczna.

Kierunek dostępny jest na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zobaczcie filmik studentki komunikacji wizerunkowej, w którym odpowiada na pytania o tym jak dostała się na studia, co zdawała na maturze i jak wygląda studiowanie na tym kierunku.




wtorek, 28 lipca 2015

Studia judaistyczne

Kilka uczelni w Polsce prowadzi studia związane z kulturą żydowską. Na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Historycznym prowadzone są studia licencjackie na kierunku Historia i kultura Żydów. Studia maja charakter ogólnohumanistyczny, a nacisk położony jest  na poznawanie, badanie i opisywanie dziejów i kultury Żydów polskich.  




Studenci uczą się języka jidysz i hebrajskiego. W programie znalazły się też takie przedmioty jak: cywilizacja języków żydowskich, etniczność i religie: od etnogenezy Izraela do powstania Machabeuszy, Hebrajczycy, Judejczycy, Żydzi, Żydzi pod zaborami, Biblia: teksty i ich historia.

Po uzyskaniu licencjatu na tym kierunku naukę kontynuować można na studiach judaistycznych II stopnia lub  na innych  kierunkach humanistycznych i społecznych.

Absolwenci mogą szukać pracy w instytucjach kultury, fundacjach, organizacjach społecznych.

W Wyższej Szkole Filologi Hebrajskiej w Toruniu można natomiast nauczyć się języka hebrajskiego od podstaw. Studia filologiczne trwają 3 lata. Przedmioty wykładane to m.in.: praktyczna nauka współczesnego języka hebrajskiego, lektura tekstów hebrajskich, język hebrajski biblijny, język hebrajski rabiniczny, język aramejski/syryjski, język jidysz .

Obecnie uczelnia prowadzi także przygotowania do otwarcia studiów na poziomie magisterskim.

Na filmiku wypowiadają się studenci studiujący filologię hebrajską




Uniwersytet Jagielloński posiada odrębną jednostkę - Instytut Judaistyki. Studia tam prowadzone, to studia stacjonarne zarówno I,  jak i II stopnia.

W programie studiów uwzględniono historię, kulturę, religię oraz literaturę żydowską od czasów biblijnych  po współczesność, podstawy judaizmu, opis zwyczajów i tradycji żydowskich oraz praktyczną naukę języków żydowskich.

Również na Uniwersytecie Wrocławskim można studiować judaistykę. Kierunek skierowany jest do osób interesujących się kulturą i historią żydowską od czasów starożytnych do współczesności. Studenci realizują 705 godzin współczesnego języka hebrajskiego i 405 godzin języka jidysz. Dodatkowo można nauczyć się podstaw języka ladino i języka hebrajskiego bibilijnego.

piątek, 24 lipca 2015

Jakie studia wybrać - porady internautów

Poniżej przedstawiamy najciekawsze filmiki vlogerów związane z pytaniem jakie studia wybrać oraz czym różni się studiowanie od nauki w liceum. Wskazówki i porady osób, które wybór kierunku mają już za sobą mogą okazać się bardzo pomocne. 

Film Natalii studentki kosmetologii z Krakowa nagrany razem z siostrą. Dziewczyny opowiadają o tym jak wybrać studia i jak poradzić sobie na egzaminach.




Filmik Alicji studentki dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Toruniu. Alicja opowiada o tym jak doszła do wyboru kierunku, który studiuje.



Anna w filmiku mówi o tym jakie są różnice pomiędzy nauką w liceum, a na studiach.



Jerry student kierunku technicznego opowiada dlaczego warto wybrać właśnie tego typu kierunek.




Opinie o uczelniach i opisy kierunków studiów znajdziecie na portalu opinieouczelniach.pl

wtorek, 14 lipca 2015

Inżynieria kosmiczna

Inżynieria kosmiczna to studia, które mają na celu wykształcić specjalistów dla przemysłu kosmicznego. Kierunek powstał w związku  z planami uruchomienia przez Polskę Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Obecnie inżynierię kosmiczną można studiować na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kierunek jako wspólne przedsięwzięcie uruchomiły także Politechnika Łódzka, WAT oraz Politechnika Warszawska.

Źródło: http://www.spiritscienceandmetaphysics.com

Obecnie inżynieria kosmiczna to inżynierskie studia I stopnia.

Program studiów zakłada takie przedmioty jak np.: wstęp do matematyki i fizyki wyższej, podstawy astronomii, graficzny zapis konstrukcji, metody analizy danych, podstawy programowania, architektura komputerów i systemy operacyjne, elementy mechaniki nieba i astronomii sferycznej, przyrządy półprzewodnikowe, termodynamika techniczna, sztuczne satelity, anteny i propagacja fal, podstawy mechatroniki, nawigacja satelitarna, współpraca z ESA i innymi organizacjami.

W trakcie studiów przewidywane są praktyki i staże w krajowych i zagranicznych ośrodkach zajmujących się projektowaniem i budową urządzeń satelitarnych. Wyróżniający się absolwenci będą mogli kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia organizowanych przez kraje członkowskie ESA w ramach programu Erasmus Mundus. 

Absolwenci inżynierii kosmicznej będą przygotowani do rozwiązywania problemów projektowania i funkcjonowania urządzeń w warunkach kosmosu. Przykładem zastosowania wiedzy wyniesionej ze studiów będzie np. projektowania dornów. 

Zobaczcie film o studiach inżynieria kosmiczna:




wtorek, 7 lipca 2015

Akustyka

Akustyka to generalnie dział fizyki. Akustyka jest dziedziną interdyscyplinarną i zróżnicowaną, przydatną w wielu dziedzinach życia i nauki m.in. w geologii (akustyka podwodna; akustyka w górnictwie, gdzie nasłuchy służą do lokalizacji złóż czy kontroli i zabezpieczania istniejących wyrobisk). Akustyka wykorzystywana jest też w astronomii (astroakustyka), medycynie, budownictwie, przemyśle, fonografii i oceanografii.



Akustyka to studia dwustopniowe. Ze względu na zróżnicowanie dyscypliny kierunek ten, jeżeli chodzi o studia I stopnia, prowadzony jest przez uczelnie jako studia licencjackie lub inżynierskie (tzw. inżynieria akustyczna). W zależności od uczelni studia prowadzone są w trybie dziennym lub/i zaocznym.

Akustyka dzieli się na liczne specjalności i specjalizacje. W Polsce można wybrać np. protetykę słuchu i ochronę przed hałasem (UAM), akustykę architektoniczną, realizację dźwięku.

Akustyka sama czasami  występuje jako specjalność np. na kierunku elektronika.

W trakcie studiów studenci uczą się: fizyki, akustyki, teorii drgań, matematyki, elektroniki, budowy i zasad działania układu słuchowego, przetwarzania sygnałów, miernictwa wibroakustycznego, inżynierii dźwięków.

Po ukończeniu studiów I stopnia naukę kontynuować można na studiach magisterskich, które z reguły trwają 2 lata (4 semestry). Na studia magisterskie na kierunek akustyka przyjmowani są również absolwenci kierunków pokrewnych np. reżyserii dźwięku.

Więcej o akustyce jako dziedzinie można dowiedzieć się z filmu przygotowanego przez Uniwersytet Śląski.


wtorek, 30 czerwca 2015

Za mało punktów na wymarzony kierunek cz.2

Rekrutacja na uczelniach trwa w najlepsze, a wielu maturzystów zdążyło się zarejestrować na wybranych kierunkach. Co jeśli okaże się, iż zabrakło kilku punktów, aby studiować to, o czym marzyło się czasem od dziecka? Poprzednio pisaliśmy o kilku możliwościach wykorzystujących odwołania do dziekana. Dziś inne propozycje na życie w sytuacji, gdy wymarzone studia oddalają się w czasie.

Źródło: designbystreetlight.com

Czasami osoby nie widzą się na innym kierunku niż ten wymarzony i nie biorą udziału w innych rekrutacjach. Po prostu nie przyjmują do wiadomości tego, że mogą się nie dostać np. na prawo, medycynę, czy malarstwo. Niestety w przypadku, kiedy rekrutacja się nie powiedzie nie mają one możliwości uzyskać statusu studenta. Jednak jeżeli studia to priorytet należy spróbować we wrześniu. Właśnie wtedy rusza rekrutacja uzupełniająca. Warto sprawdzić, czy są wolne miejsca na kierunkach pokrewnych. Ze względu na niż demograficzny obecnie we wrześniu miejsca można znaleźć na wielu znaczących uczelniach i wydziałach.

Studia niestacjonarne to dobra opcja dla osób, które zrobią wiele dla studiowania konkretnego kierunku. Na studia niestacjonarne obowiązują inne limity punktowe. Niestety są one płatne. Dlatego naukę trzeba będzie pogodzić z pracą, co nie jest proste, albo postarać się o kredyt studencki, który jest ryzykiem. Po roku studiowania można uzyskać przeniesienie na studia dzienne (każda uczelnia ma własne warunki i procedury). 

Gap year, czyli po prostu przeczekanie i wykorzystanie czasu na zdobycie nowych doświadczeń. Wolny rok można oprócz nauki wykorzystać na wolontariat w jakimś egzotycznym miejscu, praktyki, pracę, podróże. Wszystko zależy od sytuacji finansowej, determinacji i fantazji. Gap year największą popularnością cieszy się w kulturze anglosaskiej, ale taką szansę. Życiowe doświadczenia mogą zmienić postrzeganie priorytetów życiowych lub umocnić decyzję o studiowaniu wymarzonego kierunku. Do następnej rekrutacji pozostał tylko rok!